- Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje
- Zprávy
- Společnost
- Liberec znovu otevřel turistům svůj největší protiletecký kryt
Liberec znovu otevřel turistům svůj největší protiletecký kryt
Liberec v sobotu návštěvníkům znovu otevřel svůj největší protiletecký kryt. Labyrint chodeb vznikl pod Sokolským náměstím za druhé světové války a později byl ještě dobudován. Úkryt v něm mohlo najít až 2500 lidí. Unikátní prostor otevřelo město návštěvníkům poprvé v roce 2010, od té doby se značně rozšířily tamní expozice.
Oddělení krizového řízení města spolu s vojáky rozšířilo sbírku různých přístrojů a vybavení, řekl Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci, který v sobotu návštěvníky provázel.
Zájem o prohlídky byl veliký, přicházely hlavně rodiny s dětmi a také starší lidé. Počet míst v prohlídkách je však omezený, a tak se musí vstupenky rezervovat dopředu v městském informačním centru. Když radnice zveřejnila informaci o prohlídkách, byly všechny tři časy prohlídek v 08:30, 10:00 a 11:30 během velmi krátké doby obsazené. Prohlídky jsou plánovány vždy na první sobotu v měsíci, další bude 2. srpna. "Skupiny nebo školní kolektivy se ale mohou objednat i mimo tyto dny na oddělení krizového řízení," řekl mluvčí libereckého magistrátu Jan Vrabec.
Do protileteckého krytu pod Sokolským náměstím se vstupuje z Lucemburské ulice. Labyrint je na ploše téměř jednoho čtverečního kilometru a je ve velmi zachovalém stavu. Vznikl na místě, kde byly v minulosti zřejmě štoly na železnou rudu, později se zde pravděpodobně těžila hrnčířská hlína a pak ve štolách vznikly sklepy. "Byl tu projekt tunelů a pak to bylo za druhé světové války přebudováno na protiletecký kryt, jehož výstavba pokračovala ještě po roce 1952," popsal historii krytu Rous.
Prohlídka trvá mezi půl hodinou a hodinou. Je to podle Rouse individuální, záleží na zvídavosti návštěvníků. Zajímavé je hlavně technické vybavení krytu. "Velmi pěkné jsou stanice filtroventilace, které jsou veliké, je to nevybrakované, zůstaly ve stavu, v jakém je postavili. Jsou udržované a jsou tam vidět i kyslíkové bomby, filtry a celý systém. Zachovaly se i dieselagregáty a strojovny. Jsou funkční, jeden agregát jsem dnes nahodil," dodal průvodce.
Kryt pod Sokolským náměstím patří jako jeden z mála městu. Není v Liberci jediný. Ve městě bylo v minulosti zhruba 80 krytů civilní obrany, do nichž by se vešlo kolem 19.000 lidí, asi pětina obyvatel. Většina podzemních úkrytů byla postavena v době studené války v 50. a 60. letech minulého století. Poslední ale vznikaly ještě v 70. a 80. letech při stavbě velkých sídlišť. Poslední byl dostavěn v roce 1982 a stál tehdy 20 milionů korun. Dnes už žádný z krytů není funkční, v řadě z nich jsou fitcentra, prodejny, sklady nebo kluby.
Napsala ČTK
Kam dál?

Pátek ve znamení vzpomínky na oběti politických procesů 50. let
sobota, 28. června 2014, 11:33
Na všechny popravené, vězněné a nespravedlivě stíhané, jejichž jediným proviněním bylo to, že se vzpouzeli komunistické...

Tahanice kolem milionové pokuty pro Liberec nekončí
sobota, 28. června 2014, 00:08
Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj se musí znovu zabývat pokutou milion korun pro Liberec za zakázky na stavbu sportovního...

Jablonecká radnice má nové informační centrum
pátek, 27. června 2014, 14:14
Jablonecká radnice má nové informační centrum se službami občanům. Důstojný prostor v přízemí historické radnice vznikl...

Referendum o hazardu v Jablonci nebude, odpůrci se nevzdávají
čtvrtek, 26. června 2014, 17:59
Referendum, které mělo rozhodnout o budoucnosti hazardu v Jablonci nad Nisou, nebude. Primátorův návrh uspořádat hlasování 6....
Komentáře
Nejčtenější
O čem píše Drbna.cz

V Brně se nově montují části vesmírných raket
Brněnská firma S.A.B. Aerospace má novou halu, v níž budou odborníci montovat mimo jiné velké části do vesmírných raket a satelitů. Pro práci budou využívat jeřáb s nosností dvě tuny. Speciální prostory mají unikátní parametry a podobné v Česku nejsou.

Za privatizaci OKD žalobce navrhl podmínky a zaplacení škody
Za zpracování nepřesného posudku vedoucího k nevýhodné privatizaci těžebního podniku OKD navrhl žalobce soudnímu znalci Rudolfu Douchovi tříletý podmíněný trest. Bývalí místopředsedové Fondu národního majetku (FNM) Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti, by měli dostat podmínku 2,5 roku. Všichni tři by měli společně nahradit škodu 5,7 miliardy korun, která podle obžaloby při privatizaci vznikla. V závěrečné řeči to dnes navrhl státní zástupce Tomáš Černý. Obžalovaní vinu odmítají.

Ocenění Manažer roku převzal na Pražském hradě mladý Jihočech. Cenu dostal za inovace a baterie
Již 25 let se pod hlavičkou České manažerské asociace uděluje prestižní ocenění Manažer roku. Cílem je vyhledat, objektivně vybrat a zviditelnit nejlepší a nejvýznamnější osobnosti managementu v České republice. Letošní cenu za inovace pro udržitelný rozvoj v oblasti chytré energetiky získal Pavel Podruh, zakladatel a jednatel společnosti Český ostrovní dům, zabývající se soběstačností architektury a vývojem nástrojů pro vlastní výrobu, ukládání a sdílení elektrické energie.