Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Vesec se chystá na Operaci Overlord. Zapojí se tři sta lidí, letouny i americké tanky

 
úterý, 3. září 2019, 10:34

Rozhodující segmenty bojů v Normandii sehraje 7. září při Dětském dni ve Vesci jednota Československé obce legionářské vojenské posádky Liberec. Do ukázek se zapojí přes 300 účastníků a mohutný arsenál vojenské historické techniky.

„Na nebi se objeví německý jednomotorový spojovací a průzkumný letoun Storch  a Piper Cub, který nám zapůjčí Letecké muzeum Metoděje Vlacha z Mladé Boleslavi, v pozemních bojích zapojíme americké tanky US M4 Sherman a Stuart,“ prozrazuje za pořadatele Josef Kubeš z místní jednoty ČsOL vojenské posádky Liberec. 

Kromě historie i ukázka současné techniky

Vojenskou historickou techniku poskytne na akci mnoho soukromých sběratelů z celé země. Podobně rozsáhlá bude i exhibice soudobých bezpečnostních složek, kterou chystají policisté, armáda. „Dnešní ukázky připomenou 100. výročí plynové služby a založení chemického vojska AČR a 101. výročí vzniku Policie ČR,“ dodává František Gábor, předseda místní jednoty ČsOL vojenské posádky Liberec. V modelových ukázkách předvedou své dovednosti. „Nad Libercem prosviští také pár stíhaček z vojenské základny v Čáslavi,“ vypočítává Kubeš.

Historická ukázka na zemi připomene střet mezi armádou spojenců a silami nacistického Německa v Normandii. Operaci Overlord z 6. června 1944, na níž legionáři upozorní, považují historici za zlomový moment 2. světové války. Spojencům se při ní podařilo vylodit se v Normandii,  německé jednotky zatlačit od pláží a přinutit k ústupu. Do konce června 1944 tam pak dopravily spojenecké armády kolem 850 tisíc vojáků a vyčistily poloostrov Cotentin s přístavem Cherbourg. Na samotných plážích se tehdy ocitli podle dostupných informací pouze tři Čechoslováci, hlavní úlohu splnily československé pozemní jednotky na této „druhé frontě“ až při obléhání Dunquerke. „Komentované prezentace zásahů policistů, hasičů a armády začínají v 10:00, historické scény jsou na programu v  14:00 hodin,“ upřesňuje předseda SBD Sever Petr Černý.

Sedmý ročník

Tradici Dětských dnů s historickými vojenskými ukázkami zavedli legionáři spolu se Stavebním bytovým družstvem Sever před sedmi lety.  K jejich pořádání se postupně přidal Krajský úřad Libereckého kraje, ministerstvo obrany a liberecký magistrát, který zajišťuje kyvadlovou přepravu návštěvníků. Rodinný program s atrakcemi pro děti, workshopy, ale třeba i fotolety nad Libercem, přiláká do Vesce zpravidla kolem 10 tisíc návštěvníků. Vstup na akci je zdarma. Informace o programu budou postupně zveřejňovány na www.detskydenvevesci.cz, zde je možné soutěžit o let zdarma vrtulníkem nad Libercem.

 


 

Kam dál?

Po charitativních bězích pro útulky vznikla i sbírka, pomůže psům i...

úterý, 3. září 2019, 07:52

Před šesti lety odstartovala v Praze akce Běhejme a pomáhejme útulkům. Od té doby se uskutečnila série charitativních závodů,...

Letošní letní sezona v Libereckém kraji byla horší než ta loňská

pondělí, 2. září 2019, 12:07

Letošní letní sezona v Libereckém kraji byla horší než ta loňská. Zatímco v kempech jsou většinou s létem spokojeni, velký propad...

FOTO, VIDEO: Ralsko domovem vlků. Fotopasti potvrdily letošní čerstvé...

pondělí, 2. září 2019, 11:48

Díky fotopastím, které jsou umístěny v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, mohou ochránci a příznivci šelem...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.