Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krmení nutrií se stává vyhledávanou atrakcí, město ale upozorňuje na řadu nebezpečí

 
úterý, 13. srpna 2019, 10:40

V Semilech si lidé našli zalíbení v krmení nutrií, kterým se také říká vodní krysy. Své procházky tak často spojí s návštěvou těchto zdánlivě roztomilých chlupáčů a přinesou jim něco na zub. Semilská radnice ale upozorňuje, že takové krmení s sebou přináší celou řadu rizik.

Nutrie se usídlily v březích Jizery a očividně se jim tu daří. Jenže tito tvorové původně z Jižní Ameriky do zdejší krajiny nepatří. Rychle se množí, a to s sebou přináší i celou řadu problémů. „Nutrie říční se živí bylinami a kořeny. V případě přemnožení dokáží spást veškerou vegetaci a rozhrabat břehy,“ uvádí za semilskou radnici Jana Vrabcová.

Tím ale můžou způsobit erozi. Jejich nory navíc mohou způsobit sesuvy půdy nebo dokonce pád stromů. „Krmení nutrií nedoporučuje ani Státní veterinární správa, podle které jsou tato zvířata náchylná k cizopasníkům,“ upozorňuje Vrabcová. Nutrie tak mohou mít například svalovce a zároveň mohou přenášet různé infekční nemoci, třeba salmonelu nebo leptospirózu.

Nutrie navíc při dobrých podmínkách, ke kterým může patřit i jejich krmení, rychle dospívají a následně se množí. Proto semilská radnice žádá, aby lidé nutrie nekrmili. Na takový přísun jídla si totiž mohou zvyknout nejen ony, ale také potkani.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com

Štítky nutrie, Semily, krmení,

 


 

Kam dál?

Šíří se podvodné emaily oznamující balík od České pošty. Na nic...

pondělí, 12. srpna 2019, 11:51

V emailových schránkách uživatelů v Česku se začaly objevovat klamavé zprávy s logem České pošty, které je informují, že "Mají...

Kde nenakupovat? Provozovatel e-shopu skvelesaty.cz přišel o...

pondělí, 12. srpna 2019, 06:02

Společnosti Elkan Group s. r. o., která provozuje známý e-shop s dámským oblečením skvelesaty.cz, zrušil úřad začátkem srpna...

Cestování aneb kompenzace v letecké dopravě

neděle, 11. srpna 2019, 16:59

Evropská ochrana práv cestujících v letecké dopravě je rozsáhlá, spotřebitelům se proto vyplatí mít alespoň základní povědomí o...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.