Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Libereckému kraji chybějí místa v domovech pro seniory

 
pátek, 6. listopadu 2015, 15:24

Kapacity domovů pro seniory v Libereckém kraji patří k nejnižším v zemi. Na 1000 obyvatel připadá v průměru 12,8 místa, menší je kapacita jen v Praze (9,5). Třeba v Jihočeském kraji jsou kapacity více než dvojnásobné (26,5). V Libereckém kraji bylo na konci roku 2014 jen 18 domovů pro seniory s celkovou kapacitou 988 lůžek. Populace přitom stárne, na konci loňského roku žilo v Libereckém kraji 77.318 lidí starších 65 let, v roce 2020 už jich ale má být podle prognóz Českého statistického úřadu (ČSÚ) bezmála 91.000.

"Můžeme říci, že druhá polovina tohoto století bude patřit seniorům, bude docházet k prodlužování délky života a současně se sníží počet živě narozených dětí. To povede k výraznému navýšení podílu osob starších 65 let. Můžeme očekávat, že do roku 2050 vzroste podíl těchto osob až na 30,6 procenta populace Libereckého kraje, což bude představovat téměř 129.000 seniorů," řekla Hana Koťátková z Krajské správy ČSÚ v Liberci.

Mimo domovů pro seniory je podle statistik v Libereckém kraji ještě 11 domovů se zvláštním režimem, které mají 416 lůžek pro osoby se sníženou soběstačností zaviněnou chronickým duševním onemocněním nebo různým typem demencí včetně Alzheimerovy choroby.

V kraji bylo na konci loňského roku také 81 domů s pečovatelskou službou s 2331 byty. S ohledem na stárnutí populace nebudou ale kapacity stačit. V posledních letech však kraj, města ani obce nové domovy seniorů či domovy s pečovatelskou službou téměř nestaví. Přibývá však soukromých projektů. V Jablonci otevřela letos elektrotechnická firma Jablotron domov pro 110 seniorů. Péči nabízí i klientům s Alzheimerovou chorobou nebo ostatními typy demencí. Vznikl rekonstrukcí jedné z bývalých budov jablonecké Bižuterie. Investice za více než sto milionů korun se obešla bez státních i evropských dotací. "Léta spolupracujeme s jabloneckou nemocnicí a díky tomu víme, jak obtížné je postarat se o seniory, kteří nejsou schopni žít bez trvalé asistence. Proto jsme se rozhodli ukázat, že je možné prospět svému okolí vybudováním profesionálního centra péče o starší spoluobčany. Myslím si, že není fér nechávat řešení této otázky jen na bedrech státu," řekl při otevření majitel Jablotronu Dalibor Dědek.

V říjnu se otevřel nový domov pro seniory, určený je zejména lidem s poruchou orientace a paměti také v Liberci. Vznikl z bývalého ředitelství LVT v Liberci. Přestavbu secesní vily financovala liberecká společnost Kasro. Podle jednatele Štěpána Hyka vilu koupili z patriotismu, když viděli, jak dlouho ji město neúspěšně nabízí a v jakém je stavu. S využitím pro firmu od začátku nepočítali. "Chtěli jsme, aby to bylo pro nějaké veřejné, sociální účely," dodal Hyk. Domov má 36 míst.

Podle informací z Krajského úřadu v Liberci působí aktuálně v kraji 19 registrovaných subjektů, které poskytují pobytové sociální služby pro seniory. Osm domovů je krajských, sedm obecních, dva jsou církevní. Aktuálně je v kraji v pobytových zařízeních 1584 lůžek, z toho 1078 lůžek v domovech pro seniory a 506 v domovech se zvláštním režimem. "Dosavadní počet klasických lůžek pro seniory je dostačující. Náš kraj je svým řidším osídlením, venkovským charakterem a značným počtem malých obcí, specifický. Staří lidé, kteří žijí v odlehlé horské chalupě, chtějí, pokud možno, dožít doma," řekla náměstkyně hejtmana pro sociální věci Lenka Kadlecová (ČSSD). Požadavek na zvýšení počtu míst zatím podle ní kraj od obcí nedostal, proto novou výstavbu domova pro seniory neplánuje.

Napsal(a) ČTK | Foto Olomoucká Drbna
 


 

Kam dál?

Domácnosti by mohly ušetřit i několik tisíc za teplo. Zastaví...

čtvrtek, 5. listopadu 2015, 10:34

Liberecká teplárna od příštího roku zlevní cenu tepla. Jen za poslední dva roky se od teplárny odpojila a přešla na vytápění...

Do Liberce se sjelo 2500 tanečníků z dvou desítek zemí

úterý, 3. listopadu 2015, 22:49

Unikátní akce odstartovala v úterý v libereckém Centru Babylon. Od 4. do 8. listopadu se zde představí více než 2 500 tanečníků z...

Horolezkyně se těžce zranila při pádu ze skály v Jizerkách

úterý, 3. listopadu 2015, 10:55

Těžká zranění hlavy a hrudníku si o víkendu způsobila horolezkyně, která se pokoušela zdolat jednu ze skal poblíž Ořešníku. Při...

Dnes jsou Dušičky, svátek s více než tisíciletou tradicí

pondělí, 2. listopadu 2015, 09:03

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památka zesnulých či lidově Dušičky. Právě...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Liberec míří další bouřky a silný vítr....

  • Do centra Liberce se vrací McDonald's. Novou...

  • Liberec bude mít svou vlastní pohřební...

  • FOTO, VIDEO: Na výpadovce u Makra hořel...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBÁRNA: Před rozjezdem Tří sester jsem prodával desky v metru, vzpomíná Lou Fanánek Hagen

Když si do vyhledavače na Google zadáte slovo „tři“, tak vám mezi prvními odkazy vyjede název kapely „Tři sestry.“ A právě její frontman a zakladatel Lou Fanánek Hagen je hostem dalšího dílu pořadu Drbárna.

Babiš navrhne vládní kandidáty ke jmenování v pondělí, i Pocheho

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi kandidáty na jmenování do nové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD v pondělí. Novinářům dnes řekl, že mezi nimi bude i nominant sociální demokracie do funkce ministra zahraničí Miroslav Poche. Zeman ho odmítá zejména kvůli jeho postojům i migraci.

Demokracie jako produkt s mizejícími zákazníky. Češi patří mezi ty nejméně spokojené

Osamělá čísla z výzkumů většinou nic neříkají. Vztah Čechů k demokracii lépe pochopíme v kontextu jiných zemí a obecného měření spokojenosti a loajality. Marketéři pro její měření používají ukazatel NPS – net promoter score. Na škále 0-10 se ptají zaměstnanců či klientů – v tomto případě občanů – na spokojenost. Češi z toho nevyšli vůbec dobře.