Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Déšť způsobil na škole na Králáku škodu za miliony

 
pondělí, 11. srpna 2014, 16:18

Silné deště způsobily na Střední škole gastronomie a služeb v Liberci škody za deset milionů korun. Důvodem je nedokončená oprava střech a zateplení pláště. Dodavatelem byla pražská firma IZ-Real, která ale nedokončenou stavbu v červnu opustila, aniž ji zabezpečila proti dešti.

Než se Libereckému kraji podařilo smlouvu vypovědět, objekt poničila voda natolik, že bude zřejmě nutné odstranit i část hotového zateplení.Informaci dnes potvrdil hejtman Martin Půta (STAN). Na opravě střechy teď pracuje firma BREX, která slíbila havarijní stav odstranit do poloviny září, aby mohl objekt opět sloužit praktické výuce. Oprava přijde včetně DPH na deset milionů korun. "My budeme samozřejmě škodu vymáhat po předchozím zhotoviteli, ale vzhledem k tomu, že je to společnost s ručením omezeným s dvěstětisícovým základním jměním, tak to asi bude problematické. Další právní kroky případně zvážíme," řekl Půta. Opravy jsou podle něj jen provizorní, celý projekt zateplení bude pokračovat, kraj ale musí vypsat novou soutěž. "Teď se zpracovává projektová dokumentace," dodal hejtman.

Společnost IZ-Real zateplovala dvě školské budovy v Liberci dohromady za bezmála 28 milionů korun. Stavby po celou dobu provázely problémy, firma nedodržovala kvalitu práce ani termíny. "Průběh stavby byl chaotický a neřízený, firma má ekonomické problémy. Dluží svým dodavatelům i subdodavatelům. Ti se obraceli na nás s dotazy, protože jim tvrdili, že neplatíme, to ale není pravda," řekl již dříve ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

IZ-Real loni změnil vlastníka, jednatel stavební firmy finanční problémy přiznal. "Smlouva byla uzavřena s jiným subjektem za v některých položkách nereálné ceny. Smlouva byla od samého začátku postavena na nereálných termínech," hájí se jednatel. Oprava střechy pak podle něj ukázala jiné složení a bylo nutné vybourat celou plochu. "Zatékání u staveb s plochou střechou je zcela běžná věc a navíc největší problém byl ve všech ucpaných dešťových svodech," dodal jednatel.

Problémy se týkají - zateplení budovy A internátu Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci v Truhlářské ulici a hlavní budovy Střední školy gastronomie a služeb ve Dvorské ulici v Liberci. V případě první zakázky za bezmála devět milionů korun jsou už práce ze 75 procent hotové. "Budovu ale nutně nepotřebujeme," řekl Pieter. Mnohem větším problémem je zateplení bývalého domu služeb v Dvorské ulici, z prací za 19 milionů korun byla podle kraje hotovo sotva 60 procent. Pro kraj je situace o to komplikovanější, že na oba projekty získal evropské dotace.

Napsala ČTK

Kam dál?

Oprava poničené fontány u kulturáku začne každým dnem

pondělí, 11. srpna 2014, 13:51

Fontána u Domu kultury, která už dávno ztratila většinu ze svého lesku, dostane nový nerezový plášť a její koule nový zlatý...

Nedělní průtrž mračen zaplavila několik silnic

pondělí, 11. srpna 2014, 13:35

Vodní laguny na silnicích, popadané stromy a plné sklepy. To vše čekalo na hasiče z Jilemnicka, Semilska a Lomnicka během...

Na Turnovsku dokončili novou kanalizaci a vodovod

neděle, 10. srpna 2014, 10:10

Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov po roce a čtvrt dokončilo jednu ze svých největších investičních akcí posledních let. Za 53...

Drbna pátrá po majiteli zatoulaného kocoura

sobota, 9. srpna 2014, 15:28

Liberečáci, nebydlíte na Kunratické a neztratil se vám kocour? Na naši redakci se obrátila čtenářka Markéta, která má od dnešního...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO, VIDEO: Přívalový liják spláchl část...

  • Za smrt chlapce v bazénu půjde plavčík k...

  • FOTO, VIDEO: V centru Liberce hořelo. Hasiči...

  • Další uzavírka. Kromě Horákovky neprojedete...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Historička: O společnosti vypovídá i to, jaké slaví svátky a jak

Ze vzniku Československa v roce 1918 se neradoval každý, později stát vydával instrukce, jak se má tento svátek slavit. Jak se 28. říjen slavil v minulosti a jak to bylo s dalšími svátky z první republiky, zkoumali historici z Masarykova ústavu a Archivu (MÚA) Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Svá zjištění sepsali v knize, která vyjde letos v srpnu. Bádání přiblížila v rozhovoru Dagmar Hájková z MÚA.

ANKETA: Orwellův zákon aneb rozvědka do každého domu. Přijde Velký bratr i k nám?

V roce 2017 se ve sněmovně projednávala kontroverzní novela zákona o Vojenském zpravodajství a souvisejících zákonů. Tato novela sice vzhledem k podzimním volbám a kauze s Čapím hnízdem spadla pod stůl, nicméně v programovém prohlášení současné vlády v demisi se s přijetím takového zákona počítá. Proč je ale návrh novely z roku 2017 tak kontroverzní a hrozí nadále jeho přijetí?

Drbní rodina se opět rozrostla. Slavíme narození hradecké sestřičky

Drbňáci, rok se s rokem sešel a já vám musím oznámit další radostnou zprávu. Za dobu, co existuji, jsem už napsala nespočet článků a rodina se mi rozrostla o několik sestřiček. A moje Drbní "famílie" se rozrůstá dál! Pozdravte se mnou Hradeckou Drbnu a popřejte jí zdraví, spoustu čtenářů a hodně článků!