Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Jablonec chce za osm milionů koupit funkcionalistickou vilu

 
sobota, 17. prosince 2016, 13:27

Jablonec nad Nisou chce za víc než osm milionů koupit funkcionalistickou Kantorovu vilu. Dům byl postaven v roce 1934 podle projektu Heinricha Kulky, žáka a spolupracovníka klasika moderní architektury Adolfa Loose. Jde o jeden z nejcennějších objektů tohoto stylu v regionu, radnice by ho proto ráda otevřela veřejnosti. Realitní kanceláře dům dlouho nabízely za devět milionů korun, městu se podařilo cenu snížit na 8,121 milionu. Náměstek primátora Miloš Vele (ODS) dostal úkol zkusit cenu ještě zredukovat.

V budoucnu chce město vilu zrekonstruovat do původního stavu a otevřít veřejnosti. Je to ale záležitost několika let. Zatím jsou ve vile nájemníci a radnice ji chce koupit i s nimi. "Nechceme ji mít prázdnou a řešit ostrahu nebo riskovat, že by nám ji mohli i vybydlet. Když bude žít běžným životem, tak v současné době žádné náklady nepotřebuje," vysvětlil Vele. Náklady na případnou rekonstrukci půjdou do milionů. Záležet bude podle náměstka na tom, jak jestli bude město chtít dát do původního stavu celou vilu nebo jen její část.

Vilu nechal postavit jablonecký lékař Alfréd Kantor. Připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze. Dům má čtyři podlaží, výrazně krychlové hmoty jsou prolomeny nepravidelným rastrem oken. Nejvýraznějším prvkem světlé fasády je vstup s travertinovým obkladem a prosklenými dveřmi s mříží. Do polozapuštěného suterénu byla umístěna soukromá ordinace, místnost pro domovníka, garáž a zázemí domu. Dnes je objekt památkově chráněný.

V přízemí vily byla obytná hala, jídelna, veranda a kuchyně, prostřednictvím terasy bylo podlaží propojeno se zahradou. Přízemí má několik úrovní podlah a donedávna patřilo k nejzachovalejším částem interiéru. Patro, kde byly soukromé prostory rodiny, bylo v minulosti upravováno a zachoval se jen zlomek původního vybavení. Ani podkroví není původní. Vila byla ve druhé polovině 20. století přestavěna a rozdělena na čtyři byty, v 90. letech přibyla dvougaráž.

"Na obnově a budoucím využití Kantorovy vily chceme spolupracovat s Kulkovou nadací," řekl Vele. Kulkova nadace existuje od roku 2002 na Novém Zélandu a vznikla s cílem uchovat a rozvíjet odkaz Heinricha Kulky.

Projekt budoucího využití Kantorovy vily by se tak podle náměstka mohl opřít o mezinárodní zkušenosti a kontakty nadace a stát se pilotním projektem kulturní výměny mezi Novým Zélandem a Českou republikou.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj

Kam dál?

Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce na necelých 103 korun

sobota, 17. prosince 2016, 09:04

Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o pět procent. Odběratelé na vodném i stočném zaplatí za metr krychlový včetně DPH...

Na severu Čech se může odpoledne objevit sněžení

sobota, 17. prosince 2016, 08:02

Silnice na severu Čech jsou s opatrností sjízdné. Na silnicích nižších tříd v Jizerských horách se tvoří zmrazky, vyplývá z...

Filmaři si opět vybrali Liberec. Na radnici natáčeli záběry k filmu o...

pátek, 16. prosince 2016, 15:42

V československý parlament z let 1946 až 1948 se dnes proměnily interiéry radnice v Liberci. Točily se tam scény s Miladou...

Linecké rohlíčky z obchodu máslo a čokoládu ani neviděly

pátek, 16. prosince 2016, 13:12

Pokud kvůli předvánočnímu shonu delegujete starost o cukroví na obchodní řetězce, můžete se divit, jaké pochutiny se na váš stůl...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragické úmrtí muže, kterého zasypala siláž,...

  • Vyšetřování tragické nehody ve...

  • Nová silnice z Liberce do Jablonce nad Nisou...

  • Strážníky přivolal zoufalý řidič, odjezd z...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bohuslav Sobotka končí v politice. Rezignuje na post...

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka skončí s vysokou politikou. K 1....

Božská voda a sto let tradice. Spa Resort Libverda zve na...

Lázeňský komplex v Libverdě na úpatí Jizerských hor je oázou klidu v dnešní uspěchané době. Spa...

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne....