Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V knihovně se dnes dražily úsměvné snímky ze hřbitovů

 
sobota, 7. března 2015, 17:23

Snímky netradičních hrobů ve tvaru sfingy, postele, s majákem či tunelem se dnes dražily na benefici v liberecké knihovně. Úsměvné i poetické fotografie v Česku a při cestách do zahraničí vytvořil básník a písničkář Jan Burian. Aukce vynesla 70 tisíc korun. Peníze dostane liberecký hospic, který se bude otevírat na konci letošního roku.

Na benefici se dnes dražilo 36 děl z výstavy Veselé fotografie ze hřbitovů. Prodaly se všechny. Podle Buriana je to jen zlomek jeho sbírky, který čítá několik tisíc fotografií. "Zjistil jsem, že na hřbitovech je spousta legračních a zajímavých objektů," uvedl Burian.

Podle něj mají některé národy hroby veselé, což je dáno i jejich přístupem k životu. "Jiné národy k tomu mají lepší vztah, protože jim smrt připadá jako součást života. My, jak jsme vychovaní materialisticky, to chápeme jako něco nepochopitelného a spíš před tím utíkáme," uvedl. Hřbitovy vytvářené v Česku v posledních letech mu připomínají panelákové sídliště. "Je to jen šutr a jinak nic, nevlídné místo," dodal.

Na dnešní aukci se prodalo i několik bizarních fotografií z českých hřbitovů. Na jednom byl mezi hroby stromek vytvořený z pet lahví, na dalším cedule upozorňující na kontrolu zakoupené doby hrobního místa. Na hřbitově v Plzni je na jednom náhrobku vedle sebe obrázek ukřižovaného Ježíše a cedule s upozorněním, že prostor je monitorován kamerou. "Přesnější by mělo být, že je sledován boží kamerou," glosoval fotografii licitátor a herec Jaroslav Dušek. Ve Znojmě zase zaujala Buriana cedule, aby všichni po zaznění klaksonu opustili prostor hřbitova. "V člověku to vyvolává pocit, že se zvednou všichni nebožtíci a zmizí," poznamenal Burian.

Na dnešní aukci, kde se k jídlu podávaly rakvičky a věnečky, byl ale zájem zejména o poetické snímky hrobů ze zahraničí. Burian fotografoval hroby v jižní Americe, jižní i severní Evropě. Nejvíce ale účastníky aukce lákal Velikonoční ostrov, nejvyšší částkou byly 4000 korun za fotografii náhrobku s nápisem art. "To je pro někoho, kdo touží pohřbít umění. Takový hrob art," s nadsázkou pronesl Dušek. Za 4000 Kč se vydražil také snímek náhrobku z Portugalska s okřídleným andělským srdcem. Poetické snímky objevil Burian i v Čechách. Třeba v Karlových Varech je na jednom náhrobku anděl, který jakoby dopisuje epitaf.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

Zámecký park ve Frýdlantě získá svoji původní podobu

sobota, 7. března 2015, 14:55

Zámecký park ve Frýdlantě na Liberecku prochází nejrozsáhlejší úpravou za několik desetiletí. Revitalizace si vyžádá zhruba 11...

Tygři zdolali poslední Slavii 2:0 a definitivně se zachránil

sobota, 7. března 2015, 09:26

Hokejisté Liberce zdolali v prvním kole skupiny o umístění na 11.- 14. místě v extralize jistého účastníka baráže Slavii 2:0 a...

Záchrannou službu v České Lípě čeká stěhování do lepšího

čtvrtek, 5. března 2015, 19:45

Zdravotnickou záchrannou službu v České Lípě čeká stěhování. Z nevyhovujících prostor v areálu nemocnice by se měla přestěhovat...

Hasiči zrušili zkoušku sirén kvůli zítřejší pietě

středa, 4. března 2015, 09:08

Na uctění památky obětí střelce, který minulý týden zaútočil v restauraci Družba v Uherském Brodě, by se měly ve čtvrtek po celé...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Mobilů od Huawei se zbaví úřad vlády i ministerstvo průmyslu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Uvedli to dnes premiér a mluvčí MPO Milan Řepka. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela.

Bartoš neuspěl se stížností, za nápis v Polné dostal podmínku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše v kauze protižidovského textu na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Justice mu pravomocně vyměřila rok vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází, odůvodnění zatím ústavní soudci nezpřístupnili.

Ve státním podniku Diamo zasahuje policie. Zatím není jasné proč

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují ve státním podniku DIAMO. Důvod zatím není znám. Ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě uvedlo, že s policií spolupracuje.