Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Měření ukázalo, že nejhorší kvalita ovzduší v Liberci je v centru

 
středa, 9. října 2019, 08:57

Nejhorší kvalita ovzduší v Liberci je v centru kolem Šaldova náměstí, důvodem je hustá doprava. Ve srovnání s rokem 2005 se ale ovzduší v krajském městě zásadně nezměnilo, v některých parametrech byly výsledky lepší. Ukázalo to měření, které před rokem provedl Státní zdravotní ústav. Liberecký kraj ani město Liberec nepatří k místům, která jsou v České republice nejvíce znečištěná, řekl dnes novinářům ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta.

Čtyřiadvacetihodinové měření provedla loni v říjnu auta vybavená moderními měřicími přístroji na šesti místech a do zpracování zahrnuli odborníci i data ze stanice ve čtvrti Rochlice, kterou provozuje Český hydrometeorologický ústav. Mimo Šaldova náměstí se měřilo ovzduší také na křižovatce Letné a Balbínovy ulice, v ulici České Mládeže a Dolním Hanychově, v Lesní ulici, na Kunratické a kolem Jeřmanické ulice ve Vesci.

Složitá struktura

Přístroje zjišťovaly koncentrace oxidů síry, dusíku a uhlíku, polétavého prachu, polyaromatických uhlovodíků, ale také například koncentrace vybraných těžkých kovů v ovzduší a kolísání znečištění během dne. „Liberec je velmi zajímavé město, má velmi složitou strukturu a poměrně výrazné výškové rozdíly. Pohyb vzdušných vrstev je tu kvůli uzavření v údolí komplikovanější a jednotlivé vrstvy se od sebe výškově liší," řekl vedoucí národní referenční laboratoře pro venkovní ovzduší Bohumil Kotlík.

Ovzduší ve městě negativně ovlivňuje doprava, průmyslová zóna i lokální topeniště. Přístroje jasně odhalily rostoucí znečištění při střídání směn v liberecké průmyslové zóně Jih spojené s výrazným nárůstem dopravy v jejím okolí, zejména v ulici České Mládeže. „Mě asi ze všeho nejvíc překvapilo, že ta průmyslová zóna může mít za specifických povětrnostních podmínek vliv i na Vesec, až tam se to znečištění dostává. Naměřili jsme zvýšené hodnoty oxidů dusíku a dostává se tam oxid uhelnatý," řekl Kotlík. Před městem je podle něj spousta práce, pokud chce zlepšit ovzduší.

Omezení lokálních topenišť

Liberec se dlouhodobě snaží podporovat opatření, která vedou ke snížení negativních vlivů na kvalitu ovzduší. „V energetické koncepci města důsledně podporujeme systém centrálního zásobování teplem, snažíme se omezit lokální topeniště," řekl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj). Pokud jde o dopravu, nemá podle něj město páky, jak rostoucímu počtu automobilů bránit. „Aut je sice víc, ale mají i lepší parametry," poznamenal. V plánu je podle Šolce vnitřní městský okruh, který by měl zlepšit situaci v centru. Oblasti kolem průmyslové zóny by měla pomoci plánovaná nová silnice, která ji napojí na silnici 35.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Kvalitní uzené maso nepotřebuje umělá vylepšení

úterý, 8. října 2019, 21:01

Konzervace kouřem patří mezi nejstarší a nejjednodušší způsoby, jak maso uchovat do zásoby. Spotřebitelská organizace dTest...

Jak to bude s čipováním psů? Nevyhnou se mu ani psí senioři. O...

úterý, 8. října 2019, 17:00

Bude se čipování vztahovat i na staré psy? Naočkuje vám veterinář neočipovaného psa? Takové otázky si nyní s blížícím se povinným...

Chcete podpořit mobilní hospice? Pak vyrazte do práce v papučích a...

pondělí, 7. října 2019, 15:05

V pondělí 7. října se připomíná takzvaný Papučový den. Odstartuje národní kampaň „DOMA. Týden pro mobilní hospice”, jejíž cílem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?