Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brigádní generál Stanislav Hnělička oslavil své 92. narozeniny

 
sobota, 15. února 2014, 17:58

Brigádnímu generálovi ve výslužbě, válečnému veteránovi od Tobruku a Dunkerque, Čestnému občanu Liberce, nositeli mnoha českých a zahraničních vyznamenání blahopřál v sídle Libereckého kraje v Liberci k jeho 92. narozeninám hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Setkání se zúčastnili jeho syn Stanislav Hnělička ml. a vnuk Jan Hnělička, a také spoluautor knihy Byl jsem tobruckou krysou Jan Šebelka.

Ve více než hodinové besedě Stanislav Hnělička vyprávěl o svém mládí prožitém v Liberci, jak hrál tři fotbalové zápasy za Aston Vilu Mladá Boleslav, potom jak velel osádce protiletadlového kanonu u Tobruku, jak se plazil minovým polem v poušti k zubaři a další historky, nejen z natáčení.

„Teprve nyní mi dochází, jak to bylo všechno nebezpečné, když pro nás neexistovalo žádné zajetí, protože doma v protektorátu by to odnesli naši rodiče a příbuzní. Byla to špatná oba, Němci byli před Moskvou a i u nás na severní africké frontě taky bylo zle. Někdy jsme si už rozdělovali, kdo koho v nevyhnutelné chvíli zastřelí, nebo kdo odjistí granát pro všechny,“ vyprávěl veterán.

Jeho syn hejtmanovi a dalším hostům ukázal knihu Naši v poušti z roku 1946, kde je mlady voják Hnělička zvěčněn na mnoha fotografiích, a poté se diskutovalo i o knize Byl jsem tobruckou krysou a Marhoulově filmu Tobruk, kde byl hlavním odborným poradcem.

„Objevují se další a další historky nejen od Tobruku, ale i Dunkerque, možná by stálo, kniho doplnit a vydat reedici, když je kniha vyprodaná,“ navrhl Stanislav Hnělička ml. s tím, že jeho syn Jan již sbírá další materiály, které by mohl spoluautor knihy v novém vydání využít.

„Knihu si přečtu, zatím znám jen některé úryvky, ale takovou snahu určitě podpořím,“ řekl hejtman s tím, že kniha by mohla zachytit i novější příběhy ze života brigádního generála

„Například jak se mu podařilo vytvořit památník našich vojáků v Muzeu Míru Caen, jak vzniklo partnerství mezi Libercem a Dunkerque, o které se zasloužil, i o tom, jak hovoří o vlastenectví a lásce vlasti na přednáškách ve školách,“ míní Martin Půta.

Stanislav Hnělička se narodil 12. února 1922 v Liberci. Do zahraničního odboje se zapojil po obsazení Sudet. Do odboje se dostal až na třetí pokus, když se nejprve vrátil z Dánska a pak unikl z vlaku směřujícího do koncentračního tábora v Dachau.

Poté se zúčastnil bojů v Libanonu a Sýrii, pod velením generála Karla Klapálka bojoval u Tobruku a později také u Dunkerque a v Belgii.

Po skončení Druhé světové války byl po roce 1948 vězněn. Od roku 1989 se postupně stal nositelem nejvyššího českého státního vyznamenání Řádu bílého lva, dvou Československých válečných křížů, francouzského Řádu čestné legie, polského Válečného kříže, Africké hvězdy, dvou medailí Za chrabrost, medailí Za zásluhy 1. stupně, a řady dalších vyznamenání.

„První medaili Za chrabrost jsem dostal v 19 letech,“ připomněl s úsměvem, ale i hrdostí v hlase, oslavenec, který si pochutnal na větrnících a obdržel knihy o Libereckém kraji a také Kittlův šlaftruňk pro zdraví.

Napsal Jiří Langer

 


 

Kam dál?

U Sukova náměstí padlo několik stromů kvůli opravě silnice

čtvrtek, 13. února 2014, 17:27

V Liberci padlo další stromořadí. Na kácení stromů v Gorkého ulici poblíž Sukova náměstí jste nás upozornili vy, čtenáři...

V Liberci můžou vyrůst tři dětská hřiště. Stačí poslat hlas

čtvrtek, 13. února 2014, 10:21

Na Liberecku může vyrůst až čtveřice dětských hřišť. Rozhodnout o tom však musíte vy svými hlasy, které můžete po celý únor...

Ostravské slůně bojuje o život. Pomoc nabídla i liberecká zoo

úterý, 11. února 2014, 00:14

Příběh malé sloní samičky z ostravské zoologické zahrady hýbe celou republikou. Ošetřovatelé se takřka nepřetržitě snaží přimět...

V Hejnicích spadl muž z mostu. Vyvázl jen s povrchovým zraněním

neděle, 9. února 2014, 18:20

Notnou dávku štěstí si vybral v neděli odpoledne muž, kterého převezla na traumacentrum liberecké nemocnice záchranná služba. Při...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jedineční Agnus Dei nabízí záznam ze svého comebackového koncertu. Zdarma

Před rokem se v plzeňském Divadle Pod Lampou uskutečnila památná událost. Na scénu se po dlouhých sedmnácti letech vrátila kultovní kapela Agnus Dei. Kapela, která psala dějiny tuzemského symfonického metalu. Kdo se tehdy do klubu nedostal, nemusí již slzet, Agnus Dei v těchto dnech zveřejnili profesionální záznam celého koncertu.

Bezpečnost na silnicích? Nejen v autoškole, ale i tématem pro studenty vysokých škol

Statistiky hovoří jasně. Mladí řidiči jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. Může za to nedostatečný systém vzdělávání v oblasti bezpečnosti silničního provozu v ČR? Jak to změnit? Například intenzivnější výukou dopravní bezpečnosti na základních, ale třeba i středních a vysokých školách. Nezkušenost, a především nevědomost mladých řidičů totiž mají velmi často fatální následky.

Film Narušitel se chystá do kin, na premiéru přišly největší hvězdy českého hereckého nebe

Pražské Kino Lucerna se v úterý večer zahalilo do slavnostního hávu. V honosných prostorách se poprvé promítal dlouho očekávaný snímek Narušitel od teprve osmnáctiletého režiséra z Hradce Králové Davida Baldy. Na první projekci zavítala i řada hvězd českého filmového nebe.