Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Biatlonistka Markéta Davidová pózuje se zajíčkem, je tváří projektu Pomáhám přírodě

 
pátek, 13. září 2019, 11:45

Markétu Davidovou už zná celý svět. A zdaleka ne jen ten biatlonový. Zatímco v dresu a s puškou v ruce ji pozná snad každý, při pohledu na fotku u článku jste možná zaváhali. Ale i tohle je mladá biatlonistka z Janova nad Nisou. Tentokrát vyměnila lyže za zajíčka a sportovní oblečení za sukni. Je totiž jednou z tváří projektu Pomáhám přírodě.

Nejen Markéta, ale i další známé osobnosti, které možná na první pohled na fotkách ani nepoznáte, se zapojily do fotografického projektu Pomáhám přírodě, který představuje veřejnosti důležitá témata, jako například sběr mláďat, sucho a zadržování vody v krajině a prezentuje i činnosti záchranných stanic. „Naučme se žít v souladu s přírodou, naučme se ji respektovat a vážit si jí,“ zní motto celého projektu. Stojí za ním ochranářská skupina JARO. Ta aktivně ochraňuje přírodu, pracuje na osvětě a v záchranné stanici pečuje o divoká zvířata.

Z fotografií je sestaven kalendář na rok 2020. Na stránkách www.pomaham-prirode.cz si můžete kalendář, nebo tematickou knížku zakoupit a penězi tak podpořit nejen chod záchranné stanice, ale další ochranářské projekty.

Za dechberoucími portréty, které jsou tajemné a trochu mystické, stojí fotografka Jana Plechátová. Ta vdechla celému fotografickému projektu život a díky ní fotografie upozorňují na důležitá témata, ale zároveň jsou uměleckými díly.

Markétu oslovila fotografka projektu a když mladá biatlonistka zjistila, že jde o projekt na podporu zvířat a přírody, ani na chvilku nezaváhala. „Neváhala jsem, protože zvířata miluju. Přišlo mi to jako skvělá myšlenka, poradit lidem jak se chovat lesním zvířatům. Bohužel se hrozně často stává, že lidé v dobrém úmyslu „zachraňují“ zvířata z lesa a ty pak úplně zbytečně vyrůstají v záchranných stanicích,“ uvádí Markéta Davidová.

Vedle Markéty Davidové se do projektu zapojily i další české osobnosti, například Lucie Vondráčková, Iva Pazderková, Patricie Pagáčová (dříve Solaříková) Marta Jandová, Kateřina Hrachovcová, Václav Noid Bárta, Andrea Růžičková nebo Milan Peroutka, David Kraus a Přemek Forejt.

A právě téma zbytečně „zachraňovaných mláďat“ se stalo ústředním motivem focení. „Zajíček focený s Markétou byl zachráněn zcela zbytečně, a tím ztratil šanci na svůj přirozený život. Proto je důležité rozpoznat, kdy je a není pomoc nezbytná! A také je důležité zvířatům umožnit, aby se nemusela stahovat ze svého přirozeného prostředí do toho našeho, kde jim hrozí více nebezpečí,“ upozorňují autoři projektu.

Samotné focení probíhalo podle Makuly skvěle. „Lidé okolo tohoto projektu jsou naprosto skvělí. Já vlastně do poslední chvíle nevěděla, co mě čeká za zvířátko a nakonec to byl malinký zajíček,“ dodává Davidová.

Při tvorbě portérů s Makulou a zajíčkem vzniklo i video

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Pomáhám přírodě
 


 

Kam dál?

Je pátek třináctého, pověrčiví lidé nevyjíždí ze svých garáží. Čísla...

pátek, 13. září 2019, 08:44

Pátek třináctého. Strašák pro mnohé z nás, který připadá právě na dnešek. Znáte jeho historii? Jak se k číslovce třináct staví...

V Česku je dostupná vakcína proti chřipce na nacházející sezonu

středa, 11. září 2019, 07:45

V Česku je dostupná vakcína proti chřipce pro nadcházející sezonu. Postupně bude distribuovaná do lékáren a k praktickým lékařům....

TIP NA VÝLET: Krkonoše známé – neznámé

úterý, 10. září 2019, 08:38

Poznejte Krkonoše trochu jinak. Nejvyšší české hory, to není jen Sněžka a pramen Labe. Objevte horské louky poseté roubenkami,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.