Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Inspekce si počíhala na zmrzliny a led, skoro polovina nevyhověla

 
čtvrtek, 8. srpna 2019, 06:02

Výsledky kontrol ledů a zmrzlin, které v letošním roce provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), nejsou zatím příliš veselé. Nedostatky objevili odborníci u značné části ledů do nápojů i zmrzlin, a to jak kopečkových, tak točených.

 Výsledky ukazují, že celá řada provozovatelů bere stále hygienické postupy na lehkou váhu. „Požadavkům předpisů nevyhovělo 40 procent hodnocených vzorků ledů do nápojů a 37 procent zmrzlin,“ informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

U ledu došlo k nejvíce prohřeškům při samotné výrobě, kdy výrobci podceňují hygienu a dezinfekci výrobníků ledu. „Během kontrol zaznamenala inspekce výskyt bakteií Escherichia coli, enterokoků, koliformních bakterií a bakteriálních kolonií,“ komentoval Kopřiva. V posledních letech bývají ale výsledky kontrol ledů dost podobné. Loni propadlo při kontrole 47 procent a předloni 45 procent.

Inspektoři se zaměřili i na zmrzliny a u těch zkontrolovali celkem 131 vzorků. Čtyřicet devět z nich ale nesplnilo hygienické limity. Laboratorní testy totiž potvrdily nadlimitní množství kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae. I zde je příčinou nedostatečná hygiena. „Za hlavní příčinu lze považovat nedostatečnou sanaci zařízení na výrobu zmrzlin i kontaminované vstupní potraviny,“ uvedl mluvčí. 

V místech, kde inspektoři našli nevyhovující led nebo zmrzlinu, přikročili k zákazu užívání konkrétního zařízení, tedy například výrobníku ledu nebo zmrzlinového stroje. Teprv po sanaci a opětovném rozboru v laboratoři. Teprve poté mohou dát inspektoři svolení k opětovnému používání přístroje. Provozovatelé, kteří kontrolou neprošli, navíc čeká správní řízení a sankce.

Napsal(a) redakce | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: Sele, slepice i holka v miniaturní kleci s mřížemi. Hororový...

středa, 7. srpna 2019, 20:29

Nejednoho zvědavce přilákala dnešní akce na Benešáku. Před radnicí totiž bylo vystavěno hned několik klecí a v nich natěsnaná...

FOTO, VIDEO: Tady voda nikdy nebyla. Ničivá povodeň udeřila před...

středa, 7. srpna 2019, 10:19

Meteorologové předpovídali silný déšť. Toky se měly zvednout, nic zásadního se ale nečekalo. Jenže během noci především v...

Skoro třicet světlých dvanáctek prošlo testem kvůli bezpečnosti a...

úterý, 6. srpna 2019, 20:36

Po dvou letech jsme do testového souboje opět vyslali piva. Naposledy jsme zkoumali pivo nealkoholické, letos došlo na českou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.