Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecká zoo chce vodu využívat opakovaně, spotřeba je velká

 
pátek, 2. srpna 2019, 17:36

Liberecká zoo bude po dvou neúspěších potřetí žádat o evropskou dotaci na projekt na zlepšení hospodaření s vodou. Vodu, kterou má k dispozici, chce využívat opakovaně, aby nemusela brát tolik pitné vody. V létě v období sucha ji musí používat i pro užitkové účely. Zoo chce projekt zrealizovat, i když evropskou dotaci nezíská.

„Nechceme mít provoz vázaný na pitnou vodu, protože to je neudržitelné," řekl ředitel zahrady David Nejedlo. Pro zoo by projekt přinesl i úsporu nákladů za vodu, loni za pitnou zaplatila skoro 1,3 milionu korun. Za rok zahrada spotřebuje 62 tisíc metrů krychlových vody, z toho 29 tisíc je pitná. Ze svých vrtů získává ročně asi 24 tisíc metrů krychlových a zbytek bere z Jizerského potoka a jezírka s pelikány. Hladina v něm ale tento týden klesla natolik, že už ji zoo brát nemůže.

Projekt připravila zoo ve spolupráci s libereckou univerzitou, českou firmou a partnery z Itálie a Británie, zpracovaný ho má dva roky. „Dvakrát jsme žádali o dotaci a byť víme, že projekt byl hodnocený dobře, tak v té veliké konkurenci neuspěl," uvedl Nejedlo. Třetí žádost podle něj nyní úspěšně prošla českým kolem. „Když uspějeme v Bruselu, tak z ministerstva pro životní prostředí máme příslib financování," dodal ředitel zoo. Jde o projekt za pět milionů eur, z toho pro libereckou zoo jsou určené téměř dva miliony eur (cca 50 milionů Kč).

Chystaný projekt počítá s tím, že by se voda využívala opakovaně, třeba z bazénků ve sloninci či tapírů. „Jde nemilosrdně v podstatě do kanalizace a odejde bez dalšího užitku," uvedl Nejedlo. Navržený systém by měl mít dva způsoby filtrace, jedním z nich bude kořenová čistička a druhý bude vytvořený z filtrů z nanovláken. Právě tím se zabývá už několik let liberecká univerzita, která je do projektu zoo zapojená.

Napsal(a) ČTK | Foto ZOO Liberec
 


 

Kam dál?

Holčička se narodila se vzácnou vadou. Kamarád na její podporu pořádá...

pátek, 2. srpna 2019, 13:40

Na první pohled je Nikolka krásné malé a stále usměvavé miminko. Na druhý si ale všimnete, že její ručička asi není tak úplně v...

Globusácký Voříšek aneb pomocná tlapka od sousedů

pátek, 2. srpna 2019, 10:33

V libereckém Globusu se v sobotu 17. srpna od 10 do 13 hodin budou radovat všichni pejsci, malí či velcí, urození i ti méně...

Hygienici se pustili do kontrol dětských táborů. Našli štěnice i...

čtvrtek, 1. srpna 2019, 21:02

Hygienici si i letos posvítí na dětské tábory. Letos jich zkontrolovali už téměř sedm desítek. A o rozdávání pokut nebyla zrovna...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.