Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

I tvůj hafan může darovat krev a stejně jako dobrman Sorbon třeba jednou zachrání jinému psovi život

 
pondělí, 29. července 2019, 10:42

Že krev darují lidé, je už stará známá věc, že ale mohou darovat krev i pejsci, to je novinka. V Česku na jaře vznikl ojedinělý registr dobrovolných psích dárců krve - Červená tlapka. Majitelé psů si tak vzájemně mohou v případě potřeby pomoci.

Jak to tak bývá, i za založením Červené tlapky stojí dojemný příběh. V něm hlavní roli sehrála boxerka Jasmína. Měla milující rodinu, skvělé zázemí. Zkrátka byl to šťastný pes. „Naše úžasná sedmiletá boxerka Jasmína potřebovala akutní operaci a měla to štěstí, že jsme pro ni dárce měli. Její dlouholetý kamarád Lexík a jeho páníček nám obětavě přispěchali na pomoc. Bohužel, i přesto zápas s rakovinou prohrála. Lékaři po otevření konstatovali metastáze, a tak ji místo operace sleziny jen zase zašili a nechali spát napořád. Naštěstí netrpěla a do poslední chvíle byla veselá a statečná. Odešla náhle a zůstala nám po ní velká, smutná prázdnota,“ vypráví Alice Bílá, autorka projektu Červená tlapka.

Příběh to sice nebyl s happyendem, inspiroval ale majitelku Jasmíny právě k založení registru psích dárců krve. Aby i další pejsci měli šanci na pomoc. A jedním z takových hafanů, kteří by mohli předat trochu své krve jinému, je i dvouletý dobrman Sorbon z Jablonecka. „O projektu Červená tlapka jsem se poprvé dozvěděla od Jany Veselé z Dobrmanů v nouzi a ani na chvíli jsem nezaváhala a Sorbona do registru zapsala,“ majitelka Sorbona Renata Medková.

Zaleží na původu psa? Při darování krve vůbec ne. Je jedno, jestli máte doma výstavní dogu s papírama, nebo pouličního krasavce, který v sobě může mít stejně tak kus bernardýna jako retrívra. Důležité je, aby byl zdravý.

Sama se před časem musela smířit s odchodem fenky, které selhaly ledviny. Doufá, že jednou by darování krve jejího dobrmana mohlo zachránit jinému psovi život. Samotné přihlášení do Červené tlapky bylo rychlé a trvalo jen pár minut. „Zaregistrovat se trvalo jen chvilinku a za týden nám přišla obálka se známkou a informací o zaregistrování,“ vysvětluje majitelka.

Aby se pejsek stal možným dárcem, nemusí zatím na žádné sáhodlouhé vyšetření, vlastně pro zaregistrování vůbec nemusí k veterináři. Stačí, aby splňoval pár kritérií. „Pes musí mít minimálně 20 kilo, což u Sorbona, který má 47, fakt nebyl problém. Zároveň musí být zdravý a ve věku od 2 do 8 let,“ říká Medková. Podle registru navíc pejsek musí být logicky dobře ovladatelný a nesmí trvale užívat žádné léky.

V případě nutnosti můžete najít pomoc i během pár minut

Taky zvažujete, že svého pejska zaregistrujete? Tak koukněte na stránky www.cervenatlapka.cz

A jak to tedy probíhá? Pokud se dostanete do situace, kdy budete potřebovat pro svého čtyřnohého přítele transfúzi krve, juknete do registru, zadáte vaše poštovní směrovací číslo a registr vám najde pejsky v nejbližším okolí. Skrze formulář můžete zanechat majiteli zaregistrovaného dárce vzkaz a on se s vámi spojí. „Dále je to už na vás dvou, jak se dohodnete. Případný odběr pak probíhá podobně jako u lidí: pes je nejprve vyšetřen, následně mu doktor odebere cca 250-450 ml krve (záleží na váze psa). Samotný odběr trvá kolem čtvrt hodiny a pes po něm zvládne odejít domů po svých,“ vysvětlují autoři Červené tlapky na stránkách registru.

„Je to hrozně dobrá věc a doufám, že jednou někomu pomůžeme,“ komentuje Renata Medková. Založení registru kvituje i Jana Veselá z Dobrmanů v nouzi: „Všichni majitelé si přejí, aby jejich pes byl zdravý, bohužel se stanou případy, kdy pejsek projde nějakou nemocí, nebo úrazem a potřebuje transfúzi krve od jiného pejska. Registr dobrovolných psích dárců krve Červená tlapka toto umožňuje téměř okamžitě, kdy si sám majitel nemocného psa vyhledá podle své lokality dárce vhodného a většinou má na výběr i z více registrovaných dárců. Dobrmani v nouzi s registrem spolupracují aktivně, nejenom formou propagace, dobrmani, a to i adoptovaní jsou v registru zapsaní a někteří již aktivně krev darovali.“

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

PRŮZKUM: Tetování se líbí každému druhému

pondělí, 29. července 2019, 06:02

Zdobení těla tetováním se líbí více než polovině lidí a jen pětina si myslí, že může svým nositelům způsobit problémy v práci....

(NE)OBYČEJNÍ: Sedm hodin na padáku. Paraglidingu propadla Jana už...

neděle, 28. července 2019, 20:00

Spatřit svět z ptačí perspektivy patří mezi nejneuvěřitelnější zážitky. A mnoho lidí takovým pohledům propadne. Stejně tak i Jana...

TIP NA VÝLET: Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou

neděle, 28. července 2019, 09:25

Milovníky recese a génia Járy Cimrmana potěší další z méně známých, ale zajímavých míst Libereckého kraje. Je jím Cimrmanova...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.