Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Terénní pracovníci se Liberci osvědčili, radnice je chce mít nadále

 
sobota, 1. října 2016, 10:52

Terénní sociální pracovníci se Liberci osvědčili, chce je mít nadále. Příští rok se proto pokusí od státu na jejich práci získat 300 tisíc korun. Město má díky nim lepší přehled o sociálně vyloučených lokalitách, zároveň i pomáhají lidem, kteří zde žijí.

S projektem začal Liberec na podzim 2015, na půl úvazku nyní zaměstnává dva terénní pracovníky. Podle analýzy je v Liberci sedm sociálně vyloučených lokalit a dalších devět míst je tím ohroženo. "V některých lokalitách, hlavně kolem ubytoven, se lidé hodně střídají. Tím jak se mění, tak se střídají i rizika s nimi spojená," uvedl náměstek primátora Ivan Langr (Změna).

Monitorovat tato místa pomáhají městu právě terénní pracovníci. "Protože jinak na to v samosprávě nemáme lidi. Ty má státní správa a neziskové organizace, které se ale pohybují nahodile podle toho, kde mají klienty," uvedl Langr. Ve stotisícovém městě je sociálním vyloučením ohroženo 6000 až 7000 lidí.

Díky terénním pracovníkům radnice například před měsícem zjistila, že skončí jedna z nejproblémovějších ubytoven města, která se nacházela ve Vesci. "Pro nás je dobře, že s tím majitel něco udělá. Na druhou stranu tam žili lidé, kteří dostali výpověď a nemají kam jít. Mohli jsme tak kontaktovat státní správu, která s tím začala pracovat," uvedl Langr. Problém najít jiné ubytování má podle náměstka hlavně dvanáctičlenná rodina.

Radnice od terénních pracovníků také vyžaduje, aby lidem žijícím v sociálně vyloučených lokalitách pomáhali. "To je dlouhodobá práce, musí si vybudovat nějaký kredit. Aby je lidé brali jako někoho, kdo je schopen jim pomoci, ale zároveň je tlačí do věcí, které se majoritě zdají, že by do nich měli být tlačeni," řekl náměstek. V létě například radnice řešila problémy v soužití v domech v centru města v Jablonecké ulici. Protože šlo o soukromé byty, nemohla radnice podle náměstka oficiálně nijak zakročit. "Mohli jsme ale vyslat terénní pracovníky. Měli jsme zpětnou vazbu od lidí, kteří nás žádali o pomoc, že se to na čas uklidnilo, pak znovu objevilo," uvedl Langr. Terénní pracovníci tam proto podle něj docházejí opakovaně.

Liberec nedávno zahájil jiný projekt zaměřený na sociálně vyloučené lokality. Smyslem je přimět rodiče, aby dávali své děti do školky. Město si od toho slibuje, že pak tyto děti nebudou mít problémy s adaptací při nástupu na základní školu. Jde o tříletý projekt za zhruba 30 milionů korun. Od loňska má Liberec i systém prostupného bydlení, zatím se ale zapojilo jen několik lidí. Cílem je pomoci těm, kteří nemají šanci se uplatnit na komerčním trhu s byty a dlouhodobě žijí v ubytovnách či na ulici.

Napsal(a) ČTK | Foto Pavel Kacerovský
 


 

Kam dál?

Nové lavice v Jablonecké ulici vydržely bez poškození jen dva dny

pátek, 30. září 2016, 15:31

Jen pár dní vydržely bez poškození nové lavice v Jablonecké ulici v Liberci. Vedení města je nechalo nainstalovat do parku v...

Prodej pozemků na letišti v Liberci se opět komplikuje

pátek, 30. září 2016, 10:23

Prodej části městských pozemků na letišti v Liberci se opět komplikuje. Liberecký kraj je potřebuje pro rozvoj své záchranné...

Otevíráme novou prodejnu iWant v Liberci. Pojďte slavit s námi!

pátek, 30. září 2016, 08:54

Apple Premium Reseller iWant do své rodiny vítá nového člena. Tentokrát je to naše nová prodejna v obchodním centru Nisa v...

Zraněného Čecha v rumunských Karpatech se podařilo zachránit i díky...

čtvrtek, 29. září 2016, 13:52

Záchranu života až v rumunských Karpatech organizoval v úterý dispečink linky 112 krajského operačního střediska Libereckého...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Policie pátrá po viníkovi nehody,...

  • V objednané zásilce mu omylem dorazil také...

  • Další uzavírka v centru. Do konce prázdnin...

  • Pálili ho letlampou a vrtali mu kolena...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Přejezd ve Studénce bude bezpečnější. Auta už nebudou křižovat železniční trať

Nebezpečné křížení železniční trati a silnice ve Studénce, které bylo v roce 2015 svědkem tragické události, bude brzy bezpečnější. Správa železniční dopravní cesty připravila jeho modernizaci, kdy silnice nově povede pod železniční tratí a nebude ji tak přímo křižovat. Práce by měly začít v roce 2020.

„Prodá“ Moskva Sibiř Číně? Zdroje přecházejí do čínských rukou, zůstává jen pustina

Portál Jamestown již několik let prostřednictvím Paula Gobleho monitoruje sílící čínskou přítomnost na Sibiři na ruském Dálném východě, zejména v oblasti kolem Bajkalu, a narůstající protičínské nálady v regionu. Minimálně od roku 2010 zde Číňané využívají „místní pohostinnosti“, aniž by za to regionu cokoli vraceli.

Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město

"Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé," tvrdí kapitán Nick Sloane. Proč neodříznout nějaké ty ledovce z Antarktidy, aby Kapské Město mohlo být zásobováno vodou? Sloane mívá nápady, které se vymykají normám. Tento šestapadesátiletý Jihoafričan zambijského původu, zakladatel firmy Sloane Marine Ltd, se již proslavil tím, že uvolnil uvázlou loď Concordia, při jejímž ztroskotání u pobřeží Itálie v roce 2012 zahynulo 32 lidí.