Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Houbaři našli postřeleného orla mořského, dravec později v Liberci zahynul

 
středa, 21. srpna 2019, 13:14

Orel mořský patří mezi zvláště chráněné druhy ptáků. A nyní je opět o jednoho méně. Někdo totiž vzácného dravce na Litoměřicku postřelil a nepomohlo mu ani ošetření v záchranné stanici v Liberci.

Na Litoměřicku přitom zaznamenali odborníci zatím jen jeden jediný hnízdící pár orla mořského. A právě jedno z mláďat tohoto páru před pár dny přišlo o život. Někdo ho postřelil. A i když ho objevili houbaři, musel zraněný pták na místě v bolestech přežívat několik dnů. „Při prvním ohledání bylo jasné, že pták má střelné poranění pravého křídla s otevřenou zloměninou a potrhaním svaloviny. Navíc se v ráně, která silně zapáchala, nacházelo velké množství larev hmyzu,“ uvedl Michal Porteš z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

Z místa byl dravec převezen do záchranné stanice při ZOO v Liberci. Zde se dočkal dravec ošetření a v plánu bylo, že další den podstoupí operaci. „Tu měl provádět specializovaný veterinář. Bohužel k ní už nedošlo, dravec během noci uhynul,“ komentoval Porteš.

Česká příroda tak přišla o dalšího zástupce kriticky ohroženého dravce. Orel mořský je zároveň naším největším dravcem. Živí se zejména zbytky uhynulých zvířat. Nepáchá tak žádné významné ekonomické škody. A přestože je jeho jediným nepřítelem člověk, populace orla je silně ohrožena.

Boj s ptačí kriminalitou není snadný

V Česku hnízdí asi 130 párů. To ale bohužel neznamená, že každý rok všechny páry vyvedou mláďata na svět. Časté rušení právě lidmi totiž vede k opouštění hnízd. A k tomu se přidávají případy jako je tento. Proč se někdo snaží záměrně orly odstranit, není jasné. „Pro orly mořské jsou velkým rizikem otrávené návnady. Navíc dochází i dalším případům, jako letos, kdy někdo záměrně pokácel strom se dvěma mláďaty. Ani jedno pád nepřežilo,“ sdělil ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

A bohužel mrtvých orlů není málo. Jen za letošek jich ornitologové našli už 14. Ve většině se o jejich záhubu postaral jed karbofuran, přestože je v EU už řadu let zakázaný. Objevit přitom viníka není vůbec snadné. Své o tom ví psovodka Klára Hlubocká, která se psy vyhledává otrávené návnady i jejich oběti. „Letos předali ornitologové policii již přes 50 ptáků. Někdy se podařilo pachatele odhalit a dokonce ho dostat k soudu. Žádný travič ale ještě nebyl v České republice za takové jednání odsouzen,“ řekla psovodka Klára Hlubocká.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Michal Porteš
 


 

Kam dál?

První výročí srpnové okupace v Liberci. Demonstranty rozháněly Lidové...

středa, 21. srpna 2019, 12:32

Události 21. srpna 1968 jsou velmi dobře známé. V ulicích Liberce zemřelo devět lidí, desítky byly zraněny. Jenže pak přišlo...

FOTO: Město uvažuje o koupi zámku. Hledá se využití, mohl by tam být...

středa, 21. srpna 2019, 12:05

Bylo to jedno z hlavních předvolebních témat. Zámek chtěla pro město koupit a využít Změna, poté se přidal i tehdejší primátor...

Nejlepší nakládačky. Ve Frýdlantu se koná čtvrtý ročník okurkiády

středa, 21. srpna 2019, 07:01

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu pořádá ve Frýdlantu již čtvrtý ročník soutěže o ty nejlepší nakládané okurky.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.