Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přes čtvrt milionu řidičů si ještě nevyměnilo svůj řidičský průkaz, do konce roku jim propadne

 
neděle, 4. srpna 2019, 11:30

Více než 268 tisíc motoristů propadne do konce letošního roku řidičský průkaz. Letos si zatím průkaz vyměnilo 38 procent řidičů z celkových 433 tisíc, kterým v letošním roce platnost dokladu vyprší. Jde o průkazy vydané v roce 2009 s dobou platnosti na deset let. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

Mezi kraje s největším počtem řidičských průkazů, které bude nutné vyměnit, patří Středočeský kraj, kde je víc než 33 tisíc lidí, kterým letos doklad propadne. K dalším vytíženým regionům patří Praha a Jihomoravský kraj.

Řidiči o výměnu mohou požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti svého dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Výměnu řidičského průkazu provádějí všechny úřady s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. Standardní výměna je zdarma, v případě žádosti o vydání dokladu do pěti dnů motoristé zaplatí 700 korun. Od loňska žadatel při výměně nemusí předkládat papírovou fotografii, tu si úřady pořizují digitálně na místě.

Ministerstvo také upozornilo, že za jízdu s propadlým řidičským průkazem hrozí pokuty. V případě řešení přestupku na místě jsou sankce do 2000 korun, ve správním řízení hrozí až 2500 korun.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Za půl roku přibylo v Česku 121 nakažených virem HIV

neděle, 4. srpna 2019, 08:29

Během prvního půlroku přibylo letos v Česku 121 nových případů nakažených virem HIV. Loni byl přitom počet nově nakažených...

PRŮZKUM: Určitou nepohodu v práci pociťuje přes devadesát procent...

neděle, 4. srpna 2019, 07:23

Určitou nepohodu v práci pociťuje přes 90 procent Čechů. Na vině je zejména dlouhodobá rekordní zaměstnanost, v důsledku které...

Příští týden bude nejteplejší, ale s deštěm. Pak se ochladí

sobota, 3. srpna 2019, 17:29

Letošní srpen bude podle meteorologů teplotně průměrný. Nejteplejší bude hned příští týden, který ale zároveň přinese do Česka...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.