Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pítko s nanofiltrem propojuje svět vědy a umění. Napijte se dešťovky z Betlémské kaple

 
pátek, 20. září 2019, 10:16

Před pražskou Betlémskou kaplí se objevilo zvláštní zařízení. Jde o pítko, které ze střechy kaple svádí a filtruje dešťovou vodu. Lidí se pak z něj mohou napít. Filtrační zařízení je z dílny libereckého vědce Jakuba Hrůzy, samotné pítko pak navrhl Richard Loskot, který vede ateliér na Fakultě umění a architektury. Celá akce je pak součástí výstavy Za pravdu, která připomíná 650 let od narození mistra Jana Husa.

Déšť ze střechy kaple běžně stéká do kanalizace. Loskot ji chtěl znovu využít. „Aby se lidé osvěžili a aby jim osvěžení na tomto symbolickém místě připomnělo odkaz nejznámějšího českého reformátora,“ vysvětlila mluvčí univerzity Barbora Jónová.

Voda a pravda

To je právě smyslem celé výstavy Za pravdu, kterou pořádá několik institucí včetně liberecké univerzity. „Pravdu nechápeme jako přesné a jediné správné tvrzení, ale jako rámec, na kterém jsme se dohodli v diskusi. Můžeme tak říct, že pravdu chápeme jako právo. Ta slova jsou si blízká. Právě mistr Jan Hus obhajoval nejen z kazatelny této kaple pravdu, že každý má právo rozumět Písmu svatému. A právo na vodu má podle mě také každý, i když ne každý k ní má přístup,“ říká Richard Loskot.

Spolu se skupinou umělců, architektů a techniků nazvanou UAII proto vymyslel projekt Voda pro tebe – pítko, které dešťovou vodu svedenou ze střechy Betlémské kaple filtruje na pitnou.


A právě v tom je propojení vědy a umění, součást pítka je i filtrační zařízení – nanomembrána, která dokáže dešťovou či odpadní vodu přeměnit na pitnou. Liberecký vědec Jakub Hrůza ji vymyslel už před třemi lety. „Membrána vyvíjená pracovníky iNTECu, dnes už používaná v provozu k čištění odpadních vod, dokáže z vody účinně odstranit jak nečistoty, tak bakterie a další nebezpečné látky,“ dodala mluvčí.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto TUL
 


 

Kam dál?

Co bude se stále zavřeným koupákem v Jilemnici? Vedení hledá cestu k...

čtvrtek, 19. září 2019, 07:12

Jilemnické koupaliště je už 12 let zavřené. Minulé vedení radnice se sice chtělo pustit do jeho rekonstrukce, v referendu to ale...

Řetězec Penny Market dostal pokutu 140 tisíc korun, špatně označoval...

středa, 18. září 2019, 18:28

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila řetězci Penny Market pokutu ve výši 140 tisíc korun za špatné nebo chybějící...

Polsko připustilo úbytek vody v souvislosti s rozšířením Turówa. Vodu...

úterý, 17. září 2019, 20:02

Polsko odmítá, že by rozšíření těžby uhlí v polském hnědouhelném dole Turów nedaleko česko-polsko-německé hranice mělo mít...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.