Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Učit se obor budoucnosti? Střední škola otevřela učebnu robotiky

 
úterý, 27. listopadu 2018, 20:08

Střední průmyslová škola technická v Jablonci nad Nisou má jako první škola v Libereckém kraji robotickou učebnu. Ředitel školy Petr Froněk od ní očekává, že studentům pomůže snadněji se uplatnit na trhu práce.

„Protože se učí na reálných strojích v reálných podmínkách, a to je potom kvalifikuje pro to, že mohou okamžitě nastoupit," řekl Petr Froněk.

Zájem o takové absolventy dnes při slavnostním otevření učebny potvrdili i zástupci firem, které se na jejím vzniku podílely. „Hledáme stovky zaměstnanců a absolventi jsou pro nás vhodní adepti," uvedla Martina Leslerová, která má ve Škodě Auto na starost spolupráci se středními školami. Jablonecká škola má ze škodovky robota, který byl na lince v Kvasinách. „Žáci si mohou vyzkoušet, co potom budou dělat v praxi," dodala.

Obor budoucnosti

Dalšího robota, který unese až 200 kilogramů, získala škola od jednatele firmy Teneo 3000 Miloše Šikoly. Robotiku považuje za perspektivní obor budoucnosti. „Myslím, že kdo studuje tento obor, nemůže mít problém se zaměstnáním v budoucnu, ať už se bude dít cokoliv. I kdyby automotive nefungoval tak, jak dnes," řekl.

Vytvoření speciální učebny za 1,5 milionu korun začala škola podle ředitele připravovat před dvěma lety právě na základě požadavků firem. Na robotiku je nyní zaměřený obor mechanik elektrotechnik, o který v předchozích letech nebyl zájem. Ve škole vyučují tento obor po čtyřleté odmlce teprve od loňska. Nyní je ve druhém ročníku 16 studentů a v prvním 18. Robotická učebna ale neslouží jen jim, využívají ji i studenti dalších oborů školy. „Chodí se seznamovat a získávají základní informace, protože společnost se tímto trendem vyvíjí," uvedl ředitel školy se zhruba 380 studenty. Škola podle něj učebnu využívá při výuce obrábění, frézování či úpravy materiálů, roboti ale umí například i svařovat.

Jak roboti fungují

Novou učebnu si pochvaluje Vít Nesvadba, který studuje třetí ročník oboru elektrikář - silnoproud. Nejdůležitější podle něj je zjistit, na jakém principu roboti fungují. „Mám doma vlastního robota a trvalo mi dva roky než jsem se ho naučil programovat a pochopil, proč to tak je," uvedl. Jako robotik by se chtěl živit. Byl už dokonce na praxi u jedné firmy, kde dokázal zprovoznit jednoho robota.

Napsal(a) ČTK | Foto Střední škola technická Jablonec
 


 

Kam dál?

Náplast studentky liberecké univerzity získala ocenění v Berlíně

úterý, 27. listopadu 2018, 07:01

Koncept nanovlákenné náplasti, která zlepšuje hojení po operacích tlustého střeva a snižuje komplikace po zákroku, vyvinula...

Děti ze školy v Ruprechticích zůstanou v azylu po celý školní rok

sobota, 24. listopadu 2018, 07:45

Zhruba 360 dětí z liberecké základní školy na náměstí Míru se bude učit v náhradních prostorech celý tento školní rok. Od začátku...

Na návštěvě v iQlandii. Jeden den nestačí, musíte se sem vrátit

čtvrtek, 25. října 2018, 17:00

Když už máte volný víkend, je potřeba vymyslet, jak ho strávit. My jsme vyzkoušeli libereckou iQLANDII. Ideální volba pro rodinu...

Univerzita přestavuje budovu v Třebízského ulici. Dobová mozaika už...

sobota, 13. října 2018, 08:45

Trochu zastrčená budova v libereckého Třebízského ulici prochází výraznou rekonstrukcí. Po jejím dokončení z původní stavby moc...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.