Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Další oblečení od vás posloužilo dobré věci. Drbna tentokrát vyrazila mezi lidi bez domova i s teplou polévkou

sobota, 14. ledna 2017, 18:48

Liberecká Drbna společně s členy nadačního fondu Ma-Ma Foundation opět vyrazila mezi lidi bez domova s autem plným teplého oblečení, spacáků, dek a tentokrát také s hrncem horké polévky z restaurace Mlsnej Kocour v Liberci. Všechno oblečení jste na základě naší výzvy darovali vy, čtenáři Liberecké Drbny.

Zatímco o prvním víkendu roku 2017 jsme vyrazili mezi lidi bez domova v centru Liberce, v polovině tohoto týdne jsme společně s městskou policií navštívili několik míst ve Starých Pavlovicích a v Růžodole. Právě ve středu v ranních hodinách, kdy jsme opouštěli redakci a nakládali věci do auta, panovaly venku opět teploty hluboko pod bodem mrazu. „Jen doufám, že všichni budou v pořádku,“ podotkl okrskář Jiří Peřina. Právě on nám byl celé dopoledne pravou rukou při hledání těch nejzapadlejších míst, kde se lidé bez domova zdržují.


Možná ani sousedé neví, že za jejich domem přebývá Vašek, který se na ulici dostal nedávno.

Nejprve vyrážíme do Starých Pavlovic, kde se seznamujeme s Vaškem, který přebývá na okraji jednoho lesíka. „Přesné místo ale nepište, znáte lidi,“ požádal. Zatímco mu do pytle balíme čisté a suché oblečení, rozpovídá se o tom, kdy se dostal na ulici. „Není to zas tak dlouho, dělal jsem třeba na stavbě lázní v Chrastavě. Pak jsem přišel o práci a teď nemám doklady ani rodný list, tím pádem jsem bez nároku na cokoliv,“ dodal. Na okraji lesa žije sám, ještě nedávno mu ale dělala společnost kočka, která mu před několika měsíci zemřela.

Zatímco Vašek působí i přes složitou životní situaci spokojeně, to samé se nedá říci o trojici Poláků, kteří přebývají pod přístřeškem u vybydlené haly pod Koloseem. „Jsem z Katovic. Jednou na Silvestra jsem přijel do Liberce slavit konec roku, okradli mě a už jsem tu zůstal,“ řekl jeden z trojice. Společně s dalším svým krajanem a jeho známou spí pod přístřeškem beze stěn. Před mrazy je tak chrání jen několik vrstev oblečení. „Jestli se někdy vrátím domů? Těžko říct,“ dodal.


Trojice Poláků přebývá pod přístřeškem kousek od Kolosea. 

Naopak ve stanu tráví mrazivé dny pár, který si zřídil provizorní bydlení nedaleko tréninkového hřiště Slovanu u cyklostezky podél řeky Nisy. Jednatřicetiletý mladík je na ulici už jedenáctým rokem. „Žil jsem takhle ve Španělsku i Francii, tam bylo o poznání tepleji,“ poznamenal. Pořádek se ale snaží udržovat nejen ve svém stanu a jeho okolí, ale také kolem cyklostezky. „S tímhle pánem vycházíme úplně bez problémů. Dáváme mu pytle na odpadky a on nám tu udržuje pořádek kolem cyklostezky,“ doplnil strážník.

Skoro dvě stovky lidí bez domova

Na ulici se může ale ocitnout ze dne na den každý z nás. Zhruba sedm tisíc obyvatel Liberce se z ekonomických, sociálních, zdravotních, národnostních či jiných důvodů není schopno „začlenit“ a je podle loňské analýzy ohroženo sociálním vyloučením. V drtivé většině případů se jedná o příslušníky etnických menšin, seniory a osoby s nízkými kompetencemi pro řešení životních situací. Necelá tisícovka z nich žije v sociálně vyloučených oblastech, kterých je podle analýzy v Liberci sedm.

A kolik lidí žije v Liberci bez střechy nad hlavou? Zkuste si tipnout. Číslo to není zrovna malé. Podle posledních čísel je ve stotisícovém Liberci na 170 lidí bez domova, většině z nich je přes čtyřicet let a pětina je v důchodu. Mezi nimi nejsou započítáni lidé v takzvaném skrytém bezdomovectví, kteří žijí po známých či v zahradních chatkách.

Výzva oslovila více než stovku z vás

První várku oblečení jsme tak společně s nadačním fondem Ma-Ma Foundation, který pomohl s organizací, rozvezli potřebným začátkem roku, druhou tento týden. Liberecká Drbna vyrazí do terénu ještě příští týden, kdy rozveze poslední várku teplého oblečení, které jste darovali. A pokud najdete doma ještě pár použitelných kousků teplého ošacení nebo třeba dek, bot, či ponožek, kontaktovat můžete liberecké centrum Naděje nebo Červený kříž, kde oblečení pro lidi bez domova ocení.

PSALI JSME: Tuhé mrazy sevřely Liberecko, Drbna lidem bez domova rozvezla první várku oblečení od čtenářů

Liberecká Drbna děkuje všem, kteří se do sbírky materiální pomoci lidem bez domova zapojili. Redakci se s nabídkou pomoci ozvalo více než 100 osob a firem. Další materiální pomoc prosíme směřujte uvedeným organizacím.

 
 

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

FOTO: V hospodě U Českého Lva se s úklidem příliš nepárali, inspekce...

sobota, 14. ledna 2017, 11:53

Jen pár kilometr za hranicemi Libereckého kraje se nachází hospoda U Českého Lva. Honosný název ale neodpovídá tomu, co čekalo...

Frýdlant se zbaví vody, která při silném dešti zaplavuje centrum

čtvrtek, 12. ledna 2017, 18:52

Záplavám, které při každém přívalovém dešti postihují centrum Frýdlantu, by měl být do podzimu konec. Frýdlantská vodárenská...

Lvice Shani už je v Liberci. Zvyká si na nový výběh

čtvrtek, 12. ledna 2017, 14:33

Do liberecké ZOO dorazila ve čtvrtek dopoledne nová obyvatelka. Z Paříže se přistěhovala lvice Shani. Ta nahradí jednoho ze lvích...

Ptačí chřipka děsí i v Libereckém kraji. Hasiči vyjížděli během tří...

středa, 11. ledna 2017, 20:52

Před týdnem se v Česku znovu po téměř deseti letech objevila ptačí chřipka a přesto, že se zatím podařilo objevit pět ohnisek na...

 

Komentáře

winki winki

Ostuda tohoto druhého totalitního režimu že se nepostarají o tyto chudáky. Je mi z tohoto režimu na zvracení.

sobota, 14. ledna 2017, 20:17
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Lidl prodával masné výrobky z Polska, u kterých byl falšovaný podíl masa

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) našli při kontrole masných výrobků značky Pikok původem z Polska, které prodává řetězec Lidl Česká republika, menší obsah masa, než bylo uváděné.

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Dle informaci NEOVLIVNI.CZ policie navrhne žalobci, aby premiéra Andreje Babiše postavil před soud. Případ Andreje Babiše juniora chce policie vyřešit samostatně.

Nejhorší, co můžete v kampani říkat, jsou vlastní názory, vzpomíná rok po prezidentské volbě Vratislav Kulhánek

Ani více než rok po neúspěšné kandidatuře na úřad prezidenta republiky nelituje pětasedmdesátiletý Vratislav Kulhánek této zkušenosti. Otevřeně ale přiznává, že by do něčeho podobného už nešel. „V tomhle věku bych se měl starat spíš o vnoučata,“ dodává. Jak na prezidentskou volbu vzpomíná a co ho nyní nejvíce zaměstnává? To zjišťovala v rozhovoru Drbna.