Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Inspekce nařídila stáhnout z regálů kaši Nestlé. Obsahuje vysoké množství nebezpečného atropinu

 
sobota, 16. dubna 2016, 13:24

Drogerie DM musí z regálů stáhnout mléčnou kaši Nestlé. Nařídila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která při laboratorním testu odhalila 7,9 mikrogramu atropinu na kilogram v jednom z balení. To je více než osmkrát, kolik je stanovaný limit. Atropin je přitom známý negativním vlivem na lidské zdraví.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila řetězci stáhnout z oběhu celé tržní sítě Nestlé nemléčnou kaši osmizrnnou s datem trvanlivosti do dubna příštího roku, výrobní šarže je L53030291.

„Potravina byla vyhodnocena jako nebezpečná a inspekce nařídila její stažení z tržní sítě. Atropin je tropanový alkaloid se známými negativními účinky na lidské zdraví,“ řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Atropin u intoxikovaného vyvolává velké vzrušení a přechodné psychické změny. Mimo to atropin jako vyvolává útlum sucho v ústech, relaxaci hladkého svalstva, zrychlení srdeční činnosti, roztažení zorniček, zvyšuje se nitrooční tlak, nepřímým účinkem atropinu je i zvýšení tělesné teploty. V menších dávkách zvyšuje atropin touhu po pohybu, zvyšuje sklon k mluvení, k nemotivovanému smíchu či pláči, působí zrakové, sluchové i čichové halucinace jako třeba létání, jízda, otáčení.

Intoxikace dávkou nad 50 miligramů atropinu končí u dospělého většinou kómatem a respirační paralýzou. Občas se však vyskytují jedinci mnohem citlivější, u nichž se kritické stavy objevují již po 1 mg atropinu. Smrtelná dávka atropinu u dítěte se pohybuje kolem 10 miligramů, u dospělého kolem 100 miligramů, je tedy v nadměrné dávce silně jedovatý.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto SZPI
 


 

Kam dál?

První foto bílých tygříků: Matka Surya si mladé hlídá, focení rychle...

pátek, 15. dubna 2016, 13:55

Jen pár chvil měla ošetřovatelka bílých tygrů na to, aby vyfotografovala dvě malá tygřata. Sedmitýdenní mláďata se čím dál...

Vědci z univerzit zkoumají prameny v česko-německém příhraničí

čtvrtek, 14. dubna 2016, 19:48

Vědci tří univerzit z Česka a Německa zkoumají vodní zdroje v česko-německém příhraničí. Desítky pramenů a studánek v oblasti...

Čerpací stanici v Chrastavě vykradla dvojice zlodějů. Zmizely...

čtvrtek, 14. dubna 2016, 16:54

Nedostatku cigaret se hodně dlouho nemusí být dvojice zlodějů, která se v noci na dnešek vyloupala do čerpací stanice v Nákladní...

Část radnice v Jablonci je pod lešením, zastavily se i hodiny

čtvrtek, 14. dubna 2016, 15:34

V Jablonci nad Nisou začaly přípravy na opravu fasády západní části budovy radnice a věže, která je její dominantou. Obnova bude...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Krev pro dítě s leukémií. Facebookem se šíří další hoax

Řada lidí v posledních dnech a hodinách sdílela výzvu na pomoc dítěti s leukémií, které potřebuje darovat krev. Zpráva se šíří velmi rychle, jde ale o další z hoaxů.

Konečná pro Konečného. Zastupitelé odvolali budějckého náměstka pro dopravu

František Konečný (ANO) byl odvolán z funkce náměstka budějckého primátora. Rozhodli tak zastupitelé na svém dnešním jednání. Hlavní důvod, proč koalice náměstka odvolala, na jednání nepadl. S největší pravděpodobností jde o spojitost s nedávnými informacemi ohledně výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka.

Kontroverzního Kušnarenka vyloučilo ze svých řad Ústředí muslimských obcí

Ústředí muslimských obcí se v neděli rozhodlo jednohlasně zrušit členství Leonida Kušnarenka. Dnes už bývalý předseda pražské muslimské obce v polovině března ve videu zveřejněném na svém facebookovém profilu nabídl členům obce pomoc s vyzbrojením. Jeho výzva podle Výkonné rady Ústředí muslimských obcí poškozuje celou muslimskou společnost a proto bylo jeho vyloučení nutné.