Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak se změnil Liberecký kraj od roku 1989? Dříve byl textilní, teď je automobilový

 
pondělí, 26. srpna 2019, 07:01

Zřejmě nejvýraznější změnou, kterou přinesl pád komunismu v Libereckém kraji, je změna jeho průmyslové orientace. Kraj, kterému přes sto let dominovaly textilní továrny a sklářské hutě, se proměnil v kraj výrobců dílů pro automobilový průmysl. Textilky z kraje téměř zmizely a výrazná redukce postihla v uplynulých 30 letech i sklářský a bižuterní průmysl. Dominantním odvětvím je tak nyní automobilový průmysl. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zaměstnával na konci loňského roku v kraji více než 19 tisíc lidí.

„Myslím, že se změnilo hodně. Když se člověk projde českými městy a dá si opravdu záležet, tak si uvědomí, kolik věcí je jinak. Že třeba nevypouštíme všechny odpady z našich měst do řek, významně se proměnilo i naše zacházení s krajinou a místem, kde žijeme," řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Textilky zmizely

Právě textilní průmysl, který byl ještě v 90. letech v Libereckém kraji dominantním odvětvím, patřil k největším znečišťovatelům. V roce 2000 už ale podle ČSÚ zaměstnávaly větší textilní podniky - s více než stovkou zaměstnanců - jen zhruba 5500 lidí a na konci loňského roku už ani ne tisícovku. Třeba liberecká Textilana měla v dobách největší slávy 8000 pracovníků. V roce 2001 v době prohlášení konkurzu jich už zaměstnávala jen 700 a o tři roky později výroba látek s touto značkou úplně skončila.

Podobný osud postihl i další textilní továrny v kraji - Hedvu, Tibu, Benar nebo Koloru. Některé areály už našly nové využití - v bývalé Hedvě v Liberci je už přes 20 let zábavní a společenské Centrum Babylon. Bývalý závod Kolory ve Slané u Semil proměnila společnost Beneš a Lát v moderní slévárnu a strojírnu.

Řada areálů je ale léta prázdných a chátrá a Liberecký kraj je prostřednictvím své databáze brownfieldů nabízí investorům. Jiné, jako třeba Textilanu v Liberci, už srovnali se zemí.

Vlak do Prahy je stále stejný

Za uplynulých 30 let prošla centra měst i obce velkou proměnou. Téměř zmizely oprýskané fasády, vyrostly nové domy, nová nákupní centra i průmyslové areály. Obnovy se dočkaly silnice. „Jsou ale i věci, které se nezměnily. Třeba v případě našeho kraje nedošlo za těch 30 roků k zásadní změně třeba v napojení železnicí z Liberce na Prahu, takže pořád jezdíme jako v roce 1938 za dvě a půl hodiny. Věřím, že v těch příštích 30 letech budeme úspěšnější," poznamenal hejtman. Právě železnice je stále velkou slabinou Libereckého kraje, i když po ní jezdí moderní vlaky. Tratě jsou jednokolejné jako v 19. století, kdy je postavili a elektrifikovaný není ani kilometr. Lepší spojení je do Německa a Polska než do vnitrozemí.

Lidé podle hejtmana také mají svobodu, s níž ale často neumí zacházet. „Často nositele opačných názorů bereme za nepřátele, a to je trochu škoda," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

ČOI zakázala fén od Sencoru. Při testech se roztavil plastový kryt

pondělí, 26. srpna 2019, 06:01

Jeden druh vysoušeče vlasů od značky Sencor je podle České obchodní inspekce nebezpečný. Při laboratorní zkoušce se plastový kryt...

Konec prázdnin bude horký, nový školní rok přinese ochlazení

neděle, 25. srpna 2019, 16:10

Závěr letošního srpna bude teplý. Průměrná teplota v příštím týdnu bude kolem 28 stupňů Celsia. S příchodem školního roku se...

TIP NA VÝLET: Ze štěpanického hradu zůstaly jen věže a zbytky paláce

neděle, 25. srpna 2019, 12:05

Řadu míst, která dýchají historií, lze navštívit při cestách Libereckým krajem. Jedním z nich jsou i trosky gotického hradu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.