Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Učit se obor budoucnosti? Střední škola otevřela učebnu robotiky

 
úterý, 27. listopadu 2018, 20:08

Střední průmyslová škola technická v Jablonci nad Nisou má jako první škola v Libereckém kraji robotickou učebnu. Ředitel školy Petr Froněk od ní očekává, že studentům pomůže snadněji se uplatnit na trhu práce.

„Protože se učí na reálných strojích v reálných podmínkách, a to je potom kvalifikuje pro to, že mohou okamžitě nastoupit," řekl Petr Froněk.

Zájem o takové absolventy dnes při slavnostním otevření učebny potvrdili i zástupci firem, které se na jejím vzniku podílely. „Hledáme stovky zaměstnanců a absolventi jsou pro nás vhodní adepti," uvedla Martina Leslerová, která má ve Škodě Auto na starost spolupráci se středními školami. Jablonecká škola má ze škodovky robota, který byl na lince v Kvasinách. „Žáci si mohou vyzkoušet, co potom budou dělat v praxi," dodala.

Obor budoucnosti

Dalšího robota, který unese až 200 kilogramů, získala škola od jednatele firmy Teneo 3000 Miloše Šikoly. Robotiku považuje za perspektivní obor budoucnosti. „Myslím, že kdo studuje tento obor, nemůže mít problém se zaměstnáním v budoucnu, ať už se bude dít cokoliv. I kdyby automotive nefungoval tak, jak dnes," řekl.

Vytvoření speciální učebny za 1,5 milionu korun začala škola podle ředitele připravovat před dvěma lety právě na základě požadavků firem. Na robotiku je nyní zaměřený obor mechanik elektrotechnik, o který v předchozích letech nebyl zájem. Ve škole vyučují tento obor po čtyřleté odmlce teprve od loňska. Nyní je ve druhém ročníku 16 studentů a v prvním 18. Robotická učebna ale neslouží jen jim, využívají ji i studenti dalších oborů školy. „Chodí se seznamovat a získávají základní informace, protože společnost se tímto trendem vyvíjí," uvedl ředitel školy se zhruba 380 studenty. Škola podle něj učebnu využívá při výuce obrábění, frézování či úpravy materiálů, roboti ale umí například i svařovat.

Jak roboti fungují

Novou učebnu si pochvaluje Vít Nesvadba, který studuje třetí ročník oboru elektrikář - silnoproud. Nejdůležitější podle něj je zjistit, na jakém principu roboti fungují. „Mám doma vlastního robota a trvalo mi dva roky než jsem se ho naučil programovat a pochopil, proč to tak je," uvedl. Jako robotik by se chtěl živit. Byl už dokonce na praxi u jedné firmy, kde dokázal zprovoznit jednoho robota.

Napsal(a) ČTK | Foto Střední škola technická Jablonec
 


 

Kam dál?

Náplast studentky liberecké univerzity získala ocenění v Berlíně

úterý, 27. listopadu 2018, 07:01

Koncept nanovlákenné náplasti, která zlepšuje hojení po operacích tlustého střeva a snižuje komplikace po zákroku, vyvinula...

VIDEO: Podívejte se na poslední jízdu liberecké tramvaje T2R

středa, 21. listopadu 2018, 16:30

Nikde jinde na světě už ve veřejné dopravě nejezdily, jen v Liberci. Ale už ani to neplatí, v sobotu tramvaje s označením T2R...

FOTO: Humanoid Matylda se už vydal na svou cestu autostopem, míří k...

středa, 31. října 2018, 15:02

Robot Matylda, který se zrodil v jablonecké dílně OpenTechLab, už vyrazil na svou cestu. Autostopem chce dojet až do Pelhřimova,...

Policisté dopadli uprchlého vězně. Schovával se v zahrádkářské kolonii

sobota, 27. října 2018, 16:54

Policistům se podařilo dnes kolem druhé hodiny odpoledne zadržet hledaného vězně, po kterém ve čtvrtek vyhlásili pátrání. Muž...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Ozzy Osbourne ruší ze zdravotních důvodů další koncerty

Legendární Ozzy Osbourne byl nucen odložit další část svého rozlučkového turné No More Tours 2. Zpěvákův management oznámil, že se ruší koncerty v Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku. Děje se tak ze zdravotních důvodů. Už dříve byla zrušena i evropská část šňůry.