Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Děti ze školy v Ruprechticích zůstanou v azylu po celý školní rok

 
sobota, 24. listopadu 2018, 07:45

Zhruba 360 dětí z liberecké základní školy na náměstí Míru se bude učit v náhradních prostorech celý tento školní rok. Od začátku září docházejí na univerzitu a dvou jiných základních škol ve městě. Vedení radnice doufalo, že by se děti mohly vrátit do své školy na druhém pololetí, rekonstrukce dvou budov bezmála za 70 milionů korun ale provázejí komplikace.

Město mělo od firmy, která školu opravuje, ústní příslib, že se pokusí dobu prací zkrátit. „Bohužel se to nepovede, takže bude to podle toho, jak je uzavřená smlouva. Platí, že k předání hlavní budovy by mělo dojít někdy v březnu či dubnu. Nemá ale smysl, aby se děti v té době vracely, zbytečně by to narušilo výuku," uvedl  náměstek primátora pro školství Ivan Langr. Podle něj se s univerzitou už dohodli, že děti budou moci její prostory využívat až do konce června.

Problémy od počátku

Škola, jejíž historie sahá do roku 1889, opravu potřebovala. Kompletní rekonstrukce vnitřních prostor obou budov ZŠ nám. Míru, oken, dveří, fasády i střechy je plánovaná na 52 týdnů. Začala letos o letních prázdninách. Kapacita školy zůstane stejná, přibudou ale čtyři odborné učebny. Město na rekonstrukci získalo evropskou dotaci.

Problémy provázejí stavbu od počátku. „Některé změny byly vyvolané chybou projektu, v důsledku nesouladu projektové dokumentace s výkazem výměr," uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová. Kvůli trhlinám se také například musela ve třetím patře neplánovaně odstranit konstrukce podhledu stropu a vytvořit nová. Další změny se dělaly na základě požadavků města. Vliv to má i na cenu, náklady na stavbu jsou už nyní asi o šest milionů vyšší oproti původně podepsané smlouvě. Více také město zaplatí za náhradní dopravu, náhradní stravování a úhradu energií na univerzitě. Na pololetí počítala radnice s částkou 2,3 milionu korun.

Část do okolních škol, část na Univerzitu

Děti z prvních a třetích tříd od září chodí do ZŠ Vrchlického a z druhých tříd do sousední ZŠ Sokolská, jež jsou od školy na náměstí Míru vzdálené asi 1,5 kilometru. Ostatní školáci dojíždějí do areálu univerzity u Husovy ulice, kolem 210 dětí. Město pro ně zajistilo náhradní autobusovou dopravu. „Autobusy jezdí plné, využívá je 90 procent dětí," uvedla ředitelka školy Pavlína Kubrová. S náhradními prostory na univerzitě jsou podle ní spokojeni.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Na návštěvě v iQlandii. Jeden den nestačí, musíte se sem vrátit

čtvrtek, 25. října 2018, 17:00

Když už máte volný víkend, je potřeba vymyslet, jak ho strávit. My jsme vyzkoušeli libereckou iQLANDII. Ideální volba pro rodinu...

Univerzita přestavuje budovu v Třebízského ulici. Dobová mozaika už...

sobota, 13. října 2018, 08:45

Trochu zastrčená budova v libereckého Třebízského ulici prochází výraznou rekonstrukcí. Po jejím dokončení z původní stavby moc...

Najdou Bílí Tygři svého maskota na Educa Myjob 2018?

pondělí, 8. října 2018, 08:45

Pozor hlášení! Hledá se nový maskot Bílých Tygrů Liberec! Rozhodne se o tom na veletrhu EDUCA MYJOB LIBEREC 2018 v liberecké Home...

Univerzita se dostala do prestižního žebříčku vysokých škol. Patří...

neděle, 7. října 2018, 07:01

Technická univerzita se raduje. Objevila se totiž v dalším žebříčku Times Higher Education. Do něj je zahrnuto 1260 univerzit. Na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”