Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Česká Lípa chce v areálu radnice zachytávat dešťovou vodu

 
pondělí, 16. září 2019, 07:01

Česká Lípa chce v areálu radnice zachytávat dešťovou vodu a používat ji k zalévání a úklidu. Na zachycování vody chce radnice žádat dotaci z programu Libereckého kraje. Je to další z opatření proti suchu, které v posledních letech trápí nejen Českou Lípu, ale i celou republiku. V České Lípě už proto třeba letos přestali sekat trávu kolem stromů. Tráva se také seče na výšku deseti centimetrů místo čtyř a keře radnice nechává ořezávat jen v místech, kde je to nutné.

„Chceme na dvůr mezi budovami městského úřadu umístit zařízení, které by umožňovalo jímat, čistit a přečerpávat dešťovou vodu tak, aby se dala používat na zalévání a k úklidu. V době, kdy je vody málo, jsou zrovna toto činnosti, u kterých se dá pitná voda nahradit upravenou dešťovou," uvedl místostarosta Martin Brož (ANO). Vítězný dodavatel bude muset zařízení nejen dodat a namontovat, ale také zajistit napojení na stávající dešťové svody, vybudovat odběrové místo a zajistit všechny souhlasy a povolení.

„Jedná se o pilotní projekt, uvidíme, jak bude v praxi fungovat. Zatím totiž s podobnými projekty příliš zkušeností není. Pokud se systém v praxi osvědčí, máme v plánu do budoucna v podobných projektech pokračovat," řekla starostka Jitka Volfová (ANO). Zadání veřejné zakázky už schválili radní. „V letošním roce chceme zakázku vysoutěžit, potřebné finanční prostředky zařadíme do návrhu rozpočtu na rok 2020. Hotovo bychom chtěli mít do dubna," dodala starostka.

Na podporu podobných projektů zřídil Liberecký kraj nový dotační program. V letošním roce v něm bylo šest milionů korun, na příští rok počítá se dvěma miliony. Další peníze ale přidá z přebytku hospodaření. „Cílem programu je také zakládání a obnova přirozených vodních prvků, žadatelé mohou získat peníze na vybudování nových tůní či mokřadů, revitalizaci toků či zpomalení odtoku vody z krajiny. Srážkový propad v uplynulých pěti letech činil v Libereckém kraji průměrně 757 milimetrů, a byl tak nejvyšší v republice," řekl krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

Napsal(a) ČTK | Foto Město Česká Lípa
 


 

Kam dál?

Na přelomu září a října se bude střídat teplo s ochlazením

pondělí, 16. září 2019, 06:01

V příštích čtyřech týdnech se bude střídat nadprůměrné teplo s ochlazením. Třeba příští týden nejvyšší denní teploty nejprve...

Se sudem piva na zádech na Ještěd? Vítězi stačila tři čtvrtě hodinka

neděle, 15. září 2019, 18:59

V sobotu pořádal Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS) již šestnáctý ročník závodů ve vynášení sudů piva na vrchol Ještědu v...

TIP NA VÝLET: Méně známé čedičové Provodínské kameny

neděle, 15. září 2019, 12:05

Davy turistů z celého světa se zde nemačkají. Přesto jsou Provodínské kameny, které tvoří skupina šesti vyvřelých vesměs...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.