Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V knihovně se dnes dražily úsměvné snímky ze hřbitovů

 
sobota, 7. března 2015, 17:23

Snímky netradičních hrobů ve tvaru sfingy, postele, s majákem či tunelem se dnes dražily na benefici v liberecké knihovně. Úsměvné i poetické fotografie v Česku a při cestách do zahraničí vytvořil básník a písničkář Jan Burian. Aukce vynesla 70 tisíc korun. Peníze dostane liberecký hospic, který se bude otevírat na konci letošního roku.

Na benefici se dnes dražilo 36 děl z výstavy Veselé fotografie ze hřbitovů. Prodaly se všechny. Podle Buriana je to jen zlomek jeho sbírky, který čítá několik tisíc fotografií. "Zjistil jsem, že na hřbitovech je spousta legračních a zajímavých objektů," uvedl Burian.

Podle něj mají některé národy hroby veselé, což je dáno i jejich přístupem k životu. "Jiné národy k tomu mají lepší vztah, protože jim smrt připadá jako součást života. My, jak jsme vychovaní materialisticky, to chápeme jako něco nepochopitelného a spíš před tím utíkáme," uvedl. Hřbitovy vytvářené v Česku v posledních letech mu připomínají panelákové sídliště. "Je to jen šutr a jinak nic, nevlídné místo," dodal.

Na dnešní aukci se prodalo i několik bizarních fotografií z českých hřbitovů. Na jednom byl mezi hroby stromek vytvořený z pet lahví, na dalším cedule upozorňující na kontrolu zakoupené doby hrobního místa. Na hřbitově v Plzni je na jednom náhrobku vedle sebe obrázek ukřižovaného Ježíše a cedule s upozorněním, že prostor je monitorován kamerou. "Přesnější by mělo být, že je sledován boží kamerou," glosoval fotografii licitátor a herec Jaroslav Dušek. Ve Znojmě zase zaujala Buriana cedule, aby všichni po zaznění klaksonu opustili prostor hřbitova. "V člověku to vyvolává pocit, že se zvednou všichni nebožtíci a zmizí," poznamenal Burian.

Na dnešní aukci, kde se k jídlu podávaly rakvičky a věnečky, byl ale zájem zejména o poetické snímky hrobů ze zahraničí. Burian fotografoval hroby v jižní Americe, jižní i severní Evropě. Nejvíce ale účastníky aukce lákal Velikonoční ostrov, nejvyšší částkou byly 4000 korun za fotografii náhrobku s nápisem art. "To je pro někoho, kdo touží pohřbít umění. Takový hrob art," s nadsázkou pronesl Dušek. Za 4000 Kč se vydražil také snímek náhrobku z Portugalska s okřídleným andělským srdcem. Poetické snímky objevil Burian i v Čechách. Třeba v Karlových Varech je na jednom náhrobku anděl, který jakoby dopisuje epitaf.

Napsala ČTK

Kam dál?

Zámecký park ve Frýdlantě získá svoji původní podobu

sobota, 7. března 2015, 14:55

Zámecký park ve Frýdlantě na Liberecku prochází nejrozsáhlejší úpravou za několik desetiletí. Revitalizace si vyžádá zhruba 11...

Tygři zdolali poslední Slavii 2:0 a definitivně se zachránil

sobota, 7. března 2015, 09:26

Hokejisté Liberce zdolali v prvním kole skupiny o umístění na 11.- 14. místě v extralize jistého účastníka baráže Slavii 2:0 a...

Záchrannou službu v České Lípě čeká stěhování do lepšího

čtvrtek, 5. března 2015, 19:45

Zdravotnickou záchrannou službu v České Lípě čeká stěhování. Z nevyhovujících prostor v areálu nemocnice by se měla přestěhovat...

Hasiči zrušili zkoušku sirén kvůli zítřejší pietě

středa, 4. března 2015, 09:08

Na uctění památky obětí střelce, který minulý týden zaútočil v restauraci Družba v Uherském Brodě, by se měly ve čtvrtek po celé...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragické úmrtí muže, kterého zasypala siláž,...

  • Vyšetřování tragické nehody ve...

  • Nová silnice z Liberce do Jablonce nad Nisou...

  • Strážníky přivolal zoufalý řidič, odjezd z...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Božská voda a sto let tradice. Spa Resort Libverda zve na...

Lázeňský komplex v Libverdě na úpatí Jizerských hor je oázou klidu v dnešní uspěchané době. Spa...

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne....

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...