Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V Jablonci už napadl metr sněhu, z ulic ho vyvážejí nákladní auta

 
úterý, 10. ledna 2017, 16:54

V Jablonci nad Nisou už tuto zimu napadlo přes metr sněhu, z ulic města ho musejí odvážet nákladní auta na skládku. Přestože technické služby podle radnice intenzivně pracují na vyčištění ulic a chodníků, na sídlištích i podél frekventovaných městských komunikací komplikují zimní úklid špatně zaparkovaná auta. Radnice již proto zavedla bezplatné parkování na Horním náměstí.

Jablonec je podhorským městem, kde je tradičně zimní údržba velmi drahá. Kvůli velkému množství sněhu nestačí jen vyjíždět s pluhy, sníh se často musí z ulic i odvážet. "Už se odvezlo z města kolem 50 aut, což je asi 300 metrů krychlových sněhu," řekla mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Rekordní byla v Jablonci zima 2009/2010, kdy nasněžilo celkem 340 centimetrů a údržba stála 22 milionů korun. Naopak nejlevnější byla předminulá zima, kdy za údržbu zaplatilo město jen 8,2 milionu. Počasí bylo tehdy výjimečně mírné, napadlo jen 57 centimetrů sněhu.

Jen minulý týden napadlo v Jablonci téměř 70 centimetrů sněhu. Podle Hozové přibývá stížností na úklid sněhu zejména na sídlištích. Na vině jsou ale většinou sami řidiči, kteří nevhodně parkují nebo nerespektují dopravní značení a znemožňují tak průjezd průtahových vozidel. "Pokud víte, komu patří auto, které dlouhodobě stojí zapadané u chodníku a brání průjezdu techniky odhrnující sníh, zkuste se s majitelem domluvit na jeho přeparkování, aby se mohla ulice vyhrnout," apeluje magistrát na občany. Přibližnou dobu úklidu v dané lokalitě lze podle Hozové zjistit na dispečinku technických služeb, který teď v zimě pracuje nepřetržitě.

V současné době už v Jablonci nesněží a technické služby intenzivně pracují na rozšíření komunikací zúžených sněhovými mantinely. Zprůchodňují se chodníky a sníh se odváží na plochu za Městskou halou v ulici U Přehrady. "Sníh se neodváží plošně, ale například z křižovatek, ze zastávek, ze zavalených chodníků a míst, kde už ho není kam odfrézovat. Město totiž nemůže sníh hrnout na cizí pozemky," řekla Hozová. Na odklízení sněhu ze zastávek a křižovatek a na zprůchodňování chodníků pracuje podle ní vedle techniky také několik desítek lidí zaměstnaných v rámci veřejně prospěšných pracích.

Napsal(a) ČTK | Foto Petr Vitvar

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Koňské potahy ve městě, stará chata...

  • Kavárna Organza mění koncept. Liberečany...

  • FOTO: Na Nové Louce hořela sauna v Šámalově...

  • Domácí násilí: Po útoku má zlomenou čelist,...

 
 

Kam dál?

Frýdlant poprvé připravil lyžařské stopy pro běžkaře

úterý, 10. ledna 2017, 12:41

Frýdlant připravil na území města historicky poprvé stopy pro běžkaře. Milovníci zimních sportů najdou nové stopy v...

Na běžky i po práci. Ve Vesci na lyžování dnes poprvé posvítí

úterý, 10. ledna 2017, 11:21

Pokud se z práce nestíháte vrátit za světla a lyžování s čelovkou pro vás není úplně to pravé, pak si možná rádi...

Jablonec láká turisty do prodejen a výroben skla a bižuterie

pondělí, 9. ledna 2017, 19:09

Jablonec nad Nisou láká turisty do prodejen a výroben skla a bižuterie. Jablonecké kulturní a informační centrum vydalo...