Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Příjmy obcí na Liberecku dál klesají, někde ruší investice

 
pondělí, 6. dubna 2015, 12:26

Příjmy měst a obcí dál klesají. Ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku dosahuje propad až 17 procent. Třeba v Chrastavě se rozhodli omezit některé investice. Pokud bude propad daňových příjmů pokračovat v dalších měsících podobným způsobem, bude městu na konci roku chybět 15 milionů korun.

Zatímco loni získala šestitisícová Chrastava za leden až březen z daní 16,25 milion korun, letos je to o 2,74 milionu méně. "Poslední březnová tranše už byla vyšší než ta loňská, což může být signálem, že se příjmy v dalších měsících zlepší," řekl starosta. Přesto už v dubnu půjde do zastupitelstva návrh na zrušení plánovaného nákupu nového zametacího stroje za 2,5 milionu korun. "V tuto chvíli není jasné, zda na něj budeme mít," řekl chrastavský starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Pro případ, že by se výběr daní nezlepšil, vypsalo město veřejnou soutěž na 16milionový úvěr na financování investičních akcí.

O 15 procent nižší než loni jsou daňové příjmy v Jablonci nad Nisou. Zatímco loni statutární město za první tři měsíce získalo více než 116 milionů korun, letos to bylo jen necelých 99 milionů korun. "Pokud by to, co se stalo teď během těchto tří měsíců, mělo pokračovat a měl by to být trend, znamená to, že by nám na konci roku v rozpočtu chybělo 55 milionů korun," řekl náměstek primátora Miloš Vele (ODS). Pokud se situace nezmění, chce už v květnu zastupitelům předložit návrh, jak korigovat výdaje. Restrikce se podle něj nebudou týkat akcí, na něž už město uzavřelo smlouvy, vystavovalo by se totiž sankcím.

Výrazný propad příjmů zaznamenal i Liberecký kraj. "Ve srovnání s loňským prvním čtvrtletím chybí v rozpočtu 82,6 milionu korun, to je bezmála o 14 procent méně, jsou to nejnižší příjmy za tři roky," řekl ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové). Chod kraje podle něj chybějící peníze neohrozí. "Na účtech máme 830 milionů, příjmy nám ale budou chybět při předfinancování projektů, na něž jsme získali dotace z EU, potřebujeme na ně 319 milionů," uvedl. Pokud se příjmy nezlepší, bude si podle něj muset kraj zřejmě půjčit. Akce nelze odložit nebo prodloužit, musí být hotové ještě letos.

Stotisícovému Liberci chybí kvůli nižším daňovým příjmům ve srovnání s loňským prvním čtvrtletím v rozpočtu 39 milionů korun, což představuje propad o 15 procent. "Statutární město vyvažuje dosavadní propad příjmů svými rezervami. Komplikace to ale samozřejmě je. Jestliže bude propad daňových příjmů dál pokračovat, bude muset město sáhnout k úsporným opatřením. Pravděpodobně již na dubnovém zastupitelstvu budeme jednat o plošných úsporách napříč odbory magistrátu ve výši dvou procent rozpočtu. Obyvatelé Liberce by naše případné úspory neměli ale zatím nijak pocítit," řekl náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Přestože ekonomika roste, příjmy státu na počátku letošního roku klesly. Podle nedávných informací ministerstva financí byly celkové příjmy rozpočtu ke konci března meziročně téměř o deset miliard nižší než loni. Dosáhly 314,46 miliardy korun, což představuje pokles zhruba o tři procenta. Největší meziroční pokles vykázalo inkaso spotřební daně z tabákových výrobků, které se propadlo o 29 procent na 31,5 miliardy korun. O 14 procent méně se vybralo na DPH, jen 51,7 miliardy korun. "U inkasa DPH, které je hlavním zdrojem daňových příjmů obcí a krajů, lze na konci roku očekávat minimálně dosažení výše dané rozpočtem, což bude znamenat dosažení očekávaných příjmů i pro obce a kraje," uvádí zpráva ministerstva. Starostové tomu však zatím moc nevěří.

Napsala ČTK a Michael Daněk

 


 

Kam dál?

Jaro? Na Jizerce bylo v noci skoro minus 15 stupňů

sobota, 4. dubna 2015, 09:04

Teploty v noci na severu Čech se dostaly pod nulu, na Jizerce v Jizerských horách dokonce klesly k minus 15 stupňům Celsia....

Energetici odvolali kalamitní stav v celém Libereckém kraji

čtvrtek, 2. dubna 2015, 13:37

Energetici mají to nejhorší za sebou. Situace na severu Čech se po silné vichřici téměř uklidnila a ČEZ v současné době neeviduje...

Na prohlídku lázní v Chrastavě přišel jediný zájemce

středa, 1. dubna 2015, 16:07

Na druhou prohlídku termálních lázní v Chrastavě na Liberecku přišel dnes jeden zájemce, na tu první žádný. Zájemci ale o areál...

Na obnovu dodávek proudu čekají v desítkách obcí

středa, 1. dubna 2015, 13:56

Na obnovení dodávek elektrického proudu si na několika místech Libereckého kraje musí ještě počkat. V současné době energetici...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

  • Liberec jako centrum drogové mafie? Ve městě...

  • Vichřice na Liberecku: vlak narazil do...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

PRŮZKUM: Obyvatelé krajů hodnotí nejlépe hejtmana Bernarda z ČSSD

Obyvatelé krajů hodnotí nejkladněji působení plzeňského hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD), kdežto nejméně pozitivně jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka (ANO). Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM/MARK. Bernarda kladně ohodnotila více než polovina obyvatel, Šimka jen asi třetina. Do průzkumu zařadila agentura i pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), která měla ještě horší výsledek než Šimek. Kladně ji ohodnotila jen čtvrtina dotázaných.

Auto bez filtru od října neprojde emisemi

Hustý dým z výfuků aut výrazně zhoršuje kvalitu ovzduší a útočí na lidské zdraví. Na vině jsou zejména dieselové motory se zaneseným, nefunkčním nebo vymontovaným filtrem pevných částic. Od 1. října 2018 se změní způsob měření a kontroly emisí, auta s vysokou kouřivostí neprojdou.

Špion, který vám nesahá ani po kotníky. Co všechno o vás ví domácí robotický vysavač

Technologický pokrok čím dál více přibližuje utopický obraz budoucnosti, který může začínat i uvnitř našeho vlastního obýváku. Robotický vysavač čistí podlahy zatímco jsme v práci, v bytě zatopí termostat ovládaný přes mobil, nákupní seznam ohlídá chytrá lednice. Tohle pohodlí ale není bez rizika.