Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na radnici v Jablonci letos opraví fasádu, věž i část oken

 
neděle, 6. března 2016, 14:59

Jablonec bude letos pokračovat v obnově historické budovy radnice. Zhruba 11 milionů korun půjde na opravu západní fasády a věže a na šestou etapu repase oken. Novinářům to sdělila mluvčí radnice Markéta Hozová.

Jablonecká radnice je významnou stavbou československé meziválečné architektury. Postavena byla v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera. Památkově chráněná budova postupně prochází obnovou, za posledních pět let se do ní investovalo přes 35 milionů korun.

Letos se obnovy dočká dominanta radnice, věž vysoká 51 metrů. Společně s fasádou by měla získat podobu z doby svého vzniku. "Současné nevhodné povrchové úpravy včetně nesoudržných jádrových omítek budou sejmuté a nahrazené novou, barevně sjednocenou vrstvou břízolitové škrábané omítky," uvedl náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).

Radnice odhaduje, že si obnova fasády vyžádá 7,5 milionu korun bez daně. Práce by měly trvat od května do konce srpna. Ve věži se budou zároveň repasovat okna. Obnovou jich projde 48, z toho 15 dožilých nahradí repliky. Radnice očekává, že za věžní okna zaplatí bez daně 1,8 milionu.

Další bezmála dva miliony korun bude stát oprava atypických, takzvaných amerických, oken v západním křídle. "Jsou dvoukřídlá, vertikálně posuvná a v současné době v havarijním stavu. Netěsní, nelze je otevírat, takže není možné větrat a čistit je," uvedla Zuzana Bencová z magistrátního oddělení investiční výstavby. Pro jejich atypičnost nechal magistrát ve spolupráci s památkáři a projektantem připravit jiný, tvarově podobný typ oken s odlišným způsobem otevírání. Loni pro radnici odborná firma vyrobila dvě na zkoušku. "Po dobré zkušenosti letos vyrobí i zbylých 14," dodala Hozová. Okna na budově radnice se opravují postupně už několik let, dosud se podařilo repasovat 307 z 511 oken.

Kam dál?

Liberecká lavička Václava Havla začne sloužit veřejnosti příští...

neděle, 6. března 2016, 13:00

Od příštího týdne bude mít i Liberec svou lavičku Václava Havla. Autorem je Bořek Šípek a jeho dílo se objeví před knihovnou už...

Turnov bude asi lépe chráněn před záplavami

pátek, 4. března 2016, 13:22

Turnov bude zřejmě lépe chráněn před záplavami. Povodí Labe vypsalo zakázku na rozšíření koryta Jizery nedaleko autobusového...

Spolek přátel Ostašova zachraňuje místní kostelík sv. Vojtěcha

pátek, 4. března 2016, 13:10

Spolek přátel Ostašova zachraňuje místní kostelík sv. Vojtěcha, postavený v první polovině 19. století. Na obnově zchátralé...

Jablonecké domácnosti dostanou znovu možnost nakoupit energie

pátek, 4. března 2016, 07:07

Jablonecké domácnosti dostanou po dvou letech znovu možnost nakoupit výhodně elektřinu a plyn v elektronické aukci. Jablonecká...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Strážníky přivolal zoufalý řidič, odjezd z...

  • Poznáváte muže z fotografie? Policisté by si...

  • Policie hledá podvodníka Jiřího Uxu. Z...

  • V Liberci si můžete od středy půjčit...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Noc na neděli bude o hodinu kratší, začne platit letní čas

V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o 60 minut...

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za...

Ve Francii dnes podlehl těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí držená...

Bohuslav Sobotka končí v politice. Rezignuje na post...

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka skončí s vysokou politikou. K 1....