Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Město uvažuje o koupi zámku. Hledá se využití, mohl by tam být Anifilm

 
středa, 21. srpna 2019, 12:05

Bylo to jedno z hlavních předvolebních témat. Zámek chtěla pro město koupit a využít Změna, poté se přidal i tehdejší primátor Batthyány. Starostové říkali opatrné ano, chtěli znát smysluplné budoucí využití. Necelý rok po volbách, které právě Starostové vyhráli, si zámek přišli zástupci města a kraje prohlédnout.

Primátor s hejtmanem si celý opuštěný zámek z 16. století prošli a objevily se první nápady, co s ním. Jednou ze zvažovaných možností je podle primátora Jaroslava Zámečníka to, že by ho využili pořadatelé mezinárodního festivalu animovaného filmu Anifilm, který se dosud konal v Třeboni. „Zatím jejich představa odpovídá tomu, že by se v Liberci tento festival mohl od příštího roku uskutečnit," řekl primátor.

Expozice animovaného filmu i sklo

V zámku by tak mohla vzniknout i expozice animovaného filmu. Takovou organizátoři Anifilmu chtěli vybudovat v Třeboni, město ale letos od projektu ustoupilo a evropskou dotaci 66,4 milionu korun nepřijalo. „Dotace je passé, Liberec na ni nemůže dosáhnout. Předpokládám ale, že by se tato možnost mohla opakovat v dalším dotačním období," uvedl liberecký primátor.
Zámek si ale prohlédli i zástupci z kraje včetně hejtmana. A právě kraj teď bude přemýšlet, jestli by se zámkem také neměl plány. „Do konce letních prázdnin jsme si dali prostor na myšlenkovou bouři, co by se tam mohlo odehrát," řekl hejtman Martin Půta. Být by tam podle něj mohla třeba stálá expozice skla v rámci krajského projektu Křišťálové údolí, jehož cílem je přilákat do regionu turisty na tradiční výrobu skla, bižuterie a šperků. 

V nedávné minulosti podobné využití zámek měl, když patřil Skloexportu. Ještě v 90. letech minulého století v něm byla jedna z nejrozsáhlejších expozic skla na světě, která ale nebyla běžně přístupná veřejnosti.

S vlastníkem se nejednalo

Důležitá bude ale i cena, za kterou by současný majitel chtěl zámek prodat. Před volbami se mluvilo o ceně sto milionů, Zámečník tehdy odhadoval jeho hodnotu na polovinu. Nákup zámku byl i jedním z témat loňského místního referenda, které ale kvůli nízké účasti nebylo platné. Kupní cena se odhaduje na 60 až 100 milionů korun. Aktuálně s vlastníkem ale ještě nikdo nejednal.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto Jaroslav Zámečník | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Nejlepší nakládačky. Ve Frýdlantu se koná čtvrtý ročník okurkiády

středa, 21. srpna 2019, 07:01

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu pořádá ve Frýdlantu již čtvrtý ročník soutěže o ty nejlepší nakládané okurky.

Konečně rostou. Deště pomohly, lidé už z lesa nosí houbové úlovky

úterý, 20. srpna 2019, 14:19

Po dešťových přeháňkách v předchozích dnech začaly v Libereckém kraji růst houby. Najít se dají kozáky, hřiby i klouzci....

Prošlé potraviny, voda na slunci. Hygienici na táborech rozdávali...

úterý, 20. srpna 2019, 07:01

Hygienici za pochybení na letních dětských táborech v Libereckém kraji uložili zatím čtvrnáct pokut v součtu za 13 500 korun. Do...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.