Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vězni z Rýnovic o víkendech myjí okna, sečou trávu nebo uklízí

 
neděle, 25. srpna 2019, 07:12

Vězni z jablonecké věznice Rýnovice chodí o víkendech mýt okna, sekat trávu nebo třeba uklízet odpadky. Dělají to zadarmo, přesto je o tyto brigády podle mluvčí věznice Moniky Králové velký zájem. „Pro ně je největší odměnou, že se dostanou za bránu věznice," řekla.

Dnes osm vězňů ze specializovaného oddělení ochranné léčby protitoxikomanické a protialkoholní umývalo 176 oken základní školy Rýnovice. „Je to příjemné zpestření, vytáhnutí ze stereotypu věznice. Tam je to pořád stejný," řekl dvaačtyřicetiletý Eda, který si odpykává 8,5 roku vězení. Brigády mimo věznici vítá i devětatřicetiletý Luboš, který má před sebou poslední rok trestu. „Je to plus, lepší na psychiku," řekl. Když by nebyl dnes na brigádě, ve věznici by si nejspíš četl nebo cvičil.

Myli okna školy

Služby vězňů si podle Králové objednávají města, školy či jablonecký domov důchodců a s jejich prací bývají spokojení. Jen slova chvály má pro vězně i ředitelka rýnovické školy Jana Mašindová, kde dnes umývali okna. „Je to neskutečná pomoc pro paní uklízečky, které tady uklízí po své pracovní době," uvedla. Vězni chodí do školy mýt okna dvakrát do roka, navíc pomáhají při stěhování nábytku či přípravě tříd na nový školní rok. Škola díky jejich pomoci ušetří. Ředitelka viděla fakturu z jiné školy, která za mytí oken a stěhování nábytku zaplatila 106 tisíc korun. Vězňům za jejich práci rýnovická škola připraví alespoň občerstvení, dnes měli k obědu řízek s kaší a jako zákusek ananasové blaho. „Strava je tady lepší než ve věznici," řekl vězeň Eda.

Brigády považuje za prospěšné i speciální pedagog rýnovické věznice Zdeněk Jiruš. „Není to jen pomoc organizacím, kam chodíme, je to i pomoc pro nás při práci s vězni, aby viděli, jak vypadá normální opravdový život," řekl. Podle něj se díky brigádám dostávají vězni do kontaktu s běžným životem, který někteří ani neznají. „Protože někteří z nich nikdy ani nepracovali. A když potom to takto vidí a vidí tu pomoc jak školám, tak i v domově důchodců, tak je to pro ně dost velký zážitek," uvedl.

Motivace dostat se ven

Pro vězně je podle něj motivací dostat se do skupin, jež chodí na brigády. „Šanci má každý," uvedl Jiruš. Ven se dostanou spíše vězni, kterým zbývá rok či dva do propuštění. „Aby pro ně přechod z věznice nebyl takový šok," dodal Jiruš. Podle vězně Edy se na brigády dá dostat někdy i každý víkend. „Potřeba je chovat se slušně, plnit řád věznice, dělat vše, co se po něm chce," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Věznice Rýnovice
 


 

Kam dál?

Na Liberecko se ženou bouřky. Dorazí odpoledne

neděle, 25. srpna 2019, 06:01

Od nedělního odpoledne až do noci z pondělí na úterý se v Libereckém kraji mohou objevit silné lokální bouřky. Provázet je bude...

TIP NA VÝLET: Vydejte se s dětmi do Pohádkových Krkonoš

sobota, 24. srpna 2019, 12:10

V kouzelné krajině Krkonošského národního parku zažijete pohádkové výlety na místa, která jste možná ještě nenavštívili. A to...

Ještěd bude bez proudu. Nepojede lanovka, restauraci zavřou

sobota, 24. srpna 2019, 08:50

Ještěd v Liberci bude ve středu 28. srpna bez proudu kvůli plánované odstávce. Nebude proto celý den jezdit kabinová lanovka a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.