Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Děti ze školy v Ruprechticích zůstanou v azylu po celý školní rok

 
sobota, 24. listopadu 2018, 07:45

Zhruba 360 dětí z liberecké základní školy na náměstí Míru se bude učit v náhradních prostorech celý tento školní rok. Od začátku září docházejí na univerzitu a dvou jiných základních škol ve městě. Vedení radnice doufalo, že by se děti mohly vrátit do své školy na druhém pololetí, rekonstrukce dvou budov bezmála za 70 milionů korun ale provázejí komplikace.

Město mělo od firmy, která školu opravuje, ústní příslib, že se pokusí dobu prací zkrátit. „Bohužel se to nepovede, takže bude to podle toho, jak je uzavřená smlouva. Platí, že k předání hlavní budovy by mělo dojít někdy v březnu či dubnu. Nemá ale smysl, aby se děti v té době vracely, zbytečně by to narušilo výuku," uvedl  náměstek primátora pro školství Ivan Langr. Podle něj se s univerzitou už dohodli, že děti budou moci její prostory využívat až do konce června.

Problémy od počátku

Škola, jejíž historie sahá do roku 1889, opravu potřebovala. Kompletní rekonstrukce vnitřních prostor obou budov ZŠ nám. Míru, oken, dveří, fasády i střechy je plánovaná na 52 týdnů. Začala letos o letních prázdninách. Kapacita školy zůstane stejná, přibudou ale čtyři odborné učebny. Město na rekonstrukci získalo evropskou dotaci.

Problémy provázejí stavbu od počátku. „Některé změny byly vyvolané chybou projektu, v důsledku nesouladu projektové dokumentace s výkazem výměr," uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová. Kvůli trhlinám se také například musela ve třetím patře neplánovaně odstranit konstrukce podhledu stropu a vytvořit nová. Další změny se dělaly na základě požadavků města. Vliv to má i na cenu, náklady na stavbu jsou už nyní asi o šest milionů vyšší oproti původně podepsané smlouvě. Více také město zaplatí za náhradní dopravu, náhradní stravování a úhradu energií na univerzitě. Na pololetí počítala radnice s částkou 2,3 milionu korun.

Část do okolních škol, část na Univerzitu

Děti z prvních a třetích tříd od září chodí do ZŠ Vrchlického a z druhých tříd do sousední ZŠ Sokolská, jež jsou od školy na náměstí Míru vzdálené asi 1,5 kilometru. Ostatní školáci dojíždějí do areálu univerzity u Husovy ulice, kolem 210 dětí. Město pro ně zajistilo náhradní autobusovou dopravu. „Autobusy jezdí plné, využívá je 90 procent dětí," uvedla ředitelka školy Pavlína Kubrová. S náhradními prostory na univerzitě jsou podle ní spokojeni.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Na návštěvě v iQlandii. Jeden den nestačí, musíte se sem vrátit

čtvrtek, 25. října 2018, 17:00

Když už máte volný víkend, je potřeba vymyslet, jak ho strávit. My jsme vyzkoušeli libereckou iQLANDII. Ideální volba pro rodinu...

Univerzita přestavuje budovu v Třebízského ulici. Dobová mozaika už...

sobota, 13. října 2018, 08:45

Trochu zastrčená budova v libereckého Třebízského ulici prochází výraznou rekonstrukcí. Po jejím dokončení z původní stavby moc...

Najdou Bílí Tygři svého maskota na Educa Myjob 2018?

pondělí, 8. října 2018, 08:45

Pozor hlášení! Hledá se nový maskot Bílých Tygrů Liberec! Rozhodne se o tom na veletrhu EDUCA MYJOB LIBEREC 2018 v liberecké Home...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.