Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak to bude s čipováním psů? Nevyhnou se mu ani psí senioři. O očkování ale ani psi bez čipu nepřijdou

 
úterý, 8. října 2019, 17:00

Bude se čipování vztahovat i na staré psy? Naočkuje vám veterinář neočipovaného psa? Takové otázky si nyní s blížícím se povinným čipováním psů kladou pejskaři. Kolem čipování psů se totiž šíří mnoho informací. Některé ale nejsou úplně tak správné a jiné se dokonce vzájemně vylučují.

Od příštího roku musí mít všichni hafani v České republice pod kůží zanesený mikročip. Zákon tak chce nejen lépe monitorovat chovy ale také například zajistit větší šanci, že se zatoulaný pejsek vrátí ke svému majiteli.

Čipování psů bude povinné od 1. ledna 2020 na základě novely veterinárního zákona č. 302/2017 Sb.

Jenže prvním zádrhelem je už to, že ačkoli bude povinné samotné čipování, zanesení do registru je už na majiteli. A bez toho nemůže nikdo psa identifikovat. „Zanesení do registru není ze zákona povinné, ale bez registrace pozbývá čip na významu, neboť při ztrátě psa nelze dohledat majitele. Bohužel registrů je několik (většinou jsou navázány na výrobce čipu) a to komplikuje případné dohledávání majitele psa,“ uvedl MVDr. Jaromír Baudyš.

Registrů navíc existuje hned několik, což může zkomplikovat třeba návrat psího nalezence k majiteli. „V případě dohledávání majitele je třeba on-line projít všechny. Jistě by tak bylo jednodušší, kdyby existoval pouze jeden centrální registr,“ sdělil veterinář.

I psí senioři musí mít čip

Samotná aplikace čipu probíhá pomocí vpichu, následně je čip o velikosti rýžového zrnka zaveden do volného podkoží na levé straně krku či případně mezi lopatkami.

V médiích se ohledně čipování objevila spousta informací, podle některých by se čipování mohli vyhnout staří psi. Jenže podle veterináře Jaromíra Baudyše zákon mluví jasně. A ani staří pejsci se čipování nevyhnou, tedy až na některé. „Povinně ze zákona musí být čipováni všichni psi i ti staří. Výjimka platí pouze u psa, který byl označen tetováním provedeným před 3. červencem 2011 a toto tetování je dobře čitelné,“ komentoval Baudyš.

Žádný čip, žádné očkování? Tak to neplatí

Podle zákona bude pes bez čipu považován zároveň za zvíře, které nebylo očkováno proti vzteklině. Ať už má v očkováku cokoli. Jenže v praxi to neznamená, že když k veterináři přijdete a on na psovi čip nenajde, už vám psa nenaočkuje. „Psa naočkovat proti vzteklině musíme i když nemá čip, ale musíme majitele upozornit nato, že bez čipu po 1.1.2020 správní orgány nebudou toto očkování uznávat a majitel se vystavuje postihu a pokutě, především při pokousání nebo poranění člověka psem,“ vysvětlil veterinář.

Psali jsme: Bez zanesení do registru je čip jen číslo, říká Dagmar Kubištová z útulku Dášenka

Kdo vlastně může zkontrolovat, zda máte psa očipovaného?

Pokud budete mít svého pejska i po Novém roce bez čipu, hrozí vám pokuta ve výši až 20 tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že čipování bude povinné, nabízí se otázka, kdo bude všechny chlupáče kontrolovat. Přestože veterináři disponují čtečkami čipů, postihovat majitele za nečipované zvíře nemohou. „Veterinární lékaři jsou soukromníci a nemají žádné pravomoce a ohlašovací povinnost. Tuto funkci plní Krajská veterinární správa, Policie ČR, Městská policie a ostatní státní orgány, které kontrolují, zahajují správní řízení, vydávají, rozhodnutí a pokutují,“ dodal.

V současné době navíc nekontrolují čipy u psů ani strážníci městské policie. „Aktuálně u psů ověřujeme pouze platnost poplatku za psa podle městské evidence psů,“ řekla mluvčí městské policie Daniela Bušková a dodala, že čtečky strážníci nevyužívají.

Ani po Novém roce nebude případy, kdy majitel svého psa nenechal načepovat, řešit městská policie. Podle platné legislativy za přestupky od 1. ledna v případě neoznačeného psa mikročipem strážník není určen jako orgán projednávající přestupky. Městská policie ale může takto zjištěné podezření oznamovat příslušnému správnímu orgánu,“ zakončila Bušková. Kontroly tak budou v kompetenci pracovníků Státní veterinární správy.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Chcete podpořit mobilní hospice? Pak vyrazte do práce v papučích a...

pondělí, 7. října 2019, 15:05

V pondělí 7. října se připomíná takzvaný Papučový den. Odstartuje národní kampaň „DOMA. Týden pro mobilní hospice”, jejíž cílem...

Méně igelitu a mikrotenu. Ekologické obaly budou navíc pomáhat...

neděle, 6. října 2019, 17:45

Globus snižuje prodej jednorázových plastových obalů. „Záleží nám na udržitelnosti a šetrném přístupu k životnímu prostředí,...

TIP NA VÝLET: Podzimní pohádka na Kamenického stezce

neděle, 6. října 2019, 11:34

Přichází podzim, čas větru a dešťů. Ve slunných dnech lze ale stále výlety po kraji podnikat. Ideálním tipem na výpravu je...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší.Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.