Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soudní tahanice Eltoda s městem pokračují

 
čtvrtek, 15. května 2014, 16:23

Výpověďmi svědků pokračoval dnes před Okresním soudem v Liberci spor mezi Libercem a společností Eltodo. Město k 31. prosinci 2012 odstoupilo od dlouholeté smlouvy uzavřené na modernizaci a správu veřejného osvětlení a světelné signalizace. Firma s výpovědí nesouhlasí, pochybení podle ní nebyla závažná.

Liberec od smlouvy uzavřené na 15 let do roku 2021 odstoupil s odůvodněním, že Eltodo ji opakovaně porušovalo. Částečně to dnes před soudem potvrdil vedoucí dopravního odboru na libereckém magistrátu Pavel Rychetský. Za nejzávažnější pochybení považuje situaci, kdy nečinnost firmy ohrozila chodce na jedné z nejvytíženějších křižovatek v centru města. Na Šaldově náměstí totiž mohli pěší na zelenou přecházet koleje v okamžiku, kdy volný průjezd měly i tramvaje.

Eltodo o chybě vědělo, ale až do zásahu Rychetského s tím nic nedělalo. Úředník odmítá argument firmy, že porouchané zařízení patřilo dopravnímu podniku. "Nevyčítám jim, že to neopravili. Nezabránili ale, aby nedocházelo ke konfliktním situacím. Stačilo přepnout programy v řadiči," uvedl. Podle něj byly problémy i na dalších "inteligentně řízených" křižovatkách. "Museli jsme hodně často opakovat, aby se náprava provedla," řekl. Na dopravně velmi zatížené křižovatce Nákladní a Košické ulice se stávalo, že byl nastavený nějaký interval pro přepínání semaforů, po každé aktualizaci softwaru se ale změnil na původní hodnotu, a vznikaly zácpy.

Město také vyčítá firmě to, že mu dodalo ústřednu, která nesplňovala jeho požadavky na centrální řízení křižovatek ve městě. Firma toto tvrzení odmítá, podle ní měla všechny dojednané funkce. "Pokud dnes zástupci města tvrdí opak, tak jednoduše lžou. Vytvořili z dopravní ústředny umělý problém, který zneužili k odstoupení od smlouvy. A i kdyby všechny jejich námitky byly oprávněné, tak i v tomto případě by nepředstavovaly závažné porušení smlouvy," uvedl generální ředitel firmy Vítězslav Chmelík.

Radnice před soudem argumentuje i tím, že v rozporu se smlouvou platila Eltodu za osvětlení ve Vratislavicích nad Nisou nebo Stráži nad Nisou. Podle Chmelíka radnice nikdy nic nerozporovala, i když jí přehled předkládali každý čtvrt rok.

Současné vedení města považuje zakázku s Eltodem za nevýhodnou. Radnice nechce v příštích letech dávat do správy, údržby a obnovy veřejného osvětlení víc než 35 milionů korun, z toho zhruba pět milionů by mělo jít do obnovy systému. V roce 2012 zaplatil magistrát Eltodu bez daně 54 milionů korun. Z toho ale 20 milionů byla splátka investic, upozorňuje Eltodo. V prvních čtyřech letech totiž město podle smlouvy platilo 20 milionů korun, což ani nekrylo provozní náklady, natož investice. O to víc tak muselo platit v dalších letech. Investice do modernizace osvětlení a křižovatek za 169 milionů korun přitom byly jednou z podmínek smlouvy, firma zatím investovala 112 milionů korun.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

Heliport u nemocnice dnes zaměřilo několika přelety letadlo

středa, 14. května 2014, 11:51

Heliport u liberecké nemocnice je opět o krok blíž k uvedení do ostrého provozu. Poslední zaměření přistávací plochy provedlo...

Konečně! Svijanskou arénu čeká částečná oprava střechy

úterý, 13. května 2014, 16:11

Letitá Svijanská aréna se dočká další opravy. Sportovní areál Liberec, který je vlastníkem haly, vypsal výběrové řízení na...

ZOO má nový přírůstek. Z Bordeaux se přistěhovala panda Lotus

úterý, 13. května 2014, 14:45

Už třetí pandou červenou se může pochlubit liberecká zoologická zahrada. K současnému páru desetileté Hanje a čtrnáctiletému...

Kam o víkendu? Třeba do Jizerek s pytlem na odpadky

pondělí, 12. května 2014, 11:22

Pytle a další pomůcky si mohou ode dneška vyzvedávat v některých infocentrech na Liberecku a Jablonecku lidé, kteří se chtějí...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kdosi vyhodil na ulici novopečenou psí...

  • VIDEO: U Raspenavy hoří několik hektarů...

  • Město zničilo bezdomovcům lesní ubytování,...

  • Zdrogovaný Polák ujížděl policistům. Luxusní...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Hamáček: O důvěře v další členy vedení ČSSD by se hlasovat nemělo

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nechce, aby širší vedení sociální demokracie ČSSD hlasovalo o důvěrách v jednotlivé členy nejužšího stranického vedení. Sám ale členy ústředního výkonného výboru, kteří se dnes sešli v Hradci Králové, po neúspěchu v senátních a komunálních volbách o důvěru požádá. Předpokládá se, že ji dostane.

Širší vedení ČSSD v Hradci hodnotí volby, Hamáček pravděpodobně požádá o důvěru

Sociální demokracii čeká v sobotu jednání širšího vedení, které určí další směřování vládní strany před březnovým volebním sjezdem. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček se chystá požádat ústřední výkonný výbor o důvěru po komunálních a senátních volbách, které dopadly pro ČSSD neúspěchem. Není vyloučeno, že straníci v Hradci Králové přijdou i s dalšími návrhy řešení, o kterých se pak bude hlasovat.

Ministerstvo chce úplně zakázat vystupování zvířat v cirkusech. Přijedu se lvy na Václavák, vzkazuje Berousek

Ministerstvo zemědělství (MZe) navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. Obsahuje to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. Před necelými dvěma týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14 tisíc lidí.