Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita přestavuje budovu v Třebízského ulici. Dobová mozaika už se sem nevrátí

 
sobota, 13. října 2018, 08:45

Trochu zastrčená budova v libereckého Třebízského ulici prochází výraznou rekonstrukcí. Po jejím dokončení z původní stavby moc nezbude. To je případ i dobové mozaiky, která visela nad vchodem do budovy, ale univerzitě se do plánů na obnovu domu nehodila. Nakonec ji zachránila jiná univerzita, ta pardubická, a mozaika tak nejspíš skončí alespoň v muzeu.

Budovu si původně nechala postavit sama univerzita, byly tu studentské koleje. Dlouhé roky ji pak využívala policie, která ale před několika lety odešla a objekt byl prázdný. A tak se ji opět ujala univerzita, jde totiž o vůbec první budovu, kterou si v Liberci nechala postavit. Nově z ní ale budou laboratoře.

Kolej začal fungovat v roce 1955. „Pamětníci vzpomínají, že se vždy po několika týdnech hromadně přestěhovávali do pokojů přes chodbu. Pokoje otočené na severovýchod byly totiž chladnější než ty přes chodbu,“ uvedl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Protože byla budova bez využití, škola se ji rozhodla opět koupit a znovu provozovat. V létě začala přestavba na laboratoře.

Tím, že se koleje stavěli v „budovatelských“ 50. letech, šlo o prakticky jedinou připomínku socialistického realismu v Liberci. Vstup do budovy pak vévodila dobová mozaika - studentka s knihou a student s kružítkem a rolí nákresů, ukazovala tak na využití budovy.

Univerzita už ale unikátní mozaiku na budově nechtěla, a tak se jí ujali restaurátoři z pardubické univerzity. „Po domluvě s vedením Technické univerzity v Liberci byla mozaika na počátku července letošního roku sejmuta ze svého původního umístění, smluvně převedena do majetku Univerzity Pardubice a transportována k restaurátorskému zákroku do Litomyšle, kde sídlí fakulta restaurování,“ řekl Jan Vojtěchovský, vedoucí ateliéru restaurování nástěnné malby a sgrafita Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Aktuálně probíhají jednání se Severočeským muzeem v Liberci, jaké bude využití mozaiky v budoucnosti.

Rekonstrukci budovy T zařadila univerzita do projektu Vzdělávací infrastruktura TUL pro zvyšování relevance, kvality a přístupu ke vzdělání v podmínkách Průmyslu 4.0 a bude na ni čerpat dotaci z OP VVV ve výši zhruba poloviny nákladů. Stavba i s vybavením je přitom odhadována na 90 milionů korun i s DPH. Firma CL Evans dokončí stavbu za necelý rok – v srpnu roku 2019.

Mozaika na budově v Třebízského ulici

Dobové mozaika bylau místěná nad vchodem - studentka s knihou a student s kružítkem a rolí nákresů. Mozaika hlásící se k období socialistického realismu je památkáři ceněná, na poslední chvíli se ji podařilo zachránit. Je jedním z mála existujících dokladů inovativní technologie prefabrikované mozaiky 50. let, která byla vyvinuta v národním podniku Železnobrodské sklo. Na budovu už se nevrátí, pravděpodobně ji dostane Severočeské muzeum. 

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto TUL
 


 

Kam dál?

Najdou Bílí Tygři svého maskota na Educa Myjob 2018?

pondělí, 8. října 2018, 08:45

Pozor hlášení! Hledá se nový maskot Bílých Tygrů Liberec! Rozhodne se o tom na veletrhu EDUCA MYJOB LIBEREC 2018 v liberecké Home...

Univerzita se dostala do prestižního žebříčku vysokých škol. Patří...

neděle, 7. října 2018, 07:01

Technická univerzita se raduje. Objevila se totiž v dalším žebříčku Times Higher Education. Do něj je zahrnuto 1260 univerzit. Na...

Učitelé v Liberci dostanou od města peníze navíc. Každý si v průměru...

úterý, 25. září 2018, 08:01

Liberec na odměny učitelů základních škol přidá jednorázově dva miliony korun. Na jednoho učitele v průměru vychází 4000 korun....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda v jeho bydlišti ve Zlíně. Plzeňskému rodákovi dodatečně osobně pogratuloval k letošním stým narozeninám a předal mu dárky vztahující se k Plzni. Setkání s Miroslavem Zikmundem, který je od roku 1999 čestným občanem města Plzně, označil primátor za nezapomenutelné.

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.