Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na radnici v Jablonci letos opraví fasádu, věž i část oken

 
neděle, 6. března 2016, 14:59

Jablonec bude letos pokračovat v obnově historické budovy radnice. Zhruba 11 milionů korun půjde na opravu západní fasády a věže a na šestou etapu repase oken. Novinářům to sdělila mluvčí radnice Markéta Hozová.

Jablonecká radnice je významnou stavbou československé meziválečné architektury. Postavena byla v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera. Památkově chráněná budova postupně prochází obnovou, za posledních pět let se do ní investovalo přes 35 milionů korun.

Letos se obnovy dočká dominanta radnice, věž vysoká 51 metrů. Společně s fasádou by měla získat podobu z doby svého vzniku. "Současné nevhodné povrchové úpravy včetně nesoudržných jádrových omítek budou sejmuté a nahrazené novou, barevně sjednocenou vrstvou břízolitové škrábané omítky," uvedl náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).

Radnice odhaduje, že si obnova fasády vyžádá 7,5 milionu korun bez daně. Práce by měly trvat od května do konce srpna. Ve věži se budou zároveň repasovat okna. Obnovou jich projde 48, z toho 15 dožilých nahradí repliky. Radnice očekává, že za věžní okna zaplatí bez daně 1,8 milionu.

Další bezmála dva miliony korun bude stát oprava atypických, takzvaných amerických, oken v západním křídle. "Jsou dvoukřídlá, vertikálně posuvná a v současné době v havarijním stavu. Netěsní, nelze je otevírat, takže není možné větrat a čistit je," uvedla Zuzana Bencová z magistrátního oddělení investiční výstavby. Pro jejich atypičnost nechal magistrát ve spolupráci s památkáři a projektantem připravit jiný, tvarově podobný typ oken s odlišným způsobem otevírání. Loni pro radnici odborná firma vyrobila dvě na zkoušku. "Po dobré zkušenosti letos vyrobí i zbylých 14," dodala Hozová. Okna na budově radnice se opravují postupně už několik let, dosud se podařilo repasovat 307 z 511 oken.

 


 

Kam dál?

Liberecká lavička Václava Havla začne sloužit veřejnosti příští...

neděle, 6. března 2016, 13:00

Od příštího týdne bude mít i Liberec svou lavičku Václava Havla. Autorem je Bořek Šípek a jeho dílo se objeví před knihovnou už...

Turnov bude asi lépe chráněn před záplavami

pátek, 4. března 2016, 13:22

Turnov bude zřejmě lépe chráněn před záplavami. Povodí Labe vypsalo zakázku na rozšíření koryta Jizery nedaleko autobusového...

Spolek přátel Ostašova zachraňuje místní kostelík sv. Vojtěcha

pátek, 4. března 2016, 13:10

Spolek přátel Ostašova zachraňuje místní kostelík sv. Vojtěcha, postavený v první polovině 19. století. Na obnově zchátralé...

Jablonecké domácnosti dostanou znovu možnost nakoupit energie

pátek, 4. března 2016, 07:07

Jablonecké domácnosti dostanou po dvou letech znovu možnost nakoupit výhodně elektřinu a plyn v elektronické aukci. Jablonecká...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Lidl prodával masné výrobky z Polska, u kterých byl falšovaný podíl masa

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) našli při kontrole masných výrobků značky Pikok původem z Polska, které prodává řetězec Lidl Česká republika, menší obsah masa, než bylo uváděné.

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Dle informaci NEOVLIVNI.CZ policie navrhne žalobci, aby premiéra Andreje Babiše postavil před soud. Případ Andreje Babiše juniora chce policie vyřešit samostatně.

Nejhorší, co můžete v kampani říkat, jsou vlastní názory, vzpomíná rok po prezidentské volbě Vratislav Kulhánek

Ani více než rok po neúspěšné kandidatuře na úřad prezidenta republiky nelituje pětasedmdesátiletý Vratislav Kulhánek této zkušenosti. Otevřeně ale přiznává, že by do něčeho podobného už nešel. „V tomhle věku bych se měl starat spíš o vnoučata,“ dodává. Jak na prezidentskou volbu vzpomíná a co ho nyní nejvíce zaměstnává? To zjišťovala v rozhovoru Drbna.