Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V knihovně se dnes dražily úsměvné snímky ze hřbitovů

 
sobota, 7. března 2015, 17:23

Snímky netradičních hrobů ve tvaru sfingy, postele, s majákem či tunelem se dnes dražily na benefici v liberecké knihovně. Úsměvné i poetické fotografie v Česku a při cestách do zahraničí vytvořil básník a písničkář Jan Burian. Aukce vynesla 70 tisíc korun. Peníze dostane liberecký hospic, který se bude otevírat na konci letošního roku.

Na benefici se dnes dražilo 36 děl z výstavy Veselé fotografie ze hřbitovů. Prodaly se všechny. Podle Buriana je to jen zlomek jeho sbírky, který čítá několik tisíc fotografií. "Zjistil jsem, že na hřbitovech je spousta legračních a zajímavých objektů," uvedl Burian.

Podle něj mají některé národy hroby veselé, což je dáno i jejich přístupem k životu. "Jiné národy k tomu mají lepší vztah, protože jim smrt připadá jako součást života. My, jak jsme vychovaní materialisticky, to chápeme jako něco nepochopitelného a spíš před tím utíkáme," uvedl. Hřbitovy vytvářené v Česku v posledních letech mu připomínají panelákové sídliště. "Je to jen šutr a jinak nic, nevlídné místo," dodal.

Na dnešní aukci se prodalo i několik bizarních fotografií z českých hřbitovů. Na jednom byl mezi hroby stromek vytvořený z pet lahví, na dalším cedule upozorňující na kontrolu zakoupené doby hrobního místa. Na hřbitově v Plzni je na jednom náhrobku vedle sebe obrázek ukřižovaného Ježíše a cedule s upozorněním, že prostor je monitorován kamerou. "Přesnější by mělo být, že je sledován boží kamerou," glosoval fotografii licitátor a herec Jaroslav Dušek. Ve Znojmě zase zaujala Buriana cedule, aby všichni po zaznění klaksonu opustili prostor hřbitova. "V člověku to vyvolává pocit, že se zvednou všichni nebožtíci a zmizí," poznamenal Burian.

Na dnešní aukci, kde se k jídlu podávaly rakvičky a věnečky, byl ale zájem zejména o poetické snímky hrobů ze zahraničí. Burian fotografoval hroby v jižní Americe, jižní i severní Evropě. Nejvíce ale účastníky aukce lákal Velikonoční ostrov, nejvyšší částkou byly 4000 korun za fotografii náhrobku s nápisem art. "To je pro někoho, kdo touží pohřbít umění. Takový hrob art," s nadsázkou pronesl Dušek. Za 4000 Kč se vydražil také snímek náhrobku z Portugalska s okřídleným andělským srdcem. Poetické snímky objevil Burian i v Čechách. Třeba v Karlových Varech je na jednom náhrobku anděl, který jakoby dopisuje epitaf.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

Zámecký park ve Frýdlantě získá svoji původní podobu

sobota, 7. března 2015, 14:55

Zámecký park ve Frýdlantě na Liberecku prochází nejrozsáhlejší úpravou za několik desetiletí. Revitalizace si vyžádá zhruba 11...

Tygři zdolali poslední Slavii 2:0 a definitivně se zachránil

sobota, 7. března 2015, 09:26

Hokejisté Liberce zdolali v prvním kole skupiny o umístění na 11.- 14. místě v extralize jistého účastníka baráže Slavii 2:0 a...

Záchrannou službu v České Lípě čeká stěhování do lepšího

čtvrtek, 5. března 2015, 19:45

Zdravotnickou záchrannou službu v České Lípě čeká stěhování. Z nevyhovujících prostor v areálu nemocnice by se měla přestěhovat...

Hasiči zrušili zkoušku sirén kvůli zítřejší pietě

středa, 4. března 2015, 09:08

Na uctění památky obětí střelce, který minulý týden zaútočil v restauraci Družba v Uherském Brodě, by se měly ve čtvrtek po celé...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie pátrá po uprchlém vězni. Pomoci může...

  • Na Liberec míří další bouřky a silný vítr....

  • Do centra Liberce se vrací McDonald's. Novou...

  • Liberec bude mít svou vlastní pohřební...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policisté na víkend chystají rozsáhlé kontroly. Zaměří se na rychlost, pásy nebo telefonování

Dopravní policie startuje celorepublikovou dopravně bezpečnostní akci, při níž se zaměří na bezpečnost provozu. A tak se bude měřit rychlost a kontrolovat používání pásů nebo telefonování za jízdy.

Licencování řidičů taxi: Figurant vyzkoušel na vlastní kůži byrokracii celého procesu

Problém s regulací v oblasti poskytování přepravních služeb je velice intenzivně diskutovaným tématem, obzvláště konflikt mezi tradiční taxislužbou a moderními platformami, který se ve značné míře odehrává především v Praze. To reflektují jednání na úrovni vlády, ministerstev nebo magistrátů o podobě regulace. Ta současná je nevyhovující, především kvůli nadbytečné byrokracii. O tom se přesvědčil figurant Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), který procesem získání všech nutných povolení pro výkon taxislužby osobně prošel.

Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar

Osm změn ve srovnání s aktuálním kabinetem v demisi by měla doznat druhá vládní sestava Andreje Babiše (ANO), pokud jeho hnutí vytvoří koalici s ČSSD. Babiš dnes oznámil, že kromě pěti postů uvolněných pro sociální demokraty obmění další tři místa ve vládě z devíti, která ANO zůstanou. Ministrem obrany se stane dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, který nahradí Karlu Šlechtovou (oba za ANO). Poslankyně Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (oba ANO). Ministryní průmyslu bude podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, ve funkci vystřídá Tomáše Hünera (za ANO).