Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bydlení v Liberci? Po Praze nejdražší v republice

 
úterý, 17. února 2015, 15:50

„V Praze je draze?“ Ano a dokonce nejdráž z celé republiky. Liberecký kraj na tom ale bohužel není o moc lépe. Podle posledních statistik je bydlení u nás hned po Praze druhé nejdražší v republice. Na bydlení vydávají domácnosti v Libereckém kraji pětinu svých příjmů. Průzkumu se zúčastnilo na 400 domácností.

"Pro třetinu domácností jsou náklady na bydlení velkou zátěží. Ve struktuře přitom nejsou měsíční náklady na hypotéky, kdyby se tam započítávaly, byly by náklady na bydlení ještě vyšší," řekla ČTK ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci Stanislava Riegerová.

A jak si Liberecký kraj vede? Domácnosti platily podle průzkumu měsíčně na bydlení v průměru 6051 korun, tedy o 1297 korun méně než v Praze "V Praze je to hlavně o vyšším nájemném," vysvětlila Riegerová. V Libereckém kraji tvoří podle ČTK největší položku v nákladech na bydlení výdaje na elektřinu, které představovaly 27,6 procenta. Nájemné se na nákladech podílí z 23,6 procenta.

Průzkum ukazuje, že jsou počítače v dnešní době samozřejmostí. Má ho přes 70 procent domácností v kraji. Téměř stejný počet domácností má i osobní auto. "V šetření se ale ukázalo, že pro více než 44 procent domácností byl problém zaplatit neočekávaný výdaj ve výši 9400 korun. To znamená, že kdyby měli koupit třeba novou pračku, tak by na ni neměli," doplnila Riegerová.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Kino Káva - první vlaštovka rekonstruované Varšavy

pondělí, 16. února 2015, 11:20

Kino Varšava po letech opět ožívá. Od soboty si v prostorách foyeru můžete pochutnat na kávě v Kino Káva. Kavárna je pro hosty...

Svátek všech zamilovaných oslavili bruslaři v Home Credit Areně

sobota, 14. února 2015, 20:05

Na svátek sv. Valentýna se otevřely brány Home Credit Areny nejen pro všechny zamilované. Valentýnské bruslení přilákalo na...

Lyžař se podruhé narodil, záchranáři ho oživovali 25 minut

pátek, 13. února 2015, 12:36

Běžná lyžovačka v Harrachově se včera proměnila v boj o život. Své druhé narozeniny může slavit 12. února muž, kterému včera...

V zoologické zahradě se vylíhl vzácný orlosup

pátek, 13. února 2015, 08:09

Liberecká zoologická zahrada se může pochlubit novým, vzácným přírůstkem. Tím je mládě orlosupa bradatého, který je v letošním...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zahraniční štáby v ČR loni utratily pět miliard korun, víc točí seriály

Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a jejich útrata se vyšplhala k pěti miliardám korun. Výroba seriálů měla na celkovém objemu zahraniční produkce podíl kolem 65 procent, jejich produkce v ČR v roce 2018 během 500 natáčecích dnů utratily téměř 3,2 miliardy korun.

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.