Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Město stoplo výstavbu nového sběrného dvora. Nestihne podat žádost o evropské peníze

 
pátek, 23. srpna 2019, 07:35

Liberec zřejmě na neurčito odloží výstavbu druhého sběrného dvora, který stotisícové město nutně potřebuje. Kapacita stávajícího už přestává stačit. Další chtělo město postavit do několika let s pomocí evropské dotace, podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) si ale nestihnou podat včas žádost. Příprava projektu za 20 až 30 milionů korun nabrala zpoždění.

„Podle Státního fondu pro životní prostředí už v tomto programovacím období (do roku 2021) nebudou vypsané další dotace na sběrné dvory. Takže se oddálí, zda bude mít město sběrný dvůr z dotace, nebo to připraví za vlastní prostředky," uvedl primátor. Druhá varianta ale pro zadlužené město není podle jeho vyjádření zatím moc pravděpodobná. „Museli by to zaplatit občané a zřejmě ve zvýšených cenách za odpady, což bych nerad," uvedl Zámečník.

Sběrný dvůr je v koaličním prohlášení

Odhadované náklady na nový sběrný dvůr jsou mezi 20 až 30 miliony korun. Součástí projektu je i vybudování takzvaného RE-USE bazaru k opětovnému využití starých výrobků a do budoucna i kompostárny. Výstavbu sběrného dvora má koalice v programovém prohlášení. „To znamená, budeme-li to chtít splnit, tak z rozpočtu města, nebo vysvětlit občanům, proč nebudeme platit z rozpočtu, ale počkáme si na další programovací období," řekl primátor.

V Liberci nyní funguje pouze jeden sběrný dvůr v průmyslové zóně a po městě je pak už jen několik menších sběrných míst. Potřebám města už ale přestává jejich kapacita stačit. „Liberec potřebuje druhý sběrný dvůr. Ten, který dnes funguje v Ampérově ulici je na 15.000 tun ročně, ten náš zamýšlený v Londýnské ulici je plánovaný na 2500 tun," dodal Zámečník.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

Závěr srpna ve znamení třicítek. Čeká nás týden s třicetistupňovými...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 10:29

I když už se zdálo, že léto pomalu končí, není tomu tak. Podle meteorologů nás čeká tropické počasí, které vydrží minimálně...

Houbaři našli postřeleného orla mořského, dravec později v Liberci...

středa, 21. srpna 2019, 13:14

Orel mořský patří mezi zvláště chráněné druhy ptáků. A nyní je opět o jednoho méně. Někdo totiž vzácného dravce na Litoměřicku...

První výročí srpnové okupace v Liberci. Demonstranty rozháněly Lidové...

středa, 21. srpna 2019, 12:32

Události 21. srpna 1968 jsou velmi dobře známé. V ulicích Liberce zemřelo devět lidí, desítky byly zraněny. Jenže pak přišlo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté. Ekologického Oskara získá ale jen jeden. Vítězný projekt bude Českou republiku zastupovat na mezinárodním finále ve Finsku. České vyhlášení odvysílá 12. října ČT1.