Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita patří mezi osm set nejlepších. Do prestižního žebříčku se dostala vůbec poprvé

 
čtvrtek, 25. července 2019, 13:30

Technická univerzita v Liberci se umístila v celosvětovém srovnání vysokých škol na pozici 751–800. Do jednoho z nejprestižnějších žebříčků světa se probojovala letos poprvé, a zaujala tak místo mezi dalšími osmi českými univerzitami. Nově se také umístila v žebříčcích THE Golden Age pro univerzity s datem založení v letech 1945–67 a THE Europe Teaching Ranking 2019, který zohledňuje především to, co o nás v dotaznících uvedli sami studenti.

„Naším zájmem je být součástí těchto žebříčků a dosahovat v nich, co nejlepších umístění. Jsme pyšní, že se nám daří každoročně obhájit umístění a také rozšiřovat počet žebříčků, do kterých jsme zahrnuti. Velice si vážíme všech, kteří k hodnocení v těchto žebříčcích přispívají,“ říká k tomuto velkému úspěchu Michaela Andělová, vedoucí Zahraničního oddělení TUL.

Žebříček QS World University Rankingposkytuje mezinárodní srovnání univerzit z celého světa – hodnotí je z hlediska akademické reputace, citace akademických pracovníků nebo internacionalizace školy. Technická univerzita v Liberci se tak umístila v žebříčku, kterému již osm let v řadě vévodí americká univerzita Massachusetts Institute of Technology, dále Standford nebo Harvard. Z českých univerzit se nejlépe umístila Univerzita Karlova, která se pyšní 291. Místem. 

Univerzita zlatého věku

Dalším zásadním úspěchem jsou umístění v žebříčcích THE.  Žebříček THE Golden Agese zaměřuje na univerzity založené v období 1945–1967, které bylo podle tvůrců žebříčku „celosvětově zlatým věkem vysokých škol, charakteristickým rychlým rozvojem univerzit a rostoucími investicemi do výzkumu.“

V tomto dlouho očekávaném prestižním žebříčku se TUL objevila letos poprvé a hned se umístila na 201. až 250. pozici. Z dalších českých univerzit se umístila Univerzita Pardubice nebo Vysoká škola ekonomická v Praze. Kritéria, která rozhodují o pořadí univerzit, jsou možnosti a prostředí výuky, objem a přínos výzkumu a citovanost našich vědců.

Očima studentů

THE Europe Teaching Rankingse zaměřuje na kvalitu výuky z pohledu studentů. Ti mohou svou spokojenost vyjádřit pomocí dotazníků, které organizátoři žebříčku rozesílají. Otázky se týkají výuky a jejího prostředí, zapojení vyučujících v komunikaci se studenty nebo podmínek k budoucímu rozvíjení studenta. Dotazníků se mohou účastnit studenti na všech úrovních studia, domácí i zahraniční studenti. V tomto žebříčku, který se týká výhradně evropských univerzit, se Technická univerzita v Liberci umístila na 151. až 200. pozici.

Tisková zpráva | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Robot z Liberce umí pracovat v radioaktivním prostředí reaktoru

neděle, 30. června 2019, 08:21

Robota, který může pomoci při dekontaminaci vyřazených jaderných reaktorů, vyvinuli vědci Ústavu pro nanomateriály, pokročilé...

Studenti liberecké univerzity postavili třetí závodní formuli

sobota, 29. června 2019, 14:12

Už třetí závodní formuli postavili budoucí strojaři z Technické univerzity v Liberci. Příprava a konstrukce vozu jim zabrala...

Vesmírné léto v liberecké iQlandii

pondělí, 17. června 2019, 08:12

„Houstone, Houstone, hlášení: Liberecká iQLANDIA připravila pro své návštěvníky nefalšované vesmírné léto!“ V červenci a srpnu se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.