Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

sobota, 17. srpna 2019, 18:58

V Praze se dnes sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se zde historicky první ročník The Official Animal Right March , tedy pochodu za práva zvířat, kterého se zúčastnily stovky lidí.

Pochod ukázal, že tato problematika není lidem v Česku lhostejná. Do pražských ulic se vydali s transparenty a pokřiky. Ulicemi se tak neslo hlasité volání hesel jako: „Zvíře není zboží!“ „Animal liberation now.“ nebo „Jatka, haly, klece, tak nikdo žít nechce!“ Hlavním organizátorem celé akce byl spolek Otevři oči, který dlouhodobě usiluje o zlepšení postavení zvířat ve společnosti.

Spolu s tímto spolkem se ale do pochodu zapojilo téměř dvacet hnutí, organizací a uskupení zabývajících se ochranou a právy zvířat. Přestože se akce konala vůbec poprvé, přilákala více než tisícovku účastníků i zájem medií.

Akce typu The Official Animal Rights March se konají v posledních letech zejména ve velkým městech po celém světě. Za vznikem pochodů stojí britská organizace Surge. První pochod se konal v roce 2016 a loni se konal už v 25 městech s téměř 30 000 účastníky. Letos se poprvé přidala i Praha.

V Praze, a v Česku obecně, je pochod za práva zvířat novinkou. V zahraničí si ale již vybudoval tradici. „Už v minulosti jsme pořádali různé demonstrace za práva zvířat, ale nikdy neměly takovou sílu a mediální ohlas. Jsme přesvědčeni, že v jednotě je síla, a proto jsme se rozhodli připojit k akcím ve světě a společným hlasem ukázat, že všude na planetě jsou lidé, kteří jsou odhodláni hájit práva zvířat,“ uvedla mluvčí spolku Otevři oči Tereza Vandrovcová.

Pochod proti týrání, klecím i cirkusům

Pochod začal na Klárově a končil na Václavském náměstí. Z pestrého průvodu vykukovaly stovky transparentů, vlajek a nechyběly ani masky nebo převleky. Nápisy na kartonech a papírech upozorňovaly na nejedno téma, které se v poslední době dotýká celé společnosti. Řeč je třeba o klecových chovech, cirkusech nebo veganství.  Akcí jsme chtěli obecně vyjádřit nesouhlas s násilím, kterého se lidstvo dopouští zejména na tzv. hospodářských zvířatech, a také nesouhlas se zcela nedostatečnými tresty za týrání zvířat. Takovým dlouhodobějším společným cílem našeho i ostatních pochodů ve světě je ukončení útlaku vůči všem zvířatům. Zároveň v průvodu byly téměř všechny organizace, které v Česku zvířata hájí, a které mají své různé kampaně,“ vysvětlila Vandrovcová.

Akce se zúčastnily organizace napříč celou republikou jako Svoboda zvířat, OBRAZ – Obránci zvířat, Zvířata nejíme, Nadace na ochranu zvířat, Vegan Fighter, Prales dětem, Slovenská vegánska spoločnost, Společný svět, Hlas zvířat, Plicka & partners, Kolektiv pro zvířata, Nesehnutí, Anonymous for the Voiceless, Compassion in World Farming, Vegan Sport Club a Vegan Olomouc.

Třeba spolek Hlas zvířat se při pochodu zaměřil zejména na snahu o změnu v legislativě. „Chceme mimo mnoha jiného upozornit politiky a veřejnost, že je třeba novelizovat trestní zákoník dle naší novely a poslouchat naše návrhy na změnu legislativy na poli ochrany zvířat a přírody. Současná legislativa je nastavena tak, že se týrání zvířat pachatelům vyplácí, a to se musí změnit! A my pro to společně s dalšími SKUTEČNÝMI ochránci zvířat uděláme maximum!“ uvedl spolek Hlas zvířat na svém facebookovém profilu.

Nechybělo ani aktuálně hodně diskutované téma cirkusů. „Děkuji, že jste sem dnes přišli. Od roku 1994 usilujeme o změnu pohledu na zvířata tak, aby byla vnímána jako tvorové, kteří mají hodnotu sami o sobě. V současnosti vedeme kampaň Cirkusy bez zvířat“, řekla během svého projevu na Václaváku Anna Bernátková za Svobodu zvířat a dodala, že organizace usiluje o zastavení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech.

Letošní pochod byl první, ale ne poslední

První ročník bývá u akcí riskantní a často rozhoduje o dalším osudu a případném opakování události. Již nyní je ale zřejmé, že takovouto akci nehostí Praha naposledy. „Jelikož si nemyslíme, že by naše společnost už příští léto přiznala všem vnímavým zvířatům alespoň ta nejzákladnější práva a zásadně se proměnil náš vztah k nim, předpokládáme, že akci příští rok zopakujeme. Zároveň moc doufáme, že se dožijeme toho, že už to nebude potřeba,“ komentovala mluvčí.

Ogranizátoři si od akce slibovali nejen vysokou účast, ale také propojení aktivistů z nejrůznějších organizací a probuzení zájmu o problematiku zvířat u dalších lidí. „Doufáme, že docílíme i povzbuzení dalších lidí, aby začali být aktivní a nějaký ten mediální zájem, který by mohl rozproudit společenskou diskuzi o právech zvířat. Jak ukazují různé průzkumy, většina lidí u nás i ve světě soucítí se zvířaty a je tu tak velký potenciál se jako lidstvo posunout,“ dodala Tereza Vandrovcová.

Akce vzbudila mezi turisty velký rozruch. Z výrazů jejich tváří bylo zřejmé, že většina o pochodu neměla tušení. „Vůbec jsem nevěděl, že se tu nějaká taková akce dneska koná. Já osobně se o takový věci moc nezajímám, ale některý nápisy jsou zajímavý. A jiný nás pobavily,“ řekl Marek, který do Prahy vyrazil na výlet s přítelkyní.

 
 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

TIP NA VÝLET: Technické památky v Krkonoších

sobota, 17. srpna 2019, 11:26

Krkonošský národní park ukrývá nejenom přírodní bohatství a krásy, ale také nám ukazuje kousek své historie a zručnost místních...

Inspekce varuje před nebezpečným dětským nosičem, dítě z něj může...

sobota, 17. srpna 2019, 08:29

Česká inspekce objevila další nebezpečný produkt, který by mohl poškodit spotřebitele. Jedná se o dětský nosič s názvem Lionelo...

Prázdniny se blíží ke konci, kvalita vody v přehradách v Liberci a...

pátek, 16. srpna 2019, 17:12

Kvalita vody v přehradách v Liberci a Jablonci nad Nisou se zlepšila. V Liberci má voda jen zhoršenou průhlednost, v Jablonci se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.