Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Tady voda nikdy nebyla. Ničivá povodeň udeřila před devíti lety, vzala si pět životů

 
středa, 7. srpna 2019, 10:19

Meteorologové předpovídali silný déšť. Toky se měly zvednout, nic zásadního se ale nečekalo. Jenže během noci především v Jizerkách pršelo tak, že voda šla nahoru strašně rychle. Lidé, kteří bydleli u řek a potoků, nevěřili, přesto přišla povodeň, jakou zdejší kraj nepamatuje.

„Tady voda nikdy nebyla,“ odmítali někteří opustit své domovy s tím, že předpověď o vylití toků z koryt je přehnaná. Jenže nebyla a řada lidí se ocitla uvězněna uprostřed ničivého živlu. A ani tehdy řada z nich do bezpečí nechtěla. „Některé jsme museli přemlouvat i osm minut, aby do vrtulníku nastoupili, vedle na střeše domu přitom čekali další lidé a nechápali, proč vrtulník odlétá. Musel se ale vrátit pro palivo,“ vyprávěl pár dní po povodni tehdejší ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík, který se sám k lidem na podvěsu spouštěl.

Velká voda na frýdlantském náměstí

Ještě v noci na sobotu to vypadalo, že půjde o trochu horší noc, kdy voda zaplaví pár sklepů. Jenže pršelo dál a 7. srpna 2010 se schází krizový štáb. Povodňová vlna se žene na Hrádek, Frýdlant a Chrastavu. 

Voda stoupá tak rychle, že lidé v Dětřichově nebo u Raspenavy musí lézt na stromy. V Mníšku mizí silnice, stává se z ní divoká řeka.

Povodeň prožili i v Hejnicích


V terénu jsou snad všichni hasiči, záchranářské vrtulníky neúnavně létají pro lidi uvězněné na střechách domů. Jenže zatímco obyvatelé postižených oblastí prchají pryč, záchranáři všech složek jsou přímo v centru povodně. V Chrastavě zasáhla přílivová vlna hasičskou tatru, která právě evakuovala dvanáct lidí včetně dětí. „Pod tatrou se nejprve utrhla část vozovky a vůz se naklonil. Potom se přes vozidlo začala hnát masa vody a klády, které rozbíjely okna nákladního vozu,“ popsal dramatické chvíle tehdejší ředitel krajských hasičů Roman Hlinovský. Všech patnáct lidí ze zatopeného auta tak museli zachránit vrtulníky.

Hlinovský připomněl i hasiče z Chotyně, kteří nasazovali vlastní životy. „Mezitím jim ale uplavaly jejich vlastní domy,“ dodal.

Smědá ve Frýdlantu


V sobotu odpoledne už je vyhlášena tisíciletá voda. Povodeň má v tuto chvíli už tři oběti. Až večer se alespoň na některých místech situace pomalu uklidňuje, meteorologové ale přináší špatné zprávy, pršet bude dál.

V neděli ráno voda částečně opadá a začíná být vidět, co všechno napáchala. Některé obce jsou odříznuté od světa, silnice zmizely. V Libereckém kraji už je přes tisíc vojáků, kteří pomáhají s organizací pomoci i odstraňováním škod. Jen v Hrádku voda poničila tři sta domů.

Povodeň v Hrádku


„Večer, když Nisa v Hrádku kulminovala na téměř čtyřech metrech bylo jasné, že škody budou obrovské. A taky, že ráno bude moudřejší večera. Světlo a opadající voda ukázaly, jak malou má člověk představivost a jakou sílu má voda. Zbořené domy, zničené mosty a silnice, vytopená škola, školka a stovky domů a bytů, zničená Kristýna, nefungující voda, elektřina a plyn. Prostě obrázek zkázy,“ vzpomínal po šesti letech hejtman Martin Půta, který povodeň prožil jako starosta Hrádku.

Nyní začíná boj s následky ničivé povodně, někde se je podařilo úplně odstranit až po letech. Celkový účet je osm miliard, některé škody se ale vyčíslit nedají. Tehdy zemřelo pět lidí. „Povodeň ze srpna 2010 a její následky jsou minulostí, zůstávají fotky a vzpomínky. Na strašnou sílu přírody a překvapivě velkou solidaritu lidí. A při každým silnějším dešti pocit nejistoty,“ připomněl hejtman.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto Dan Ramzer
 


 

Kam dál?

Skoro třicet světlých dvanáctek prošlo testem kvůli bezpečnosti a...

úterý, 6. srpna 2019, 20:36

Po dvou letech jsme do testového souboje opět vyslali piva. Naposledy jsme zkoumali pivo nealkoholické, letos došlo na českou...

TIP NA VÝLET: Ve Špindlerově Mlýně se nudit nebudete

úterý, 6. srpna 2019, 15:50

Plánujete dovolenou nebo jen prodloužený víkend v Krkonoších? Navštívili jste už všechny přírodní i technické památky a...

Do Krkonoš se psem? Do těch polských jedině s náhubkem a vodítkem

úterý, 6. srpna 2019, 07:39

Během léta určitě spousta lidí zamíří na výlety do Krkonoš. A málokdo chce své čtyřnohé parťáky ochudit o zážitky a nádherné...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.