Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Prázdniny se blíží ke konci, kvalita vody v přehradách v Liberci a Jablonci se zlepšila

 
pátek, 16. srpna 2019, 17:12

Kvalita vody v přehradách v Liberci a Jablonci nad Nisou se zlepšila. V Liberci má voda jen zhoršenou průhlednost, v Jablonci se vyčistila a je vhodná i pro citlivé jedince. Může na to mít vliv i počasí, ale některé sinice jsou na hranici své životnosti a odumírají. V Jablonci odumřely sinice, které vytvářely vodní květ a teď jsou tam jiné sinice, které jsou malé a shluky nevytvářejí, ani neprodukují tolik toxinů.

Ještě na konci července byly přehrady kvůli vyššímu výskytu sinic nevhodné ke koupání pro citlivé jedince jako jsou děti, těhotné nebo alergici. Hygienici doporučovali, aby se lidé po koupání osprchovali. Vedení města se proto rozhodlo pro ultrazvuk. „V prvním srpnovém týdnu byly osazeny dvě ultrazvuková zařízení, která fungují tak, že na základě nízkofrekvenčního ultrazvuku vypraskávají vzduchové váčky sinic a ony pak klesají ke dnu a prostor se uvolňuje," popsal princip metody náměstek jabloneckého primátora Jakub Chuchlík (Piráti).

Stejně čistí vodu v liberecké přehradě. Metodu použili už na začátku sezony také na rybníku Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji, tam to ale příliš nepomohlo. Už od poloviny července tam platí zákaz koupání kvůli přemnoženým sinicím. Podle hygieniků zatím ale není prokazatelné, jak dalece je metoda účinná. „Voda v jablonecké přehradě se zlepšila ještě před tím, než tam zařízení umístili," řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Hygienici v kraji sledují kvalitu vody v 36 přírodních či umělých koupalištích, nevhodné ke koupání je Hamerském jezero a koupaliště v Chrastavě na Liberecku. Voda nevhodná ke koupání představuje zdravotní riziko a v hodnocení se označuje čtvrtým stupněm z pěti. Hygienici ale odebírali vzorky i na místech, která se běžně nesledují. Nevhodné ke koupání jsou podle nich také Chrastenský rybník, Malý Písečák, Horka a Dubice II.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Za deset let by mohlo v Česku jezdit až 90 tisíc aut na vodík

pátek, 16. srpna 2019, 07:45

V České republice by v roce 2030 mohlo jezdit 60 tisíc až 90 tisíc aut na vodíkové články. V současnosti tu kvůli absenci...

Dětské zboží: za stejnou kvalitu zaplatíme o 40 procent více než v...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 10:45

Spotřebitelský časopis dTest porovnal složení a ceny výrobků pro malé děti na českém a německém trhu. V řetězcových drogeriích a...

(NE)OBYČEJNÍ: Liberecký sprejer Uplne Mimo, jeho graffiti mají v sobě...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 07:01

Jeho malby zná určitě každý Liberečák. Co Liberečák, graffiti sprejera Uplne Mimo přesahují hranice Liberce. Tvoření má už za ty...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.