Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita přestavuje budovu v Třebízského ulici. Dobová mozaika už se sem nevrátí

 
sobota, 13. října 2018, 08:45

Trochu zastrčená budova v libereckého Třebízského ulici prochází výraznou rekonstrukcí. Po jejím dokončení z původní stavby moc nezbude. To je případ i dobové mozaiky, která visela nad vchodem do budovy, ale univerzitě se do plánů na obnovu domu nehodila. Nakonec ji zachránila jiná univerzita, ta pardubická, a mozaika tak nejspíš skončí alespoň v muzeu.

Budovu si původně nechala postavit sama univerzita, byly tu studentské koleje. Dlouhé roky ji pak využívala policie, která ale před několika lety odešla a objekt byl prázdný. A tak se ji opět ujala univerzita, jde totiž o vůbec první budovu, kterou si v Liberci nechala postavit. Nově z ní ale budou laboratoře.

Kolej začal fungovat v roce 1955. „Pamětníci vzpomínají, že se vždy po několika týdnech hromadně přestěhovávali do pokojů přes chodbu. Pokoje otočené na severovýchod byly totiž chladnější než ty přes chodbu,“ uvedl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Protože byla budova bez využití, škola se ji rozhodla opět koupit a znovu provozovat. V létě začala přestavba na laboratoře.

Tím, že se koleje stavěli v „budovatelských“ 50. letech, šlo o prakticky jedinou připomínku socialistického realismu v Liberci. Vstup do budovy pak vévodila dobová mozaika - studentka s knihou a student s kružítkem a rolí nákresů, ukazovala tak na využití budovy.

Univerzita už ale unikátní mozaiku na budově nechtěla, a tak se jí ujali restaurátoři z pardubické univerzity. „Po domluvě s vedením Technické univerzity v Liberci byla mozaika na počátku července letošního roku sejmuta ze svého původního umístění, smluvně převedena do majetku Univerzity Pardubice a transportována k restaurátorskému zákroku do Litomyšle, kde sídlí fakulta restaurování,“ řekl Jan Vojtěchovský, vedoucí ateliéru restaurování nástěnné malby a sgrafita Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Aktuálně probíhají jednání se Severočeským muzeem v Liberci, jaké bude využití mozaiky v budoucnosti.

Rekonstrukci budovy T zařadila univerzita do projektu Vzdělávací infrastruktura TUL pro zvyšování relevance, kvality a přístupu ke vzdělání v podmínkách Průmyslu 4.0 a bude na ni čerpat dotaci z OP VVV ve výši zhruba poloviny nákladů. Stavba i s vybavením je přitom odhadována na 90 milionů korun i s DPH. Firma CL Evans dokončí stavbu za necelý rok – v srpnu roku 2019.

Mozaika na budově v Třebízského ulici

Dobové mozaika bylau místěná nad vchodem - studentka s knihou a student s kružítkem a rolí nákresů. Mozaika hlásící se k období socialistického realismu je památkáři ceněná, na poslední chvíli se ji podařilo zachránit. Je jedním z mála existujících dokladů inovativní technologie prefabrikované mozaiky 50. let, která byla vyvinuta v národním podniku Železnobrodské sklo. Na budovu už se nevrátí, pravděpodobně ji dostane Severočeské muzeum. 

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto TUL
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 12. října 2018, 17:43

FOTO: U Dětřichova vyhasl život řidiče, který naboural do stromu

pátek, 12. října 2018, 11:22

Dnešní cestu po silnici I/13 ve směru od Liberce nad Frýdlant bohužel nepřežil třiatřicetiletý řidič osobního automobilu, který...

Řidič ve smyku skončil ve svodidlech, následně se odrazil a opět do...

pátek, 12. října 2018, 06:00

Nezodpovědnou jízdu má za sebou řidič vozidla značky Škoda. Ten se vydal na rychlostní silnici I/35 pod vlivem alkoholu a svou...

Zvrat v povolebním vyjednávání. ANO odmítlo být v koalici s ODS

středa, 10. října 2018, 21:26

Koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO a ODS v Liberci nevznikne. Jednání byla ukončena. ANO odmítlo být v jedné...

Aktualizováno 9. října 2018, 21:43

Jsem špatná dcera, napsala čtrnáctiletá Eliška rodičům a zmizela....

úterý, 9. října 2018, 19:20

Vrtulník nad Libercem, v terénu desítky policistů a hasičů. Tak probíhalo pátrání po čtrnáctileté Elišce z Liberce, která se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bartoš neuspěl se stížností, za nápis v Polné dostal podmínku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše v kauze protižidovského textu na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Justice mu pravomocně vyměřila rok vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází, odůvodnění zatím ústavní soudci nezpřístupnili.

Ve státním podniku Diamo zasahuje policie. Zatím není jasné proč

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují ve státním podniku DIAMO. Důvod zatím není znám. Ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě uvedlo, že s policií spolupracuje.

Brněnský Zetor v problémech. Do konce března propustí čtyřicet procent zaměstnanců

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors do konce března 2019 propustí 260 lidí, což je asi 40 procent zaměstnanců. Důvodem jsou ekonomické potíže firmy. O propouštění informovala Česká televize.