Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Konečně rostou. Deště pomohly, lidé už z lesa nosí houbové úlovky

 
úterý, 20. srpna 2019, 14:19

Po dešťových přeháňkách v předchozích dnech začaly v Libereckém kraji růst houby. Najít se dají kozáky, hřiby i klouzci. Liberecký mykolog Zdeněk Pelda odhaduje, že ve větším množství by lidé houby mohli začít nacházet do týdne.

„Situace se už mění k lepšímu. Zdá se, že obrat v úrodě bude, i když tady to jde pomaleji než v jiných částech republiky," uvedl Zdeněk Pelda. Podle něj to sice vypadá, že prší často, srážky v minulých dnech ale v okolí Liberce až tak vydatné nebyly. „Navíc byla dlouhá sucha, takže musíme si počkat. Už se ale vyplatí do lesa jít, spíš tedy po těch místech, kam se ten jemný déšť dostal. Ne pod stromy, ale spíš tam, kde je nějaká mýtina, nebo podél cest či potůčků," uvedl.

Hřiby na Ještědu

Osobní zkušenost má z pondělí z Ještědu. „Sporadicky tam na některých místech najdete kozáky, najdete už i pravé hřiby, začínají klouzci," řekl. Zaznamenal, že houby nacházejí lidé spíše ve vyšších polohách, kde pršelo vydatněji. „Tady u nás to jsou Jizerské hory," dodal.

Letošní léto houbám v Libereckém kraji nepřálo a v předchozích týdnech jich rostlo velmi málo. Špatná byla dosud sezona třeba na pomezí Českého ráje a v Podkrkonoší. „U nás se to zlepšuje pomalu. Na Lomnicku je hub málo, ale začínají růst. Najít se dají určitě babky, což je hřib žlutomasý, a místy začínají hřib smrkový a kováři. Dají se najít i lišky a holubinky," uvedla mykoložka z Lomnice nad Popelkou Jana Čapková. Spíše než v okolí Lomnice jsou podle ní houbaři při hledání hub úspěšní v okolí Jilemnice.

Napsal(a) ČTK | Foto Pavel Krejčík
 


 

Kam dál?

Prošlé potraviny, voda na slunci. Hygienici na táborech rozdávali...

úterý, 20. srpna 2019, 07:01

Hygienici za pochybení na letních dětských táborech v Libereckém kraji uložili zatím čtvrnáct pokut v součtu za 13 500 korun. Do...

Za zásah u výbuchu na Kraláku přišel zasahujícím jednotkám krásný...

pondělí, 19. srpna 2019, 13:53

Hasiči, záchranáři, policisté... Denně pomáhají a zachraňují, své životy nasazují, aby ochránili jiné. Většinou to považujeme za...

Mercedes-Benz Action Tour představí novou Třídu V v OC Nisa Liberec

pondělí, 19. srpna 2019, 11:49

Máte zájem osobně poznat novou Třídu V? Ve dnech 31. srpna a 1. září proběhne v OC Nisa Liberec MERCEDES-BENZ ACTION TOUR 2019....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.