Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita přestavuje budovu v Třebízského ulici. Dobová mozaika už se sem nevrátí

 
sobota, 13. října 2018, 08:45

Trochu zastrčená budova v libereckého Třebízského ulici prochází výraznou rekonstrukcí. Po jejím dokončení z původní stavby moc nezbude. To je případ i dobové mozaiky, která visela nad vchodem do budovy, ale univerzitě se do plánů na obnovu domu nehodila. Nakonec ji zachránila jiná univerzita, ta pardubická, a mozaika tak nejspíš skončí alespoň v muzeu.

Budovu si původně nechala postavit sama univerzita, byly tu studentské koleje. Dlouhé roky ji pak využívala policie, která ale před několika lety odešla a objekt byl prázdný. A tak se ji opět ujala univerzita, jde totiž o vůbec první budovu, kterou si v Liberci nechala postavit. Nově z ní ale budou laboratoře.

Kolej začal fungovat v roce 1955. „Pamětníci vzpomínají, že se vždy po několika týdnech hromadně přestěhovávali do pokojů přes chodbu. Pokoje otočené na severovýchod byly totiž chladnější než ty přes chodbu,“ uvedl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Protože byla budova bez využití, škola se ji rozhodla opět koupit a znovu provozovat. V létě začala přestavba na laboratoře.

Tím, že se koleje stavěli v „budovatelských“ 50. letech, šlo o prakticky jedinou připomínku socialistického realismu v Liberci. Vstup do budovy pak vévodila dobová mozaika - studentka s knihou a student s kružítkem a rolí nákresů, ukazovala tak na využití budovy.

Univerzita už ale unikátní mozaiku na budově nechtěla, a tak se jí ujali restaurátoři z pardubické univerzity. „Po domluvě s vedením Technické univerzity v Liberci byla mozaika na počátku července letošního roku sejmuta ze svého původního umístění, smluvně převedena do majetku Univerzity Pardubice a transportována k restaurátorskému zákroku do Litomyšle, kde sídlí fakulta restaurování,“ řekl Jan Vojtěchovský, vedoucí ateliéru restaurování nástěnné malby a sgrafita Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Aktuálně probíhají jednání se Severočeským muzeem v Liberci, jaké bude využití mozaiky v budoucnosti.

Rekonstrukci budovy T zařadila univerzita do projektu Vzdělávací infrastruktura TUL pro zvyšování relevance, kvality a přístupu ke vzdělání v podmínkách Průmyslu 4.0 a bude na ni čerpat dotaci z OP VVV ve výši zhruba poloviny nákladů. Stavba i s vybavením je přitom odhadována na 90 milionů korun i s DPH. Firma CL Evans dokončí stavbu za necelý rok – v srpnu roku 2019.

Mozaika na budově v Třebízského ulici

Dobové mozaika bylau místěná nad vchodem - studentka s knihou a student s kružítkem a rolí nákresů. Mozaika hlásící se k období socialistického realismu je památkáři ceněná, na poslední chvíli se ji podařilo zachránit. Je jedním z mála existujících dokladů inovativní technologie prefabrikované mozaiky 50. let, která byla vyvinuta v národním podniku Železnobrodské sklo. Na budovu už se nevrátí, pravděpodobně ji dostane Severočeské muzeum. 

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto TUL
 


 

Kam dál?

Najdou Bílí Tygři svého maskota na Educa Myjob 2018?

pondělí, 8. října 2018, 08:45

Pozor hlášení! Hledá se nový maskot Bílých Tygrů Liberec! Rozhodne se o tom na veletrhu EDUCA MYJOB LIBEREC 2018 v liberecké Home...

Univerzita se dostala do prestižního žebříčku vysokých škol. Patří...

neděle, 7. října 2018, 07:01

Technická univerzita se raduje. Objevila se totiž v dalším žebříčku Times Higher Education. Do něj je zahrnuto 1260 univerzit. Na...

Učitelé v Liberci dostanou od města peníze navíc. Každý si v průměru...

úterý, 25. září 2018, 08:01

Liberec na odměny učitelů základních škol přidá jednorázově dva miliony korun. Na jednoho učitele v průměru vychází 4000 korun....

Český novinář podle středoškoláků: vzdělaný, ale občas úplatný a...

sobota, 15. září 2018, 10:04

Kdyby žáci gymnázií, středních odborných škol a učilišť sestavovali profil průměrného českého novináře, patrně by vynikal svým...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak je to s osobními údaji na internetu?

Se svými osobními údaji nakládáme na internetu v podstatě denně. Internetové společnosti běžně využívají osobní údaje k cílenému marketingu. Díky tomu se Google dostal mezi tři nejvíce ceněné značky na světě. Loňská aféra s britskou konzultantskou společností Cambridge Analytica také ukázala, že osobní údaje zadané samotnými uživateli na sociální sítě mohou být zneužity dokonce k ovlivnění voleb. Co všechno se rozumí osobními údaji a jaká práva v souvislosti s nimi mají fyzické osoby?

Zhruba 190 tisíc seniorů v Česku nemá starobní penzi ani 10 tisíc korun

Zhruba 190 tisíc seniorek a seniorů musí měsíčně vystačit s důchodem pod 10 tisíc korun. Kolem 60 tisíc lidí pak nemá starobní penzi ani 8000 korun. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které sněmovnímu sociálnímu výboru poskytla zastupující náměstkyně ministerstva práce pro pojistné systémy a dávky Kateřina Jirková. Hranice příjmové chudoby pro samotného člověka loni v ČR činila 11 963 korun, letos bude o něco vyšší.

Desetitisíce lidí se od rána zapojily do sbírky potravin

Desetitisíce lidí se dnes od rána zapojily v obchodech do celonárodní Sbírky potravin. Zájem byl podle pořadatelů srovnatelný se sbírkami v předchozích letech. Během akce dnes zákazníci 337 obchodů po celé republice mohli věnovat trvanlivé jídlo či drogistické potřeby pro lidi v nouzi. Letos poprvé mohou lidé přispět i při nákupu na internetu, kde bude sbírka pokračovat ještě týden. Výsledky budou známé v neděli.