Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

TIP NA VÝLET: Technické památky v Krkonoších

 
sobota, 17. srpna 2019, 11:26

Krkonošský národní park ukrývá nejenom přírodní bohatství a krásy, ale také nám ukazuje kousek své historie a zručnost místních lidí. Navštivte technické památky, které vám odhalí životy krkonošských lidí a jejich sílu, pracovitost a šikovnost.

MIKOLÁŠKŮV MLÝN V KŘÍŽLICÍCH

Neodmyslitelnou součástí většiny krkonošských vesnic byl vodní mlýn zpracovávající chudou úrodu z horských políček na mouku. Z architektonického i technologického hlediska patří k nejlépe zachovaným krkonošským mlýnům budova mlýna v Křížlicích s řadou velmi zajímavých původních stavebních prvků a kompletně zachovalým strojním zařízením. Zajímavá je dochovaná pavláčka.

TIP NA VÝLET: Hledačka ve Vítkovicích „Od mlýna k mlýnu aneb Vítkovický quest o výhledech jest“

PROTIATOMOVÝ BUNKR VE ŠPINDLEROVĚ MLÝNĚ

Výstavba protiatomového krytu byla zahájena v socialistickém Československu v roce 1984. Spolu s ubytovacím zařízením nad zemí sloužil pro potřeby užívání Generálního štábu tehdejší Československé lidové armády. Nikoho by ani v divokém snu nenapadlo, že se stane veřejně přístupným muzeem.

LABSKÁ PŘEHRADA VE ŠPINDLEROVĚ MLÝNĚ

Nejvýše položená ochranná přehrada na Labi pomohla učinit přítrž ničivým jarním povodním na horním Labi. Výstavba ochranné protipovodňové přehrady, vysoké od základů 41 metrů a v koruně dlouhé 154 metrů, pod Špindlerovým Mlýnem začala na konci 19. století. Přehrada byla postavena z místního lomového kamene a dostala bohatou kamenickou výzdobu se secesními prvky. 

TIP NA ADRENALINOVOU AKTIVITU: Zip Line

DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ STACHELBERG U TRUTNOVA

Dělostřelecká tvrz Stachelberg se rozkládá severovýchodně od obce Babí u Trutnova. Po dokončení měla být největší a nejsilnější tvrzí pohraničního opevnění. Stavba byla zahájena v říjnu 1937. Pracovalo na ní nepřetržitě ve třech směnách 1500 dělníků. Dnes je pěchotní srub T-S 73 přístupný veřejnosti. S průvodcem si můžete prohlédnout vojensko-historickou unikátní expozici, podívat se do podzemí pevnosti a také do vyzbrojeného objektu lehkého opevnění. Všechny atraktivity areálu pevnosti propojuje naučná stezka „Opevnění Trutnovska“, která vás blíže seznámí s částí linie těžkého a lehkého opevnění v těchto místech. Na Stachelberg i blízké okolí se můžete podívat z výšky, z rozhledny Eliška, která stojí jen pár metrů od dělostřelecké tvrze.

HORNICKÝ SKANZEN V ŽACLÉŘI

Unikátní hornický skanzen dokumentuje historii dobývání černého uhlí na Žacléřsku. Nejstarší doklady o dobývání černého uhlí v Žacléři pocházejí z roku 1570. Rozvoj těžby však nastal až ve druhé polovině 19. století na severním konci města, kde postupně vznikl významný důlní areál známý jako Důl Jan Šverma Žacléř. Po ukončení těžby v roce 1992 zde zůstala velmi intaktně dochována naprostá většina důlních budov i strojního vybavení. Díky tomu zde mohl vzniknout unikátní hornický skanzen.

 


 

Kam dál?

Inspekce varuje před nebezpečným dětským nosičem, dítě z něj může...

sobota, 17. srpna 2019, 08:29

Česká inspekce objevila další nebezpečný produkt, který by mohl poškodit spotřebitele. Jedná se o dětský nosič s názvem Lionelo...

Prázdniny se blíží ke konci, kvalita vody v přehradách v Liberci a...

pátek, 16. srpna 2019, 17:12

Kvalita vody v přehradách v Liberci a Jablonci nad Nisou se zlepšila. V Liberci má voda jen zhoršenou průhlednost, v Jablonci se...

Za deset let by mohlo v Česku jezdit až 90 tisíc aut na vodík

pátek, 16. srpna 2019, 07:45

V České republice by v roce 2030 mohlo jezdit 60 tisíc až 90 tisíc aut na vodíkové články. V současnosti tu kvůli absenci...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.