Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sucho a kůrovec ničí stromy v Liberci. Město jich přes léto pokácelo skoro osmdesát

 
pondělí, 2. září 2019, 07:12

Na stavu městské zeleně se v posledních letech podepisuje sucho. Jen přes léto nechalo město pokácet 77 stromů, které uschly, nebo je napadl kůrovec. Letos také radnice vůbec poprvé pozastavila sekání trávy.

„Havarijní kácení bylo ze strany TSML vyčísleno na 566 391 Kč včetně DPH. Radní zároveň schválili navýšení rozpočtu Odboru ekologie a veřejného prostoru o částku 700 tisíc korun,“ řekl mluvčí radnice Jan Král.

Na základě klimatických změn a nedostatku dešťových srážek usychá ve vegetační sezoně 2019 více dřevin, než v předchozích letech. Jedná se jak o listnaté, tak jehličnaté stromy, ale i keře, které kvůli malému množství vláhy v půdě usychají napříč celým městem. „Odbor ekologie a veřejného prostoru letos na základě dopadů dlouhodobého sucha na městskou zeleň vůbec poprvé v období plné vegetace zastavil na plochách veřejně přístupné zeleně seče trvalých travních porostů, aby se zabránilo přílišnému odparu vody z půdy. Seče byly znovu spuštěny až v srpnu,“ dodal mluvčí. O to více se také muselo v největším horku zalévat, a to jak dřeviny a keře, tak květinové výsadby. „Odbor ekologie a veřejného prostoru letos poprvé použil k zálivce mladých stromů zavlažovací vaky,“ řekl Král.

Kůrovcová kalamita

Stejně nepříznivá jako sucho je i kůrovcová kalamita, která se původně začala šířit pouze v lesních porostech. Suché období ale pomáhá šíření tohoto škůdce i na pozemky veřejně přístupné zeleně, kde kůrovec napadá jak zapojené porosty, tak i jednotlivé jehličnaté dřeviny. 

„Za předpokladu, že bude suché období i kůrovcová kalamita pokračovat v nadcházejících letech, což předpovídají klimatologové, hydrobiologové, krajinní ekologové nebo lesníci, bude to mít v nadcházejících letech nemalé dopady na městskou zeleň a rozpočet města,“ uzavřel mluvčí.

Napsal(a) redakce | Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

Liberečáci rozhodnou, na co půjde část rozpočtu. Město vyčlení pět...

neděle, 1. září 2019, 17:19

Po vzoru jiných českých měst i Liberec přistupuje na participativní rozpočet. Lidé tak budou moc navrhovat, kam městské peníze...

TIP NA VÝLET: Vydejte se s dětmi prozkoumat naučné stezky v Krkonoších

neděle, 1. září 2019, 14:44

Za poznáním, vzděláním, zábavou, hrou, přírodou, sportem i společně stráveným časem vás zvou naučné stezky v Krkonoších. Jsou...

Rekonstrukce knihovny za 19 milionů končí. V pondělí po čtvrt roce...

neděle, 1. září 2019, 12:23

Krajská knihovna v Liberci se po opravě trvající čtvrt roku otevře pro čtenáře v pondělí. Částečná oprava si vyžádala skoro 19...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.