Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Část radnice v Jablonci je pod lešením, zastavily se i hodiny

 
čtvrtek, 14. dubna 2016, 15:34

V Jablonci nad Nisou začaly přípravy na opravu fasády západní části budovy radnice a věže, která je její dominantou. Obnova bude stát zhruba deset milionů korun. Radnice je už částečně zakrytá lešením.

"V současné době je obestavěna lešením celá západní fasáda a dostavuje se lešení na věži," uvedla mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Kvůli opravě ciferníku se zastavily i hodiny na věži. Několik měsíců budou ukazovat půl šestou. "Jednak se bude pracovat na číselníku a jednak tím předejdeme případnému zničení hodin," uvedl Petr Mikulášek z městského oddělení investiční výstavby, který má stavbu na starosti.

Jablonecká radnice je významnou stavbou československé meziválečné architektury. Postavena byla v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera. Památkově chráněná budova postupně prochází obnovou, za posledních pět let do ní město investovalo přes 35 milionů korun. Oprava části fasády a věže vysoké 51 metrů by měla začít v květnu. Ještě před tím se musí udělat důkladný průzkum fasády. "Aby bylo definitivně jasné, jaké technologické postupy se použijí. Dosud se odebíraly pouze vzorky z přístupných míst, na jejichž základě se stanovil předběžný postup pro potřeby projektu," uvedla Hozová.

Obnova potrvá do podzimu. Na západní části budovy bude nejen nová fasáda, ale opravené nebo vyměněné budou všechny klempířské prvky. Na věži se budou také repasovat okna. Obnovou jich projde 48, z toho 15 nahradí repliky. V západním křídle dělníci vymění 14 atypických, takzvaných amerických, oken, které kvůli jejich havarijnímu stavu nelze ani otevírat. Okna na budově jablonecké radnice se opravují postupně už několik let, dosud se podařilo repasovat 307 z 511 oken.

Napsal(a) ČTK | Foto Jablonec nad Nisou
 


 

Kam dál?

Situaci kolem Turówa je nutné řešit rychle, říká po prvním jednání...

čtvrtek, 14. dubna 2016, 11:01

Plánované rozšíření povrchového dolu v Turówě u česko-polských hranic bylo ve středu opět hlavním tématem na Ministerstvu...

Věznice v Rýnovicích chce postavit halu pro zaměstnávání vězňů

úterý, 12. dubna 2016, 15:26

Věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou plánuje výstavbu montážní haly, kde by mohlo být zaměstnáno zhruba 120 vězňů. Hledá...

Oblíbená pivnice Vokno se za dva týdny otevře. Pod "svá křída" si ji...

úterý, 12. dubna 2016, 15:04

Legendární pivnice Vokno zažívá vzkříšení díky libereckým architektům ze studia Mjölk. Po několika nepovedených podnikatelským...

Finalistky soutěže Miss Liberecký kraj 2016 absolvovaly další...

úterý, 12. dubna 2016, 08:03

V průběhu dvou dnů měly finalistky od organizátorů naplánovaný bohatý program. V pátek odpoledne se setkaly s partnery soutěže,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Může hlína v jídle léčit obezitu? Prý zbavuje tuků

Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z organismu vyplavuje tuk, tvrdí nová studie, o níž informoval britský server Mail Online.

ŘSD o víkendu vyrazilo na kontrolu. Na problematickém úseku nebyl žádný dělník

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani dnes nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

Budou Vánoce na sněhu? V příštím týdnu se oteplí, zima přijde až na Silvestra

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Příští víkend mají teploty vystoupat až na pět stupňů.