Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

SVOBODA ZVÍŘAT: Vánoční dárky s co největším respektem ke zvířatům

 
sobota, 3. prosince 2016, 12:28

Už v minulém příspěvku jsem se dotkla tématu adventu a vánočních svátků, konkrétně toho, jak Vánoce prožívá český kapr. Dnes bych chtěla ve vánočním duchu pokračovat, ale trošku z jiného a troufám si říct, že příjemnějšího úhlu – mám pro vás pár tipů, jak vybírat dárky a prožít Vánoce s co možná největším respektem ke zvířatům a životnímu prostředí. 

Začnu však trochu z opačného konce. Každý rok se za jeden jediný Štědrý den spotřebuje několik tun křídového papíru, do kterého balíme dárky pro své nejbližší. Mnohem šetrnějším a originálnějším řešením, jak zabalit dárky, které jste vybrali, jsou znovupoužitelné dárkové pytlíčky. Touto volbou zabráníte zbytečnému vzniku odpadu, a podpoříte tak stále oblíbenější Zero Waste koncept (v překladu „nulový odpad“), tedy plán nakládání s odpady a předcházení jejich vzniku.

Ať už bude, je nebo byl obal dárku jakýkoliv, asi každý si z dětství vzpomeneme na to zklamání, když na nás pod stromečkem místo vysněného auta nebo panenky čekal měkký dárek. Neštěstí tehdy bylo na světě, ale čím jsme starší, zdá se, že měkké dárky už nejsou takovým postrachem a hlavně i ty se dají vybírat bez krutosti páchané na zvířatech a zároveň šetrně k životnímu prostředí. Nechcete-li při svých vánočních nákupech podporovat krutý kožešinový průmysl, můžete bez obav nakupovat u obchodníků zapojených do celosvětového certifikačního programu Obchod bez kožešin. Někteří obchodníci či designéři, které můžete na tomto seznamu najít, nabízejí svým eticky a ekologicky smýšlejícím zákazníkům zboží ze stále populárnější bio-bavlny. Celý proces pěstování a zpracování probíhá bez chemie a je šetrný k životnímu prostředí i k našemu tělu. Chcete-li mít jistotu, že je textil skutečně bio, zaměřte se na mezinárodní certifikáty; velmi přísný je Global Organic Textile Standard. Dalším důležitým označením výrobků, kterému bychom měli věnovat pozornost je ochranná známka Fair Trade (v překladu „spravedlivý obchod“ či „férový obchod“), která zaručuje férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv nebo šetrnost k životnímu prostředí.

Zodpovědný spotřebitel by měl být ostražitý také při nákupu kosmetiky, jelikož i ta se dá pořídit bez krutosti. Pokud chcete mít jistotu, že kvůli Vašemu vánočnímu dárku netrpěla v laboratořích zvířata, měli byste upřednostnit výrobky s certifikátem Humánní kosmetický standard (HCS). Jedná se o jediný mezinárodně uznávaný certifikát, který zaručuje, že jak finální výrobky, tak jejich jednotlivé složky nebyly (po určitém datu) testovány na zvířatech. Pouze Leaping Bunny logo (znázorňující králíka s hvězdami) je platnou značkou tohoto certifikátu. Více o tom, jak zjistit, která kosmetická značka testuje na zvířatech, se dočtete v jednom z minulých příspěvků.

Zvíře jako vánoční dárek je velice nešťastným nápadem. Pokud chcete sobě nebo někomu z Vašich blízkých pořídit zvíře, musí to být výsledek zodpovědného rozhodování! Nesnažte se prosím, především malé děti, potěšit roztomilým štěňátkem nebo koťátkem. Mnoho zvířat „rozbalených“ pod stromečkem následně končí v záchranných stanicích a útulcích, kde jich je spousta i během celého roku a netrpělivě vyhlížejí svou novou rodinu. Pokud jste však o pořízení domácího mazlíčka zodpovědně rozhodnutí, nekupujte – adoptujte!

Dalšími tipy na vánoční dárky, které pomáhají, se můžete nechat inspirovat v našem e-shopu. Tam najdete řadu možností, jak obdarovat svoje blízké a zároveň tak přispět na činnost organizace, která už více než 20 let pomáhá zvířatům v rámci několika kampaní. Vyberte si z řady triček, tašek, placek, knížek, máme pro vás také multivitaminy, samolepky nebo originální týdenní diář.

Eticky a šetrně k přírodě se dá připravit i štědrovečerní tabule. Opravdu tradiční staročeské vánoční pochoutky byly bezmasé – například černý kuba, hrachová či houbová polévka, cukroví či sušené ovoce. Kapr je v Česku obecně považován za tradiční vánoční pokrm, ale kapr se na vánočním stole začal objevovat relativně nedávno - až na začátku 19. století, a to spíše v rybníkářských oblastech a v zámožnějších rodinách, oblíbeným a rozšířeným jídlem se stal až smažený kapr v průběhu 20. století.

Bavíme-li se o vánočním období, nesmíme zapomenout na stromeček, který je pro mnoho lidí symbolem vánočních svátku. Bez stromečku to nejsou Vánoce. Který druh si ale pořídit, abychom co nejméně zatížili životní prostředí? Tou nejhorší variantou je umělý stromek, při jehož výrobě životní prostředí trpí a navíc je velmi obtížně recyklovatelný.  Plus k tomu nesmíme zapomenout na dopravu z jiného konce světa. Ale ani řezané živé stromečky nejsou k životnímu prostředí moc přátelské. Ty se často pěstují na dánských farmách a než se dostanou do České republiky, čeká je cesta přes půl Evropy. U řezaných vánočních stromků hledejte především certifikát FSC (značka pro šetrné lesní hospodaření). Je zárukou toho, že mají stromky legální původ a jejich pěstování nezatěžovalo přírodu. V posledních letech se dá stromek pořídit také v květináči a ten při správném zacházení vydrží více než jedny Vánoce - na jaře se dá opatrně vysadit do lesa nebo zasadit na vlastní zahradě. Budete tak pěstovat nejen rostlinu, ale i antikonzumní myšlenku, a zvolíte si tak jednu z možností, jak vánoční svátky prožít doslova co nejzeleněji a nejohleduplněji.

A nechcete-li ani během adventu propásnout žádnou novinku ze světa pokusných, cirkusových nebo kožešinových zvířat, sledujte nás na našich facebookových stránkách nebo na www.svobodazvirat.cz

Napsal(a) Tereza Bílá, Svoboda zvířat
 


 

Kam dál?

Liberečané si před radnicí pochutnali na dýňové polévce. Tradičně ji...

sobota, 3. prosince 2016, 10:55

Stejně jako v přechozích letech, tak i letos provoněla náměstí Dr. E. Beneše dýňová polévka. Tu v pátek společně s dalšími...

Nahý Liberečan měl pod vlivem LSD pobíhat po lese. Smyšlená zpráva...

pátek, 2. prosince 2016, 18:04

Tak tenhle hoax „padl na úrodnou půdu.“ Českým a polským internetem se v posledních dnech šíří zpráva o jednadvacetiletém Markovi...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom na náměstí v České Lípě. Hasiči...

pátek, 2. prosince 2016, 08:23

Česká Lípa málem přišla o svůj vánoční strom na náměstí. Dvacetimetrový smrk shodil v noci na dnešek silný vítr, který náporem...

POČASÍ S ALEŠEM: Výstraha před silným větrem stále trvá, teploty...

čtvrtek, 1. prosince 2016, 22:18

Obleva první sněhové nadílky bude pokračovat i v pátek. Teploty na Liberecku se budou podle meteorologů pohybovat poslední...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

  • Liberec jako centrum drogové mafie? Ve městě...

  • Vichřice na Liberecku: vlak narazil do...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

"Berňák" může novomanžele žádat o bilanci svatební hostiny, potvrdila ministryně financí

Z údivu nevychází manželský pár z Přerovska, který před několika měsíci měl co dočinění s finančním úřadem. Ten se na novomanežele obrátil se žádostí o informace týkající se jejich svatební hostiny. Úřad chtěl mimo jiné vědět místo konání svatební hostiny, počet hostů a jak novomanželé za hostinu zaplatili. Postup přerovského „berňáku“ nyní posvětila i ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která odpověděla na interpelaci poslance ODS Vojtěcha Munzara.

ANALÝZA: V určitých situacích nemá zvýšení minimální mzdy žádné negativní dopady

Zvyšování minimální mzdy je jedním z oblíbených ekonomických nástrojů zvláště levicových stran. Ty tvrdí, že zvýšení mzdy povede ke zvýšení útrat a tím že dojde ke stimulaci ekonomiky. Naproti tomu kritici tvrdí, že zvýšení minimální mzdy vede ke zvýšení nezaměstnanosti i cen. Studie, vycházející ze zkoumání 7 zemí střední a východní Evropy a Dánska, kterou Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA) vypracovalo ve spolupráci s Lithuanian free market institute a dalšími mezinárodními organizacemi ukazuje, že pravdu někdy mají obě strany.

Zákon jako bič na média. Evropští novináři varují před likvidačními pokutami za „zneužití obchodního tajemství“

Bez větší pozornosti prošla českým parlamentem novela zákona o ochranných známkách. Její součástí je i mnohem stručnější paragraf o ochraně know-how a obchodního tajemství. Vedlejším efektem by mohl být i způsob, jak hrozbou vysokých pokut zkomplikovat práci zejména investigativním novinářům.