Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

TIP NA VÝLET: Vyhlídku Terezínku milovala manželka továrníka Mayera

 
neděle, 4. srpna 2019, 13:10

Že vyhlídku Terezínku neznáte? Pak byste to měli rychle napravit. Najdete ji nad Tanvaldem a kromě tohoto města je tu výhled také na údolí Kamenice nebo Velké Hamry a západní Krkonoše.

Vyhlídka tu je už od roku 1853. Tehdy ji tu nechal upravit továrník Johan Mayer, jehož manželka Theresia sem ráda chodila. Měla ráda zdejší výhled do údolí, a i proto dal továrník vyhlídce jméno Terezina Výšina. Skalní ochoz pak časem dostal jméno Terezínka.

Vyhlídku ale můžete znát i pod jménem Šoufka. Tak jí říkají především místní a tenhle název získala podle loupeživého rytíře Schoffa, který se prý v těchto místech v první polovině 15. století ve své tvrzi skrýval a podnikal odtud dobrodružné výpravy. Jiná verze odvozuje jméno Šouf od německého Schafstein, tedy Ovčí kámen.Na Terezínku se dostanete z Tanvaldu po červené turistické značce. Otevře se vám z ní krásný pohled do údolí řeky Kamenice, na Tanvald a Velké Hamry i část Krkonoš.

V roce 2014 prošla vyhlídka opravou. V rámci rekonstrukce byly opraveny stěny, přístupové schodiště a střešní konstrukce. Venkovní fasáda prošla vyčištěním a vyspárováním.

Napsal(a) redakce | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Přes čtvrt milionu řidičů si ještě nevyměnilo svůj řidičský průkaz,...

neděle, 4. srpna 2019, 11:30

Více než 268 tisíc motoristů propadne do konce letošního roku řidičský průkaz. Letos si zatím průkaz vyměnilo 38 procent řidičů z...

Za půl roku přibylo v Česku 121 nakažených virem HIV

neděle, 4. srpna 2019, 08:29

Během prvního půlroku přibylo letos v Česku 121 nových případů nakažených virem HIV. Loni byl přitom počet nově nakažených...

PRŮZKUM: Určitou nepohodu v práci pociťuje přes devadesát procent...

neděle, 4. srpna 2019, 07:23

Určitou nepohodu v práci pociťuje přes 90 procent Čechů. Na vině je zejména dlouhodobá rekordní zaměstnanost, v důsledku které...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.