Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Děti ze školy v Ruprechticích zůstanou v azylu po celý školní rok

 
sobota, 24. listopadu 2018, 07:45

Zhruba 360 dětí z liberecké základní školy na náměstí Míru se bude učit v náhradních prostorech celý tento školní rok. Od začátku září docházejí na univerzitu a dvou jiných základních škol ve městě. Vedení radnice doufalo, že by se děti mohly vrátit do své školy na druhém pololetí, rekonstrukce dvou budov bezmála za 70 milionů korun ale provázejí komplikace.

Město mělo od firmy, která školu opravuje, ústní příslib, že se pokusí dobu prací zkrátit. „Bohužel se to nepovede, takže bude to podle toho, jak je uzavřená smlouva. Platí, že k předání hlavní budovy by mělo dojít někdy v březnu či dubnu. Nemá ale smysl, aby se děti v té době vracely, zbytečně by to narušilo výuku," uvedl  náměstek primátora pro školství Ivan Langr. Podle něj se s univerzitou už dohodli, že děti budou moci její prostory využívat až do konce června.

Problémy od počátku

Škola, jejíž historie sahá do roku 1889, opravu potřebovala. Kompletní rekonstrukce vnitřních prostor obou budov ZŠ nám. Míru, oken, dveří, fasády i střechy je plánovaná na 52 týdnů. Začala letos o letních prázdninách. Kapacita školy zůstane stejná, přibudou ale čtyři odborné učebny. Město na rekonstrukci získalo evropskou dotaci.

Problémy provázejí stavbu od počátku. „Některé změny byly vyvolané chybou projektu, v důsledku nesouladu projektové dokumentace s výkazem výměr," uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová. Kvůli trhlinám se také například musela ve třetím patře neplánovaně odstranit konstrukce podhledu stropu a vytvořit nová. Další změny se dělaly na základě požadavků města. Vliv to má i na cenu, náklady na stavbu jsou už nyní asi o šest milionů vyšší oproti původně podepsané smlouvě. Více také město zaplatí za náhradní dopravu, náhradní stravování a úhradu energií na univerzitě. Na pololetí počítala radnice s částkou 2,3 milionu korun.

Část do okolních škol, část na Univerzitu

Děti z prvních a třetích tříd od září chodí do ZŠ Vrchlického a z druhých tříd do sousední ZŠ Sokolská, jež jsou od školy na náměstí Míru vzdálené asi 1,5 kilometru. Ostatní školáci dojíždějí do areálu univerzity u Husovy ulice, kolem 210 dětí. Město pro ně zajistilo náhradní autobusovou dopravu. „Autobusy jezdí plné, využívá je 90 procent dětí," uvedla ředitelka školy Pavlína Kubrová. S náhradními prostory na univerzitě jsou podle ní spokojeni.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Na rovince v Dětřichově večer havarovala dodávka plná lidí. Devět...

pátek, 23. listopadu 2018, 20:41

K dopravní nehodě došlo v pátek po půl sedmé v Dětřichově nedaleko motorestu. Havarovala tam dodávka plná lidí. Při nehodě se...

Tesco ve Foru zhashlo. Na vině je poškozený kabel

pátek, 23. listopadu 2018, 15:34

Supermarket Tesco v OC Forum je od pátečního poledne z technických důvodů mimo provoz. Na vině je výpadek elektřiny kvůli...

FOTO, VIDEO: Babiši odejdi, volali lidé v libereckých ulicích

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 18:48

„Stát není firma!“ „Nejsme Agrofert!“ „Agente StB, líp nám bude bez tebe!“ Taková hesla dnes vzkazovali lidé premiérovi České...

Liberec má nového primátora, město povede Jaroslav Zámečník

úterý, 20. listopadu 2018, 19:31

Primátorem Liberce se dnes stal Jaroslav Zámečník, lídr vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK). Vystřídal Tibora Batthyányho...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bartoš neuspěl se stížností, za nápis v Polné dostal podmínku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše v kauze protižidovského textu na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Justice mu pravomocně vyměřila rok vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází, odůvodnění zatím ústavní soudci nezpřístupnili.

Ve státním podniku Diamo zasahuje policie. Zatím není jasné proč

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují ve státním podniku DIAMO. Důvod zatím není znám. Ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě uvedlo, že s policií spolupracuje.

Brněnský Zetor v problémech. Do konce března propustí čtyřicet procent zaměstnanců

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors do konce března 2019 propustí 260 lidí, což je asi 40 procent zaměstnanců. Důvodem jsou ekonomické potíže firmy. O propouštění informovala Česká televize.