Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Svijanské slavnosti přilákaly deset tisíc lidí, vypili 65 tisíc piv

 
neděle, 17. července 2016, 18:05

Sedmadvacátý ročník Slavností svijanského piva je za námi. Do areálu koupaliště ve Svijanském Újezdu letos zavítalo deset tisíc pivuchtivých lidí.

"Vypilo se 650 sudů svijanského piva, nejvíc frčela jedenáctka Svijanský máz, kterého lidé zkonzumovali 140 sudů, druhá byla naše novinka, Zámecký máz, toho se vytočilo 90 sudů, pomyslnou bronzovou medaili si odnesla Čtyřistapadesátka z tanku. Těch se vypilo osmndesát sudů," vypočetla mluvčí pivovaru Petra Winklerová.

Čistě teoreticky, kdyby každý z návštěvníků vypil stejně, dali by si všichni 6,5 piva. Je jasné, že mnozí jedinci tuto metu pokořili za pár hodin, mnozí se jí ani nepřiblížili. Počasí ale konzumaci vysloveně přálo. Zatímco ještě v pátek pršelo a v neděli také, sobotní nebe bylo jako vymalované. Pětadvacet stupňů a polojasno. "Ideální počasí na pivečko. Jak je teplejc, člověk na sluníčku je hned uvařenej. A jak zase zima, na pivo není chuť," zhodnotil jeden ze štamgastů u pípy se svijanským Baronem.

Pivo teklo hned ze 160 píp, v sortimentu byly i pivní speciály, na které člověk málokdy narazí, například polotmavý Fanda nebo svrchně kvašené pšeničné pivo Weizen. A protože u piva vyhládne, byly v obležení i stánky s grilovaným čuníkem, langoši nebo všudypřítomnými trdelníky. Jak se Liberecké drbně svěřila pekařka z jednoho ze stánků, sladké jde na pivních slavnostech na odbyt nejvíc. "Dřív jsme dělali bramboráky nebo klobásy, ale trdelníky frčí nejvíc. Asi je to tím, že lidé jsou všudypřítomných mas a hořkého piva tolik přesyceni, že s chutí zakončí večer něčím sladkým."

Mezi lidmi korzujícími mezi jednotlivými pódii bylo možné spatřit politické představitele Libereckého kraje, pod slaměným kloboukem se slunci skrýval archeolog Petr Brestovanský, podpisy rozdával k všeobecnému údivu neobvykle kulaťoučký František Nedvěd a v obležení své kohorty si pořizoval selfíčka Tomio Okamura, který ani na Svijanských slavnostech nepřestával pracovat a zajímat se o to, co trápí naši zem.

Novinkou bylo jiné rozmístění pódií, místo jednoho hlavního tu byly letos dvě. Kapely se na nich střídaly po hodině a lidé tak měli možnost vydechnout, aniž by opouštěli přilehlé louky. Z účinkujících zaujaly hlavně 30 let slavící Buty z Ostravy, kterým aplaudovaly tisíce návštěvníků nebo Ivan Mládek se svojí "čundrcountry" squadrou a Jožinem z Bažin, který pěl celý Svijanský Újezd. Pozorní návštěvníci si jistě povšimli, že pivní sortiment slavností se rozrostl o jednoho kroužkovaného mladíka.

Pivo Zámecký máz, původně uvařený k příležitosti rekonstrukce Svijanského zámku, se povedl. Jak mohou redaktoři Liberecké drbny dosvědčit, toto vícekrát kvašené pivo přímo v sudu opravdu hladí v hrdle a ne nadarmo dopadl chuťový test mezi návštěvníky na výbornou. Vypilo se ho dokonce víc, než loni do nebe vynášené Čtyřistapadesátky. Zajímalo by nás, s čím přijde pivovar za rok, protože tímhle tempem z nás brzy budou alkoholici.

Napsal(a) Tadeáš Turnovský | Foto Tadeáš Turnovský
 


 

Kam dál?

V Martnicích dnes slavili prohlášení nádraží kulturní památkou

neděle, 17. července 2016, 14:25

V Martinicích v Krkonoších včera slavili prohlášení zdejšího nádraží historickou památkou. Do malé obce přilákaly oslavy stovky...

Večer přečkali obyvatelé Frýdlantska bez čerpání vody

pátek, 15. července 2016, 11:01

Včerejší vytrvalý déšť nakonec nezpůsobil větší škody. Přesto, že byl na Smědé a Jizeře během odpoledne a večera vyhlášen třetí...

Hladiny řek se pomalu vrací do normálu, silnice z Černous na Boleslav...

pátek, 15. července 2016, 00:26

Kvůli rozvodněné Smědé je na Liberecku až do odvolání uzavřena silnice třetí třídy z Černous na Boleslav. Neprůjezdný je zhruba...

Na Smědé je vyhlášen stav ohrožení, déšť by měl ustávat ve večerních...

čtvrtek, 14. července 2016, 17:20

Hladiny řek v Libereckém kraji od noci na čtvrtek stále stoupají. Ještě v 17:00 byl vyhlášen stav bdělosti na Lužické Nise v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž,...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

  • Čelní srážka u Globusu. Při nehodě se...

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Smrtící syntetickou drogu šířil i žák základní školy

Smrtící syntetickou drogu v Moravskoslezském kraji šířil i žák základní školy. Obviněn s ohledem na věk nebude. Policie už v případu obvinila 11 lidí. Látkou se přiotrávilo 23 lidí, dva muži po jejím užití zemřeli.

Kdo tohle vymyslel, nechápavě lidé kroutí hlavami nad novými zelenobílými sloupky v Budějcích

Výsledek modernizace frekventované Lidické třídy v Českých Budějovicích mnozí lidé hodně jadrně komentují. Nejsou s úpravami spokojeni. Nedávno to byly ostrůvky, které místní připravily o parkovací místa. A teď to je šrafování se zelenobílými sloupky. To jsou takzvané balisety, kterých na Lidické vyrostlo celkem 38. Přišly na zhruba 57 tisíc korun. A i ty lidem bydlícím na Lidické zabraly místa k parkování a podle nich nesmyslně zúžily vozovku. Krajský správce komunikace je ale jiného názoru.

Kvůli alkoholu zemřely v roce 2016 přes tři miliony lidí

V důsledku konzumace alkoholu zemřely v roce 2016 po celém světě více než tři miliony lidí. Alkohol tak stál za každým dvacátým úmrtím, vyplývá ze zprávy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než tři čtvrtiny úmrtí způsobených alkoholem podle WHO připadaly na muže.