Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecká zoo chce vodu využívat opakovaně, spotřeba je velká

 
pátek, 2. srpna 2019, 17:36

Liberecká zoo bude po dvou neúspěších potřetí žádat o evropskou dotaci na projekt na zlepšení hospodaření s vodou. Vodu, kterou má k dispozici, chce využívat opakovaně, aby nemusela brát tolik pitné vody. V létě v období sucha ji musí používat i pro užitkové účely. Zoo chce projekt zrealizovat, i když evropskou dotaci nezíská.

„Nechceme mít provoz vázaný na pitnou vodu, protože to je neudržitelné," řekl ředitel zahrady David Nejedlo. Pro zoo by projekt přinesl i úsporu nákladů za vodu, loni za pitnou zaplatila skoro 1,3 milionu korun. Za rok zahrada spotřebuje 62 tisíc metrů krychlových vody, z toho 29 tisíc je pitná. Ze svých vrtů získává ročně asi 24 tisíc metrů krychlových a zbytek bere z Jizerského potoka a jezírka s pelikány. Hladina v něm ale tento týden klesla natolik, že už ji zoo brát nemůže.

Projekt připravila zoo ve spolupráci s libereckou univerzitou, českou firmou a partnery z Itálie a Británie, zpracovaný ho má dva roky. „Dvakrát jsme žádali o dotaci a byť víme, že projekt byl hodnocený dobře, tak v té veliké konkurenci neuspěl," uvedl Nejedlo. Třetí žádost podle něj nyní úspěšně prošla českým kolem. „Když uspějeme v Bruselu, tak z ministerstva pro životní prostředí máme příslib financování," dodal ředitel zoo. Jde o projekt za pět milionů eur, z toho pro libereckou zoo jsou určené téměř dva miliony eur (cca 50 milionů Kč).

Chystaný projekt počítá s tím, že by se voda využívala opakovaně, třeba z bazénků ve sloninci či tapírů. „Jde nemilosrdně v podstatě do kanalizace a odejde bez dalšího užitku," uvedl Nejedlo. Navržený systém by měl mít dva způsoby filtrace, jedním z nich bude kořenová čistička a druhý bude vytvořený z filtrů z nanovláken. Právě tím se zabývá už několik let liberecká univerzita, která je do projektu zoo zapojená.

Napsal(a) ČTK | Foto ZOO Liberec
 


 

Kam dál?

Holčička se narodila se vzácnou vadou. Kamarád na její podporu pořádá...

pátek, 2. srpna 2019, 13:40

Na první pohled je Nikolka krásné malé a stále usměvavé miminko. Na druhý si ale všimnete, že její ručička asi není tak úplně v...

Globusácký Voříšek aneb pomocná tlapka od sousedů

pátek, 2. srpna 2019, 10:33

V libereckém Globusu se v sobotu 17. srpna od 10 do 13 hodin budou radovat všichni pejsci, malí či velcí, urození i ti méně...

Hygienici se pustili do kontrol dětských táborů. Našli štěnice i...

čtvrtek, 1. srpna 2019, 21:02

Hygienici si i letos posvítí na dětské tábory. Letos jich zkontrolovali už téměř sedm desítek. A o rozdávání pokut nebyla zrovna...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.