Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Řetězec Penny Market dostal pokutu 140 tisíc korun, špatně označoval nebezpečné výrobky

 
středa, 18. září 2019, 18:28

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila řetězci Penny Market pokutu ve výši 140 tisíc korun za špatné nebo chybějící označování nebezpečných chemických směsí v čistících a pracích prostředcích.

Obchodní řetězec se tak dopustil hned několika správních deliktů. „Výrobky byly vyrobeny v Evropské unii nebo byly vyrobeny pro tento obchodní řetězec v České republice,“ uvedla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Výrobky jednak nesplňovaly označení podle nařízení CLP, navíc ale směsi a detergenty nebyly při uvedení na český trh oznámeny do registru CHLAP Ministerstva zdravotnictví České republiky. „Tím řetězec porušil základní povinnost každého distributora při uvádění nebezpečných chemických látek a směsí na trh,“ řekl za ČIŽP Lukáš Trávníček.

U dvou kontrolovaných výrobků navíc inspektoři odhalili, že jsou označeny jiným názvem, než je uvedený v bezpečnostním listu. „Název směsí je identifikační údaj potřebný k tomu, aby mohla být směs identifikována. Zároveň se pod tímto názvem ohlašuje i do registru MZ ČR,“ dodal Trávníček. 

Výrobky, u kterých inspektoři našli různé nedostatky, byly na český trh uvedeny v době necelých tří let. Proti pokutě se společnost odvolala, Ministerstvo životního prostředí ji ale potvrdilo.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto cizp.cz

Štítky Penny, pokuta, ČIŽP,

 


 

Kam dál?

Polsko připustilo úbytek vody v souvislosti s rozšířením Turówa. Vodu...

úterý, 17. září 2019, 20:02

Polsko odmítá, že by rozšíření těžby uhlí v polském hnědouhelném dole Turów nedaleko česko-polsko-německé hranice mělo mít...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených...

úterý, 17. září 2019, 15:45

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté....

Turnov se nechce smířit s výsledkem restituční kauzy Walderode. Podal...

úterý, 17. září 2019, 09:20

Turnov podal dovolání k Nejvyššímu soudu v restituční kauze rodu Walderode. Město chce dovoláním zvrátit rozhodnutí soudů, které...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.