Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Déšť způsobil na škole na Králáku škodu za miliony

 
pondělí, 11. srpna 2014, 16:18

Silné deště způsobily na Střední škole gastronomie a služeb v Liberci škody za deset milionů korun. Důvodem je nedokončená oprava střech a zateplení pláště. Dodavatelem byla pražská firma IZ-Real, která ale nedokončenou stavbu v červnu opustila, aniž ji zabezpečila proti dešti.

Než se Libereckému kraji podařilo smlouvu vypovědět, objekt poničila voda natolik, že bude zřejmě nutné odstranit i část hotového zateplení.Informaci dnes potvrdil hejtman Martin Půta (STAN). Na opravě střechy teď pracuje firma BREX, která slíbila havarijní stav odstranit do poloviny září, aby mohl objekt opět sloužit praktické výuce. Oprava přijde včetně DPH na deset milionů korun. "My budeme samozřejmě škodu vymáhat po předchozím zhotoviteli, ale vzhledem k tomu, že je to společnost s ručením omezeným s dvěstětisícovým základním jměním, tak to asi bude problematické. Další právní kroky případně zvážíme," řekl Půta. Opravy jsou podle něj jen provizorní, celý projekt zateplení bude pokračovat, kraj ale musí vypsat novou soutěž. "Teď se zpracovává projektová dokumentace," dodal hejtman.

Společnost IZ-Real zateplovala dvě školské budovy v Liberci dohromady za bezmála 28 milionů korun. Stavby po celou dobu provázely problémy, firma nedodržovala kvalitu práce ani termíny. "Průběh stavby byl chaotický a neřízený, firma má ekonomické problémy. Dluží svým dodavatelům i subdodavatelům. Ti se obraceli na nás s dotazy, protože jim tvrdili, že neplatíme, to ale není pravda," řekl již dříve ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

IZ-Real loni změnil vlastníka, jednatel stavební firmy finanční problémy přiznal. "Smlouva byla uzavřena s jiným subjektem za v některých položkách nereálné ceny. Smlouva byla od samého začátku postavena na nereálných termínech," hájí se jednatel. Oprava střechy pak podle něj ukázala jiné složení a bylo nutné vybourat celou plochu. "Zatékání u staveb s plochou střechou je zcela běžná věc a navíc největší problém byl ve všech ucpaných dešťových svodech," dodal jednatel.

Problémy se týkají - zateplení budovy A internátu Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci v Truhlářské ulici a hlavní budovy Střední školy gastronomie a služeb ve Dvorské ulici v Liberci. V případě první zakázky za bezmála devět milionů korun jsou už práce ze 75 procent hotové. "Budovu ale nutně nepotřebujeme," řekl Pieter. Mnohem větším problémem je zateplení bývalého domu služeb v Dvorské ulici, z prací za 19 milionů korun byla podle kraje hotovo sotva 60 procent. Pro kraj je situace o to komplikovanější, že na oba projekty získal evropské dotace.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

Oprava poničené fontány u kulturáku začne každým dnem

pondělí, 11. srpna 2014, 13:51

Fontána u Domu kultury, která už dávno ztratila většinu ze svého lesku, dostane nový nerezový plášť a její koule nový zlatý...

Nedělní průtrž mračen zaplavila několik silnic

pondělí, 11. srpna 2014, 13:35

Vodní laguny na silnicích, popadané stromy a plné sklepy. To vše čekalo na hasiče z Jilemnicka, Semilska a Lomnicka během...

Na Turnovsku dokončili novou kanalizaci a vodovod

neděle, 10. srpna 2014, 10:10

Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov po roce a čtvrt dokončilo jednu ze svých největších investičních akcí posledních let. Za 53...

Drbna pátrá po majiteli zatoulaného kocoura

sobota, 9. srpna 2014, 15:28

Liberečáci, nebydlíte na Kunratické a neztratil se vám kocour? Na naši redakci se obrátila čtenářka Markéta, která má od dnešního...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.