Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak složité je žít se zrakovým postižením? To si vyzkouší žáci liberecké základky

 
čtvrtek, 18. dubna 2019, 11:12

Benefiční akci Lesní světlušky pořádá ve čtvrtek druhého května základní škola Lesní v Liberci. V rámci ní proběhnou zážitkové aktivity, kde si žáci vyzkouší, jaké je žít se zrakovým postižením. Akce vyvrcholí v kině Varšava benefičním koncertem. Výtěžek Lesních světlušek půjde na nadaci Světluška.

Akce probíhá v rámci Dobro-druzi, organizovaném nadací Via, která podporuje dobrovolnickou činnost. Na Lesní ho organizuje školní parlament. „Odpoledne ve škole proběhnou zážitkové aktivity, kde si žáci budou moci vyzkoušet různé činnosti se zavázanýma očima, aby si uvědomili, jak je složité  žít se zrakovým postižením,” říká Petra Gabarová, učitelka ZŠ Lesní a koordinátorka školního parlamentu.

Návštěva potmě

Součástí bude i workshop Návštěva potmě, projekt organizovaný právě Světluškou, kde její pracovníci představí nové technologie, pomáhající nevidomým a také asistenčního psa. „Při přípravě spolupracujeme i s libereckým Tyflocentrem a Tyfloservisem,” dodala Gabarová.

Večer se uskuteční v kině Varšava benefiční koncert, kde vystoupí současní i bývalí žáci školy. „Oslovili jsme i známé osobnosti libereckého hudebního života, aby svou účastí obohatili náš program a podpořili dobrou věc, zatím nám přislíbil své vystoupení Jakub Děkan, Romuald Klemm a Adam Jánský,” uvedla Petra Gabarová.

Výstava zrakově postižených umělců

V kině Varšava bude v rámci akce i výstava obrazů dvou zrakově postižených umělců z Liberecka – Lukáše Černého a Andrey Klozové.

Koncert v Kině Varšava je určen i pro veřejnost. „Přijďte a pomozte nám pomáhat, věříme, že to má smysl,” uzavírá koordinátorka školního parlamentu.

Napsal(a) redakce | Foto ZŠ Lesní
 


 

Kam dál?

V kraji už je dokončená polovina Center odborného vzdělávání. Další...

neděle, 7. dubna 2019, 13:00

Výstavba osmi Center odborného vzdělávání (COV) za více jak 593 milionů korun úspěšně pokračuje. Projekt COV má za cíl zkvalitnit...

Dětská psychiatrička v otevřeném dopise kritizuje projekt proti...

pondělí, 1. dubna 2019, 17:14

V polovině ledna odstartovalo město projekt proti šikaně Princezna Julie, se kterým cestuje po libereckých školách. Lékařce Šárce...

iQlandia slaví páté narozeniny. Za tu dobu ji navštívilo přes dva...

pátek, 29. března 2019, 14:24

Přes dva miliony návštěvníků, 42 tisíc badatelských aktivit, tři tisíce workshopů a téměř tisícovka živých vystoupení...

Inteligentní systémy nebo technologie plastů. Liberecká univerzita...

středa, 20. března 2019, 09:23

Technická univerzita v Liberci otevře v příštím akademickém roce tři nové obory. Fakulta mechatroniky, informatiky a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 7 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.