Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Sele, slepice i holka v miniaturní kleci s mřížemi. Hororový film? Ne, realita

 
středa, 7. srpna 2019, 20:29

Nejednoho zvědavce přilákala dnešní akce na Benešáku. Před radnicí totiž bylo vystavěno hned několik klecí a v nich natěsnaná zvířata a dokonce i jedna dívka. Zvířata ale opravdová nebyla. Plyšáci měli upozornit na to, jak málo místa k životu mají hospodářská zvířata v klecových chovech.

Dívka, která má tvář zakrytou maskou slepice, sedí v malé kleci. Nemůže se ani zvednout, ani si natáhnout nohy. Sedí na studené plechové podložce. Vypadá to nepřirozeně, nenormálně, nelidsky... Je to prostě divný. Když si ale místo holky představíte, že v ještě daleko menší kleci je nacpaná třeba slepice, už to asi takové rozpaky nevzbuzuje.

Podle lidí ze spolku OBRAZ - Obránci zvířat by ale mělo. Podle nich totiž není normální, v jakých podmínkách musí zvířata v klecových chovech přežívat. Proto uspořádali akci Svět očima zvířat? Klecové chovy na náměstí v Liberci. „Chtěli jsme upozornit na kruté podmínky, ve kterých chováme miliony zvířat po celé EU,“ uvedla organizátorka Veronika Hlavatá.

Celounijní kampaň Konec doby klecové poukazuje na podmínky, ve kterých žijí nejen slepice, ale třeba i králíci, křepelky, husy a dokonce i prasnice, a chce dosáhnout vymýcení klecových chovů.

Právě nyní mají lidé příležitost celou situaci změnit. „Takovou příležitost bychom neměli promarnit. Cílem této akce tak byl i sběr podpisů,“ komentovala Hlavatá. A podpisů k čemu? Až do 11. září sbírají organizace zabývající se právy a ochranou zvířat po všech zemích EU podpisy na podporu iniciativy Konec doby klecové. „Cílovou hranicí je milion podpisů. Aktuálně je sesbíráno už přibližně 900 tisíc ověřených podpisů. Pokud jich ale nebude milion, Evropská komise se návrhem na zákaz klecových chovů nebude zabývat,“ vysvětlila koordinátorka lokální skupiny.

Nacpané klece budily rozruch, pochopení i odsuzování

Obránci zvířat se rozhodli v Liberci zaujmout lidi přímo na ulici a o zájem tedy neměli nouzi. Lidé si na místě mohli prohlédnout nejen drsné záběry z různých klecových chovů, ale také si vyzkoušet virtuální realitu skrze 360° brýle se záběry z farmy ve Svinčanech. „V dnešní době je jistě důležité upozornit na takovou problematiku na sociálních sítích, ale stejně tak důležitý je přímý kontakt s lidmi. Tady jsme mohli s lidmi diskutovat, vysvětlovat... Taková interakce je nenahraditelná,“ sdělil spoluorganizátor Tomáš Rec.

Proti klecovým chovům se staví i celá řada českých osobností. Mezi nimi třeba herečky Simona Babčáková a Jana Paulová, zpěvačka Anna K. i Táňa Fischerová nebo Jakub Kohák.

Stánek vzbuzoval pozornost od první minuty. Někteří lidé se pomalu přibližovali a okukovali, jiní se rovnou rozhodli připojit a svým podpisem vyjádřit nesouhlas. „Nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Vlastně mě nenapadlo, když si kupuju vejce, jak žijí třeba slepice. Asi není správné, aby měla zvířata tak málo místa,“ řekla na místě studentka Monika

Stánek a téma klecových chovů se veřejnosti dotkly. Reakce byly různé, od zájmu a porozumění, přes nepochopení až po rozčilení. „Samozřejmě, že byli lidé, kteří takové aktivity odsuzují, ale přišla i spousta takových, kteří nám poděkovali za to, co děláme a přidali svůj podpis,“ dodal Rec.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: Tady voda nikdy nebyla. Ničivá povodeň udeřila před...

středa, 7. srpna 2019, 10:19

Meteorologové předpovídali silný déšť. Toky se měly zvednout, nic zásadního se ale nečekalo. Jenže během noci především v...

Skoro třicet světlých dvanáctek prošlo testem kvůli bezpečnosti a...

úterý, 6. srpna 2019, 20:36

Po dvou letech jsme do testového souboje opět vyslali piva. Naposledy jsme zkoumali pivo nealkoholické, letos došlo na českou...

TIP NA VÝLET: Ve Špindlerově Mlýně se nudit nebudete

úterý, 6. srpna 2019, 15:50

Plánujete dovolenou nebo jen prodloužený víkend v Krkonoších? Navštívili jste už všechny přírodní i technické památky a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.