Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé na regionální výrobky slyší, shodují se výrobci. Prodej takových potravin stále roste

 
pátek, 29. dubna 2016, 16:53

Ocenění Regionální potravina Libereckého kraje pomáhá propagovat malé místní firmy i jejich produkty. Lidé na podobné značky slyší, jsou pro ně garancí místní produkce, shodují se výrobci. Třeba prodej loni oceněného tříkilového pecnu z turnovské pekárny Jiřího Mikuly vzrostl meziročně odhadem o 40 procent. Zákazníci se o něm díky ocenění nejen dozvěděli, na prezentačních akcích měli možnost ho i ochutnat a prodej šel díky tomu nahoru, řekl Mikula u příležitosti představení letos oceněných produktů.

Soutěž Regionální potravina je projektem ministerstva zemědělství. Do letošního sedmého ročníku bylo v kraji přihlášeno rekordních 93 produktů od 27 výrobců. Soutěží se v devíti kategoriích. Ocenění získalo devět výrobků - Debrecínka z Řeznictví a uzenářství Karla Kloučka, Jelení klobása společnosti Folda, Bio ovčí tvaroh tučný Jany Rosenbaumové, Filounské Bio podmáslí kysané z farmy Martina Šourka nebo celozrnný koláč se sezonním ovocem z Koláčkovy pekárny. Označení získal také Český česnek z Podkrkonoší Jana Hradeckého, ovocný ostružinový sorbet od Davida Stárka a Světoběžník JC Cimrmanův světlý ležák z Pivovaru Příchovice.

Regionální potravinou je nově také Mikulův Mrak což je variace na klasický žloutkový věneček nebo větrník z odpalovaného těsta. "Není to tradiční recept, vymyslel to můj šéf cukrárny. Je to zákusek z odpalovaného těsta, které se nastříká na plech a vznikne jedna vrstva. Z toho se nařežou korpusy, které se spojí místními povidly a šlehačkou. Dva korpusy se dají na sebe, zasype se to moučkovým cukrem. Je to docela dobré a vypadá to i zajímavě," popsal výrobu novinky Mikula. Že sladký mrak lidem chutná, bylo vidět i při dnešní ochutnávce.

Turnovská pekárna Jiřího Mikuly je Firmou roku 2015 Libereckého kraje. Už přes dvacet let sází na tradiční receptury a ruční výrobu. Z malého podniku se čtyřmi pekaři je dnes firma s více než stovkou zaměstnanců. Výhodou je podle Mikuly především nezávislost na obchodních řetězcích. Firma má několik desítek vlastních pekáren a také cukráren, a letos přidala i vlastní pražírnu kávy. Pečivo z Turnova mohou lidé koupit nejen přímo v Turnově nebo v Českém ráji, vlastní prodejny má i v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě nebo Mnichově Hradišti.

 


 

Kam dál?

Hamr na Jezeře koupil chatovou osadu odborů, chystá ji na sezonu

pátek, 29. dubna 2016, 12:13

V Hamru na Jezeře na Českolipsku vrcholí přípravy na novou turistickou sezonu. Jezero proslavil film Bořivoje Zemana Dovolená s...

V libereckém hotelu Imperial dokončili 18 designových pokojů

čtvrtek, 28. dubna 2016, 13:36

V libereckém hotelu Imperial dokončili prvních 18 pokojů, jejichž podobu navrhli převážně čeští designéři. Do budoucna by...

Za nelegální skládku odpadu obsahujícího azbest udělila inspekce...

středa, 27. dubna 2016, 13:55

Česká inspekce životního prostředí provedla v průměru dvě a více kontrol v Libereckém kraji denně. Tahle čísla vyplývají ze...

Parovody podél Nisy nahradí méně ztrátové horkovodní potrubí

úterý, 26. dubna 2016, 09:20

Liberecká teplárna připravuje rekonstrukci ztrátového parovodu, který vede podél řeky Nisy do Pavlovic. Stavební práce na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hledej sysla! Do mapování ohroženého hlodavce se může zapojit i veřejnost

Zima je ta tam a s ní i zimní spánek živočichů, včetně sysla obecného. V tomto období se tak odborníkům nabízí ideální čas pro mapování tohoto kriticky ohroženého druhu. Do toho se navíc může zapojit i široká veřejnost.

RECENZE: To nejlepší nakonec. Avengers: Endgame několikrát právem roztleskali plný sál diváků

Čtvrtek 25. května byl hodně dlouho nejočekávanějším dnem všech komiksových fanoušků a nadšenců do superhrdinů. A dočkali se. Právě dnes totiž do kina míří poslední Avengers s podtitulem Endgame. A je opravdu o co stát.

Čína slibuje větší transparentnost ohledně nové Hedvábné stezky

Čínský prezident Si Ťin-pching v reakci na mezinárodní kritiku přislíbil více transparentnosti projektu takzvané nové Hedvábné stezky. Na začátek dvoudenního summitu věnovaného čínským plánům zlepšit dopravní spojení mezi Asií, Evropou a Afrikou dnes také vyzdvihl důležitost ochrany životního prostředí a boje proti korupci.