Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Příjmy obcí na Liberecku dál klesají, někde ruší investice

 
pondělí, 6. dubna 2015, 12:26

Příjmy měst a obcí dál klesají. Ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku dosahuje propad až 17 procent. Třeba v Chrastavě se rozhodli omezit některé investice. Pokud bude propad daňových příjmů pokračovat v dalších měsících podobným způsobem, bude městu na konci roku chybět 15 milionů korun.

Zatímco loni získala šestitisícová Chrastava za leden až březen z daní 16,25 milion korun, letos je to o 2,74 milionu méně. "Poslední březnová tranše už byla vyšší než ta loňská, což může být signálem, že se příjmy v dalších měsících zlepší," řekl starosta. Přesto už v dubnu půjde do zastupitelstva návrh na zrušení plánovaného nákupu nového zametacího stroje za 2,5 milionu korun. "V tuto chvíli není jasné, zda na něj budeme mít," řekl chrastavský starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Pro případ, že by se výběr daní nezlepšil, vypsalo město veřejnou soutěž na 16milionový úvěr na financování investičních akcí.

O 15 procent nižší než loni jsou daňové příjmy v Jablonci nad Nisou. Zatímco loni statutární město za první tři měsíce získalo více než 116 milionů korun, letos to bylo jen necelých 99 milionů korun. "Pokud by to, co se stalo teď během těchto tří měsíců, mělo pokračovat a měl by to být trend, znamená to, že by nám na konci roku v rozpočtu chybělo 55 milionů korun," řekl náměstek primátora Miloš Vele (ODS). Pokud se situace nezmění, chce už v květnu zastupitelům předložit návrh, jak korigovat výdaje. Restrikce se podle něj nebudou týkat akcí, na něž už město uzavřelo smlouvy, vystavovalo by se totiž sankcím.

Výrazný propad příjmů zaznamenal i Liberecký kraj. "Ve srovnání s loňským prvním čtvrtletím chybí v rozpočtu 82,6 milionu korun, to je bezmála o 14 procent méně, jsou to nejnižší příjmy za tři roky," řekl ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové). Chod kraje podle něj chybějící peníze neohrozí. "Na účtech máme 830 milionů, příjmy nám ale budou chybět při předfinancování projektů, na něž jsme získali dotace z EU, potřebujeme na ně 319 milionů," uvedl. Pokud se příjmy nezlepší, bude si podle něj muset kraj zřejmě půjčit. Akce nelze odložit nebo prodloužit, musí být hotové ještě letos.

Stotisícovému Liberci chybí kvůli nižším daňovým příjmům ve srovnání s loňským prvním čtvrtletím v rozpočtu 39 milionů korun, což představuje propad o 15 procent. "Statutární město vyvažuje dosavadní propad příjmů svými rezervami. Komplikace to ale samozřejmě je. Jestliže bude propad daňových příjmů dál pokračovat, bude muset město sáhnout k úsporným opatřením. Pravděpodobně již na dubnovém zastupitelstvu budeme jednat o plošných úsporách napříč odbory magistrátu ve výši dvou procent rozpočtu. Obyvatelé Liberce by naše případné úspory neměli ale zatím nijak pocítit," řekl náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Přestože ekonomika roste, příjmy státu na počátku letošního roku klesly. Podle nedávných informací ministerstva financí byly celkové příjmy rozpočtu ke konci března meziročně téměř o deset miliard nižší než loni. Dosáhly 314,46 miliardy korun, což představuje pokles zhruba o tři procenta. Největší meziroční pokles vykázalo inkaso spotřební daně z tabákových výrobků, které se propadlo o 29 procent na 31,5 miliardy korun. O 14 procent méně se vybralo na DPH, jen 51,7 miliardy korun. "U inkasa DPH, které je hlavním zdrojem daňových příjmů obcí a krajů, lze na konci roku očekávat minimálně dosažení výše dané rozpočtem, což bude znamenat dosažení očekávaných příjmů i pro obce a kraje," uvádí zpráva ministerstva. Starostové tomu však zatím moc nevěří.

Napsala ČTK a Michael Daněk

 


 

Kam dál?

Jaro? Na Jizerce bylo v noci skoro minus 15 stupňů

sobota, 4. dubna 2015, 09:04

Teploty v noci na severu Čech se dostaly pod nulu, na Jizerce v Jizerských horách dokonce klesly k minus 15 stupňům Celsia....

Energetici odvolali kalamitní stav v celém Libereckém kraji

čtvrtek, 2. dubna 2015, 13:37

Energetici mají to nejhorší za sebou. Situace na severu Čech se po silné vichřici téměř uklidnila a ČEZ v současné době neeviduje...

Na prohlídku lázní v Chrastavě přišel jediný zájemce

středa, 1. dubna 2015, 16:07

Na druhou prohlídku termálních lázní v Chrastavě na Liberecku přišel dnes jeden zájemce, na tu první žádný. Zájemci ale o areál...

Na obnovu dodávek proudu čekají v desítkách obcí

středa, 1. dubna 2015, 13:56

Na obnovení dodávek elektrického proudu si na několika místech Libereckého kraje musí ještě počkat. V současné době energetici...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Uteč – Skryj se – Bojuj. Policisté spolu s krajem představili projekt Ozbrojený útočník ve škole

Policisté spolu s Jihočeským krajem dnes představili pokračování preventivního projektu „Ozbrojený útočník ve škole.“ Celkem 5 dílů je připraveno pro základní a střední školy v jižních Čechách. Smyslem a cílem projektu je připravit žáky, ale i zaměstnance školy, na hrozbu útoku ozbrojeného útočníka, přímý kontakt s útočníkem nebo správné vyhodnocení krizové situace.

KOMENTÁŘ: Dnes oni. Zítra kdokoliv

Stačí jen poslouchat a člověka mrazí. Není to přitom mrazení ze strachu nebo hrůzy něčeho nebezpečného a dosud nepoznaného. Naopak. Je to zděšení z poznání něčeho, o čem víme, že je v nás, ve všech. Temná a upřímná nenávist, která sílí pokaždé, když strach vytlačí rozum a nahradí ho ještě silnější a ještě zanícenější nenávistí.

Pozor na jarní pálení bioodpadu. Může způsobit požár

S ústupem zimy se lidé vrhají do úklidu svých zahrad. S tím se pojí i časté pálení klestí a biologického odpadu. Hasiči ale upozorňují, že pálení je v tomto období poměrně rizikové.