Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Prošlé potraviny, voda na slunci. Hygienici na táborech rozdávali pokuty

 
úterý, 20. srpna 2019, 07:01

Hygienici za pochybení na letních dětských táborech v Libereckém kraji uložili zatím čtvrnáct pokut v součtu za 13 500 korun. Do poloviny srpna provedli 97 kontrol.

„Průběh letní dětské rekreace je bez mimořádných událostí, neevidujeme žádná hromadná či horečnatá onemocnění. Záznamy ve zdravotních denících poukazují na nižší výskyt klíšťat v porovnání s loňským rokem, nicméně některé lokality se potýkají s vyšším výskytem komárů a vos," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Podnět od rodičů

Hygienici řešili i jeden podnět ze strany rodičů na nevyhovující hygienické podmínky na zotavovací akci. „Tento jsme na místě prověřili a shledali neoprávněným. Podstatou nespokojenosti rodičů bylo jednodušší hygienické zázemí, které však legislativa umožňuje," uvedla vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých pro Liberec a Jablonec Petra Hrubá.

Rodičům vadilo, že na táboře jsou suché záchody, kusové mýdlo v síťce, mycí žlaby s výtokovými kohouty místo umyvadel a neosvětlené sprchy v dřevěných "budkách". Stěžovali si i na nedostatečný pitný režim a stravování. „Při kontrole nebyly zjištěny nedostatky - stravování i pitný režim byly zajištěny v souladu s platnou legislativou," dodala Hrubá.

Prošlé potraviny, voda na slunci

Do poloviny srpna hygienici zkontrolovali v Libereckém kraji 87 táborů, čtyři jiné podobné akce a šest poskytovatelů stravovacích služeb. Za léto by se v kraji mělo konat 192 táborů s 287 běhy a dalších 25 podobných akcí s 34 běhy. Zúčastnit by se jich mělo skoro 17.500 dětí. Při kontrolách hygienici odhalili dodatečně zamrazené potraviny s prošlou dobou spotřeby i domácí potraviny neznámého původu, neoznačené nádoby na pitnou vodu nebo byla voda skladována na slunném místě. Nedostatky byly i v zajištění podmínek pro osobní hygienu dětí nebo chyběly podlážky proti vlhku pro uložení osobních věcí ve stanech.

V šesti případech hygienici na základě výsledků laboratorních testů omezili používání individuálního zdroje vody, což bývají prameny či studánky. Důvodem byly překročené limity v mikrobiologických ukazatelích, taková voda není vhodná k přímé spotřebě. „To je k pití, čištění zubů, vaření, mytí nádobí, čištění pracovních ploch v kuchyni, osobní hygieně osob vykonávajících činnost epidemiologicky závažnou a k provozu ošetřovny a izolace," dodala Balašová.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Za zásah u výbuchu na Kraláku přišel zasahujícím jednotkám krásný...

pondělí, 19. srpna 2019, 13:53

Hasiči, záchranáři, policisté... Denně pomáhají a zachraňují, své životy nasazují, aby ochránili jiné. Většinou to považujeme za...

Mercedes-Benz Action Tour představí novou Třídu V v OC Nisa Liberec

pondělí, 19. srpna 2019, 11:49

Máte zájem osobně poznat novou Třídu V? Ve dnech 31. srpna a 1. září proběhne v OC Nisa Liberec MERCEDES-BENZ ACTION TOUR 2019....

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

pondělí, 19. srpna 2019, 07:40

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.