Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jablonec chce za osm milionů koupit funkcionalistickou vilu

 
sobota, 17. prosince 2016, 13:27

Jablonec nad Nisou chce za víc než osm milionů koupit funkcionalistickou Kantorovu vilu. Dům byl postaven v roce 1934 podle projektu Heinricha Kulky, žáka a spolupracovníka klasika moderní architektury Adolfa Loose. Jde o jeden z nejcennějších objektů tohoto stylu v regionu, radnice by ho proto ráda otevřela veřejnosti. Realitní kanceláře dům dlouho nabízely za devět milionů korun, městu se podařilo cenu snížit na 8,121 milionu. Náměstek primátora Miloš Vele (ODS) dostal úkol zkusit cenu ještě zredukovat.

V budoucnu chce město vilu zrekonstruovat do původního stavu a otevřít veřejnosti. Je to ale záležitost několika let. Zatím jsou ve vile nájemníci a radnice ji chce koupit i s nimi. "Nechceme ji mít prázdnou a řešit ostrahu nebo riskovat, že by nám ji mohli i vybydlet. Když bude žít běžným životem, tak v současné době žádné náklady nepotřebuje," vysvětlil Vele. Náklady na případnou rekonstrukci půjdou do milionů. Záležet bude podle náměstka na tom, jak jestli bude město chtít dát do původního stavu celou vilu nebo jen její část.

Vilu nechal postavit jablonecký lékař Alfréd Kantor. Připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze. Dům má čtyři podlaží, výrazně krychlové hmoty jsou prolomeny nepravidelným rastrem oken. Nejvýraznějším prvkem světlé fasády je vstup s travertinovým obkladem a prosklenými dveřmi s mříží. Do polozapuštěného suterénu byla umístěna soukromá ordinace, místnost pro domovníka, garáž a zázemí domu. Dnes je objekt památkově chráněný.

V přízemí vily byla obytná hala, jídelna, veranda a kuchyně, prostřednictvím terasy bylo podlaží propojeno se zahradou. Přízemí má několik úrovní podlah a donedávna patřilo k nejzachovalejším částem interiéru. Patro, kde byly soukromé prostory rodiny, bylo v minulosti upravováno a zachoval se jen zlomek původního vybavení. Ani podkroví není původní. Vila byla ve druhé polovině 20. století přestavěna a rozdělena na čtyři byty, v 90. letech přibyla dvougaráž.

"Na obnově a budoucím využití Kantorovy vily chceme spolupracovat s Kulkovou nadací," řekl Vele. Kulkova nadace existuje od roku 2002 na Novém Zélandu a vznikla s cílem uchovat a rozvíjet odkaz Heinricha Kulky.

Projekt budoucího využití Kantorovy vily by se tak podle náměstka mohl opřít o mezinárodní zkušenosti a kontakty nadace a stát se pilotním projektem kulturní výměny mezi Novým Zélandem a Českou republikou.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce na necelých 103 korun

sobota, 17. prosince 2016, 09:04

Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o pět procent. Odběratelé na vodném i stočném zaplatí za metr krychlový včetně DPH...

Na severu Čech se může odpoledne objevit sněžení

sobota, 17. prosince 2016, 08:02

Silnice na severu Čech jsou s opatrností sjízdné. Na silnicích nižších tříd v Jizerských horách se tvoří zmrazky, vyplývá z...

Filmaři si opět vybrali Liberec. Na radnici natáčeli záběry k filmu o...

pátek, 16. prosince 2016, 15:42

V československý parlament z let 1946 až 1948 se dnes proměnily interiéry radnice v Liberci. Točily se tam scény s Miladou...

Linecké rohlíčky z obchodu máslo a čokoládu ani neviděly

pátek, 16. prosince 2016, 13:12

Pokud kvůli předvánočnímu shonu delegujete starost o cukroví na obchodní řetězce, můžete se divit, jaké pochutiny se na váš stůl...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Lidl prodával masné výrobky z Polska, u kterých byl falšovaný podíl masa

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) našli při kontrole masných výrobků značky Pikok původem z Polska, které prodává řetězec Lidl Česká republika, menší obsah masa, než bylo uváděné.

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Dle informaci NEOVLIVNI.CZ policie navrhne žalobci, aby premiéra Andreje Babiše postavil před soud. Případ Andreje Babiše juniora chce policie vyřešit samostatně.

Nejhorší, co můžete v kampani říkat, jsou vlastní názory, vzpomíná rok po prezidentské volbě Vratislav Kulhánek

Ani více než rok po neúspěšné kandidatuře na úřad prezidenta republiky nelituje pětasedmdesátiletý Vratislav Kulhánek této zkušenosti. Otevřeně ale přiznává, že by do něčeho podobného už nešel. „V tomhle věku bych se měl starat spíš o vnoučata,“ dodává. Jak na prezidentskou volbu vzpomíná a co ho nyní nejvíce zaměstnává? To zjišťovala v rozhovoru Drbna.