Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec chce spolupracovat s čínskou metropolí Shijiazhuang. Obě města podepsala memorandum

 
sobota, 23. července 2016, 13:22

Vedení Liberce se dohodlo s čínskou metropolí Shijiazhuang na užší spolupráci. Náměstek primátora Tomáš Kysela podepsal tento týden s tajemníkem městského výboru Sun Ruibinem memorandum o spolupráci. Ta by se měla projevit hlavně v oblasti obchodu, průmyslu a rozvoje techniky.

„Liberec je pro nás velmi zajímavé město. Věříme, že mnohé produkty z Liberce u nás najdou své zákazníky. Shijiazhuang je rychle se rozvíjejícím městem se silným trhem,“ shrnul Sun Ruibin, tajemník městského výboru města Shijiazhuang. Jedenáctimilionová metropole je hlavním městem provincie Che-pej v severní Číně a zároveň jedním z nejmladších měst v zemi, táhne ekonomiku hlavně textilní, farmaceutický a chemický průmysl a strojírenství.

Podle náměstka Tomáše Kysely (ANO) jsou nyní na řadě jednání s místními podnikateli a hledání možností, jak příležitostí využít. „Předně se nabízejí možnosti zprostředkování kontaktů mezi soukromými firmami a institucemi, které se jeví jako budoucí potenciální partneři se zájmem o vzájemnou spolupráci,“ řekl náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela. „Vím o podnicích ze Shijiazhuangu, které spolupracují s Českou republikou. Například v Sokolově investuje čínská společnost přes miliardu do firmy, která zaměstná 200 lidí. Společný česko-čínský podnik bude vyrábět disky kol k osobním autům,“ dodal náměstek.

Jednání o spolupráci začala už v loňském roce, kdy se primátor Liberce Tibor Batthyány (ANO) sešel s čínskou návštěvou, která dorazila na sever Čech v čele s Meng Xianghongovou, místostarostkou Shijiazhuangu. Liberec navštívila společně se zástupci několika tamějších institucí. 

Místostarostku zaujala liberecká Technická univerzita a výzkum nanotechnologií a nanomateriálů. Přesto si Shijiazhuang na nabídku vzdělávání nemůže stěžovat. Sídlí v něm 40 vysokých škol. „Dokázala bych si představit rozvinout spolupráci mezi našimi univerzitami a některými podniky, které v Liberci působí. Zcela určitě se najdou oblasti, ve kterých se od sebe můžeme navzájem učit,“ řekla místostarostka Meng Xianghong

Příkladem nastartovaných vztahů je společnost MZ Liberec zabývající se výrobou rozvodů medicinálních a technických plynů a další zdravotnické techniky, kterou jsou vybavovány operační sály nebo pokoje pacientů zdravotnických zařízení po celém světě. 

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Jan Král
 


 

Kam dál?

Univerzitní koleje TULky se opravují, část slouží jako hotel

pátek, 22. července 2016, 14:45

Koleje Technické univerzity v Liberci se o prázdninách opravují a malují. Část kapacit ale slouží i jako hotel, o který je...

Kvůli silné bouři dnes zasedal krizový štáb a bezpečnostní rada,...

pátek, 22. července 2016, 14:22

Vítr o rychlosti až 140 kilometrů za hodinu, silný déšť, následný sesuv svahu a evakuace dětí z tábora. Tak přesně takovýhle...

Na zahradě v Liberci rozkvetlo asi 1300 fuchsií

pátek, 22. července 2016, 12:59

Jednu z největších sbírek fuchsií v ČR mohou nyní obdivovat příznivci těchto květin v Liberci. V zahradě pěstitele fuchsií Jiřího...

Nejhorší dopravní víkend si můžete zpříjemnit díky HappyFotu!

pátek, 22. července 2016, 12:25

Máte na tento víkend naplánovaný začátek nebo konec dovolené? Budete cestovat autem? Tak to jste se trefili do nejhoršího...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž,...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

  • Čelní srážka u Globusu. Při nehodě se...

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Smrtící syntetickou drogu šířil i žák základní školy

Smrtící syntetickou drogu v Moravskoslezském kraji šířil i žák základní školy. Obviněn s ohledem na věk nebude. Policie už v případu obvinila 11 lidí. Látkou se přiotrávilo 23 lidí, dva muži po jejím užití zemřeli.

Kdo tohle vymyslel, nechápavě lidé kroutí hlavami nad novými zelenobílými sloupky v Budějcích

Výsledek modernizace frekventované Lidické třídy v Českých Budějovicích mnozí lidé hodně jadrně komentují. Nejsou s úpravami spokojeni. Nedávno to byly ostrůvky, které místní připravily o parkovací místa. A teď to je šrafování se zelenobílými sloupky. To jsou takzvané balisety, kterých na Lidické vyrostlo celkem 38. Přišly na zhruba 57 tisíc korun. A i ty lidem bydlícím na Lidické zabraly místa k parkování a podle nich nesmyslně zúžily vozovku. Krajský správce komunikace je ale jiného názoru.

Kvůli alkoholu zemřely v roce 2016 přes tři miliony lidí

V důsledku konzumace alkoholu zemřely v roce 2016 po celém světě více než tři miliony lidí. Alkohol tak stál za každým dvacátým úmrtím, vyplývá ze zprávy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než tři čtvrtiny úmrtí způsobených alkoholem podle WHO připadaly na muže.